607 - Kosze na śmieci niedostępne dla ptaków przy skwerze Niegolewskiego

21.01.2017 13:07 Zrealizowano
awatar Katarzyna Romanowska
autor projektu

Stan realizacji projektu

W ramach projektu przy skwerze Niegolewskiego pojawiły się nowe kosze na śmieci.

Oddane głosy

336
Realizowany przez: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Żoliborz
Aktualizacja: 13.08.2018 09:52

Otoczenie skweru Niegolewskiego to bardzo reprezentacyjne ale i ruchliwe miejsce. Bywają tu przechodzący mieszkańcy, pielgrzymi, spacerujący z dziećmi. Kosze na śmieci wokół skweru są zwykle pełne, łatwo dostępne dla ptaków (krukowate), które regularnie śmieci wyciągają i rozrzucają po okolicy. Lepsze kosze (głębsze, z pokrywami,węższym otworem do wrzucania) zapobiegłyby śmieceniu.

Kategoria projektu

  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

13 000,00 zł

Dzielnica

Żoliborz


Charakter projektu

Lokalny, Obszar 1 - Żoliborz Centralny


Lokalizacja projektu

ulice: Niegolewskiego, Felińskiego, Hozjusza i Kozietulskiego

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Skwer Niegolewskiego zwany Jordankiem otoczony jest ulicami Niegolewskiego, Kozietulskiego, Hozjusza i Felińskiego. Skwer ten jest vis-a-vis kościoła św. Stanisława Kostki, blisko Placu Wilsona i stacji metra. Jest to piękna, reprezentacyjna okolica i powinna być jak najbardziej zadbana. Tym bardziej, że odwiedza pobliski kościół wiele osób z Polski i zagranicy. Chętnie przebywają tu również mieszkańcy Żoliborza, korzystając z placu zabaw, górki saneczkowej i boiska do gry w badmintona. Wiele osób też przechodzi tamtędy każdego dnia, aby dostać się do przystanków. Kosze na śmieci służą wszystkim, a wymienione na te o lepszej konstrukcji zapobiegać powinny rozciąganiu przez ptaki śmieci po całej okolicy.

Pełny opis projektu

Projekt ma na celu zastąpienie, stojących wzdłuż ogrodzenia skweru Niegolewskiego, sześciu betonowych śmietników głębszymi koszami na śmieci, które np.dzięki węższemu otworowi do wrzucania odpadków lub odpowiedniej pokrywie uniemożliwią ptakom (gawronom, srokom, wronom) wyciąganie śmieci. Kosze te jednocześnie powinny być stabilne, przytwierdzone do podłoża na stałe lub na tyle ciężkie, aby uniemożliwić ich przewracanie lub ew. kradzież. Kosze powinny być tak dobrane, aby odpowiadały wymogom funkcjonalnym i estetycznym jakie określa miasto dla Starego Żoliborza. Skwer Niegolewskiego to szczególne miejsce, położony jest blisko Placu Wilsona i stacji metra, tuż przy kościele św. Stanisława Kostki, Sanktuarium bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Na terenie otaczającym kościół znajduje się jego grób a w budynku kościoła - Muzeum. Z tych powodów na samym skwerze oraz w jego otoczeniu często przebywa wiele osób, są to odwiedzający z Polski i z zagranicy Na co dzień liczni mieszkańcy przechodzą tamtędy, aby dotrzeć do stacji metra lub okolicznych przystanków autobusowych i tramwajowych. Plac zabaw położony na skwerze przyciąga wiele rodzin z dziećmi. Wszyscy, w tym uczestnicy przyjazdów autokarowych, korzystają z koszy na śmieci, przede wszystkim tych usytuowanych na obrzeżach skweru, za jego ogrodzeniem. Kosze na śmieci są więc często pełne, a pozostawione resztki jedzenia zachęcają ptaki, przeważnie gawrony i sroki, aby zdobywać tam pokarm a przy okazji rozciągają one resztki i opakowania po całej okolicy. Śmietniki stojące wkoło skweru są bowiem łatwo dostępne dla ptaków. mimo tego, że 3 z nich ma nawet ruchome pokrywy, Ponieważ jednak przestrzeń pomiędzy pokrywą a koszem wynosi około 20 cm to nie stanowi to przeszkody dla ptaków z rodziny krukowatych. W związku z tym, pomimo nawet częstego opróżniania koszy, chodniki usłane są śmieciami. Szpeci to bardzo tę piękną okolicę Starego Żoliborza, która z uwagi na swoją historię i wartość kulturową znajduje się pod opieką stołecznego konserwatora zabytków. Kosze istniejące można wykorzystać w innym, mniej uczęszczanym miejscu Żoliborza.Uzasadnienie dla realizacji projektu

Skwer Niegolewskiego i jego otoczenie to reprezentacyjne miejsce Żoliborza, położone tuż przy kościele św. Stanisława Kostki. Odwiedza je wiele osób spoza Żoliborza. Przebywają tu też rodziny z dziećmi, często przechodzą tędy mieszkańcy. Niestety okolica ta bywa często zaśmiecona, co na Żoliborzu zdarza się rzadko. Wynika to z tego, że kosze stojące wkoło skweru są łatwo dostępne dla ptaków, które wyciągają resztki jedzenia z koszy i rozrzucają je po trawniku i chodnikach. Odpowiednie kosze (wyższe, np. z niewielkimi lub osłoniętymi otworami wrzutowymi) zapobiegną śmieceniu przez ptaki. Kosze o konstrukcji utrudniającej ptakom wyciąganie śmieci są np. już zainstalowane w parku Stawy Kellera.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

kosztorys
6 koszy x 2111,- zł = 12666,- zł zł brutto w tym oznakowanie projektu
koszt dostawy i ustawienia - 250,- zł brutto
koszt usunięcia starych koszy ok. 84,-zł brutto

Całkowity koszt projektu: 13 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Karty weryfikacji

Modyfikacje

  • 21.03.2017 13:05 - Wydział Ochrony Środowiska_Żoliborz_1 - sprawdź zmiany
  • 21.03.2017 13:13 - Wydział Ochrony Środowiska_Żoliborz_1 - sprawdź zmiany
  • 21.03.2017 13:14 - Wydział Ochrony Środowiska_Żoliborz_1 - sprawdź zmiany
  • 10.04.2017 11:41 - Wydział Ochrony Środowiska_Żoliborz_1 - sprawdź zmiany
  • 10.04.2017 11:57 - Wydział Ochrony Środowiska_Żoliborz_1 - sprawdź zmiany
  • 30.05.2017 15:45 - Wydział Ochrony Środowiska_Żoliborz_1 - sprawdź zmiany


Komentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.