Warsztaty zespołowego grania i śpiewania dla niezawodowców /hobbystów. Muzyka klasyczna, filmowa, rozrywkowa, elementy improwizacji

1925
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Wawer
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
21 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt zakłada zorganizowanie zespołowych warsztatów instrumentalnych dla dorosłych (i młodzieży), którzy choć trochę umieją grać na jakimkolwiek instrumencie, ewentualnie lubią śpiewać. Celem jest zachęcenie nieprofesjonalistów do muzykowania dla przyjemności.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wawer
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wawerska Strefa Kultury, ul. Żegańska 1a.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obiekt znajduje się tuż przy stacji kolei, przy tunelu łączącym ul. Patriotów z Urzędem Dzielnicy Wawer.

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie zespołowych warsztatów instrumentalnych dla dorosłych (i młodzieży), którzy choć trochę umieją grać na jakimkolwiek instrumencie, ewentualnie lubią śpiewać. Celem jest zachęcenie nieprofesjonalistów do muzykowania dla przyjemności.
Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie regularnych spotkań warsztatowych dla osób, które:
1. Grają hobbystycznie (są samoukami).
2. Miały kontakt z grą na instrumencie i z konieczności przerwały edukację muzyczną (w okolicach Wawra jest kilka podstawowych szkół muzycznych, ale nie ma żadnej średniej. Niewiele osób może się zdecydować na kontynuację nauki).
3. Uczą się grać w innych placówkach, gdzie nie ma oferty grania zespołowego.
4. Czują potrzebę realizacji pasji muzycznej w śpiewie.
Autorce projektu chodzi o zachęcenie tych osób do aktywnego i czynnego uczestniczenia w kulturze muzycznej.
Idea warsztatów zespołowych wynika ze spostrzeżenia, że praca nad utworem muzycznym w grupie zmniejsza stres związany z możliwymi błędami (w grze na instrumencie i śpiewie) oraz daje szybki i satysfakcjonujący efekt (wiele instrumentów, głosów = ciekawe, pełne brzmienie). Uczestnicy zyskają motywację do szlifowania umiejętności w domu, dzięki czemu będą mogli wykonywać coraz ciekawszy repertuar. Przy okazji można nawiązać relacje międzypokoleniowe (rodzice - dorastające dzieci), a także nowe znajomości na gruncie zainteresowań muzycznych.
Regularne, ale niezbyt częste spotkania warsztatowe (raz na dwa tygodnie-miesiąc) leżą w zakresie możliwości osób mających wiele innych zajęć (dorośli i młodzież). Spotkania odbywałyby się z pominięciem miesięcy wakacyjnych.
Ambitny repertuar motywowałby do pracy, ale autorskie opracowania nut umożliwiłyby uczestnictwo osobom na każdym poziomie umiejętności.
Osoba prowadząca zajęcia musi być muzykiem-profesjonalistą, znającym się na specyfice różnych instrumentów lub głosów amatorskich, a także na pracy w zespole. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego uczestnika.
Co jakiś czas zamiast spotkania warsztatowego warto zorganizować koncert z udziałem uczestników warsztatów, szczególnie na zakończenie roku pracy.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Wawrze jest wiele osób, które kiedyś uczęszczały do podstawowej szkoły muzycznej i nie kontynuowały nauki. W większości wypadków zapominają one o swoich umiejętnościach muzycznych. Jest to skutek braku odpowiedniej oferty, która podtrzymałaby i rozwinęła ich muzyczne pasje (interesujący, różnorodny repertuar, niekonwencjonalne metody pracy). Jest też wiele osób, które podejmują naukę indywidualną, ale nie mają możliwości dzielenia pasji z innymi. Nie ma w Wawrze amatorskiego zespołu - orkiestry i chóru - do których mógłby należeć każdy miłośnik muzyki. Warsztaty zachęciłyby ludzi do spotkań na gruncie muzyki, a także do aktywnego tworzenia kultury muzycznej w dzielnicy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Promocja: 3500 zł (projekt i druk plakatów, ulotek, kolportaż, zamieszczanie informacji w mediach, w tym nagrywanie i zamieszczanie filmów z warsztatów w internecie)
Honoraria 17000 (instruktorzy prowadzący zajęcia - 20 spotkań instrumentalnych i 10 spotkań wokalnych, akompaniatorzy do spotkań wokalnych, aranżacje utworów, drukowanie nut, pomoc merytoryczna dla uczestników pomiędzy warsztatami)
Zakup pulpitów: 7 sztuk x ok. 70 zł = ok 500 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
21 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Dokumenty

Modyfikacje

30.05.2017 15:16
Koordynator w dzielnicy Wawer

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany