Rewitalizacja skwerów wzdłuż ul. Lotaryńskiej

313
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Saska Kępa
Autor pomysłu Jarosław Mizera
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
223 900 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • sport
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Zagospodarowanie i rewitalizacja obszarów zielonych przylegających do ul. Lotaryńskiej z jednoczesną poprawą komfortu poruszania się pieszych. Tereny te, stanowiąc istotny ciąg komunikacyjny tej części Saskiej Kępy i mając zarazem spory potencjał krajobrazowy, są wyjątkowo zaniedbane pod względem estetyki zieleni i bezpieczeństwa przemieszczania się.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Saska Kępa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Lotaryńska między ul. Saską a ul. Brukselską
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Północna strona osi ul. Lotaryńskiej między ul. Brukselską a ul. Saską – skwerek przy zbiegu ul. Lotaryńskiej i ul. Brukselskiej, pas zieleni wzdłuż ul. Lotaryńskiej między ul. Brukselską a ul. Indyjską, skwerek na pagórku przy zbiegu ul. Lotaryńskiej z ul. Indyjską i ul. Saską.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zagospodarowanie i rewitalizacja obszarów zielonych przylegających do ul. Lotaryńskiej z jednoczesną poprawą komfortu poruszania się pieszych. Tereny te, stanowiąc istotny ciąg komunikacyjny tej części Saskiej Kępy i mając zarazem spory potencjał krajobrazowy, są wyjątkowo zaniedbane pod względem estetyki zieleni i bezpieczeństwa przemieszczania się.
Opis projektu
Charakter i położenie terenów objętych projektem modernizacyjnym determinują je jako przestrzeń komunikacji pieszej, która mogłaby również służyć rekreacji i wypoczynkowi, sprzyjając integracji społecznej i wszechstronnie ożywiając okolicę. Tymczasem tutejsze tereny zielone pozostają prawie zupełnie niezagospodarowane, w praktyce wykluczając jakąkolwiek formę aktywności, a obecne rozwiązania komunikacyjne są wyjątkowo nieprzyjazne pieszym. Projekt przewiduje następujące prace:
- skwerek przy zbiegu ul. Lotaryńskiej i ul. Brukselskiej: a) obszar od ul. Lotaryńskiej – posadzenie drzew, krzewów, pielęgnacja trawy, montaż ławek, koszy na śmieci: według projektu nr 1905; b) obszar od strony Promu Kultury posadzenie czterech jabłoni i łąki kwietnej, montaż dwóch ławek z oparciem, latarni parkowej , kosza na śmieci i kosza na psie odchody, wymiana chodnika, poprowadzenie chodnika w miejscu wydeptanej ścieżki;
- pas zieleni wzdłuż ul. Lotaryńskiej między ul. Brukselską a ul. Indyjską – uzupełnienie pasa drzew - minimum 5 sztuk, dosadzenie krzewów (najchętniej pas krzewów na wzór pasa krzewów na odcinku ul. Saskiej na północ od ul. Zwycięzców), pielęgnacja trawy, reorganizacja ruchu samochodowego: jezdnia równoległa do ul. Lotaryńskiej (usytuowana od strony segmentów) będzie jednokierunkowa, wymiana nawierzchni chodników, położenie chodnika na krawędzi pasa zieleni na całej jego długości aż do parkingu, dzięki czemu teren ten zyska walor spacerowy, położenie chodnika na zakolach pasa zieleni, co stworzy pieszym swoisty azyl zwiększając bezpieczeństwo poruszania się, montaż słupków blokujących parkowanie, kosza na śmieci, kosza na psie odchody i dwóch ławek z oparciem, wyznaczenie przejścia dla pieszych przez jezdnię ul. Lotaryńskiej na wysokości ul. Rumuńskiej.
- skwerek na pagórku przy zbiegu ul. Lotaryńskiej z ul. Indyjską i ul. Saską – posadzenie krzewów (w szczególności od strony ogrodzenia) i kwiatów, pielęgnacja trawy, montaż ławki z oparciem, kosza na śmieci, poprowadzenie chodnika w miejscu wydeptanej ścieżki oraz wzdłuż wlotu w ul. Indyjską, co zwiększy swobodę poruszania – piesi są tu obecnie zupełnie bezradni, montaż słupków blokujących parkowanie.
Uzasadnienie realizacji projektu
Podniesienie estetyki okolicy, poprawienie bezpieczeństwa komunikacji pieszej, ożywienie aktywnością rekreacyjną i towarzyską obecnie opustoszałych i niegościnnych terenów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Chodniki: 350 m2 x 25.000 zł = 87.500 zł
Słupki blokujące parkowanie 12 sztuk x 300 zł = 3.600 zł
Wyznaczenie przejścia dla pieszych: 6000 zł
Latarnia parkowa, 1 sztuka: 10.000 zł
Ławki, 5 sztuk x 1.000 zł = 5.000 zł
Kosze na śmieci, 3 sztuk x 800 zł = 2.400 zł
Kosze na psie odchody, 2 sztuk x 700 zł = 1.400 zł
Drzewa na pasie zieleni między ul. Brukselską a ul. Indyjską, 5 sztuk x 800 zł =4.000 zł
Krzewy i trawa: 35.000 zł
Jabłonie, 4 sztuki i łąka kwietna - 13.000 zł
Projekt - 6 000 zł
Razem: 173.900 zł
Plus teren objęty projektem nr 1905 – wg kosztów jego realizacji, a w przypadku gdyby projekt nr 1905 nie został wybrany do realizacji wykonanie koncepcji w nim przewidzianej w ramach tego projektu do wysokości kwoty 50.000 zł, czyli: przygotowanie gruntu, prace ziemne: 4 000 zł,wykonanie nasadzeń drzew i krzewów: 30 972 zł, platan 5 szt "parasol' /2500 zł szt/ - szacunek, wykonanie nasadzeń uwzględnione w tej kwocie i stanowi razem z palikowaniem i zaprawianiem dołów 40% wartości materiału roślinnego,
wykonanie trawników: 4 170 zł - trawnik z rolki materiał z przygotowaniem podłoża 25zł/m2, korowanie z matą ściółkującą 2 160 zł, , inne 2 200 zł, mała architektura wraz z montażem 6 498 zł. (ławki 4 szt.)
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
223 900,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Pielęgnacja zieleni, konserwacja urządzeń i ławek i chodników, wywóz śmieci.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji z projektem nr 1905
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
3 000,00 zł

Modyfikacje

20.03.2017 18:38
Autor projektu
18.04.2017 12:30
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe
18.04.2017 13:00
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe
18.04.2017 14:20
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (18)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • To ostatnie zielone miejsce w okolicy, blisko Promu i na końcu osi ulicy Francuskiej. Wymaga jednak pewnego uporządkowania i fajnie, że projekt tego dotyczy.
  Super pomysł. Super Projekt!

  Brawo!!!
  MyOni- SK  06.02.2017 11:58
 • Ten teren bardzo potrzebuje uporządkowania i my bardzo potrzebujemy tego terenu.
  GrazJablo  05.03.2017 13:37
 • --1--Projekt bardzo potrzebny w zakresie pasa zieleni wzdłuż ul. Lotaryńskiej.
  --2--Posadzenie drzew bardzo potrzebne, niemniej jednak drzewa nie powinny być zbyt wysokie, ze względów bezpieczeństwa.
  --3--Projekt powinien przewidywać więcej terenu zielonego, zamiast instalacji urządzeń związanych z urządzeniem siłowni, placu zabaw dla psów, czy też dzieci.
  --4--Plac zabaw dla psów jest zle położony, przy samej ulicy, na wąskim skwerze, więc może powodować niebezpieczeństwo wypadków i zabicia zwierząt.
  --5--W odniesieniu do placu zabaw dla dzieci, również projekt niezbyt przemyślany. W najbliżej okolicy znajduje sie dużo domów jednorodzinnych z ogródkami, więc place zabaw mogą nie być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, przez dzieci z okolicy. Bliskość skrzyżowania dwóch ruchliwych ulic znacznie zwiększa prawdo-podobieństwo wypadków drogowych i utraty zdrowia.
  LidiaCh34  05.03.2017 22:21
  • 1- Całkowicie się zgadzam.
   2 - Dokładnie tak, klony, lipy, jarzębina, - drzewa dorastające do wysokości pobliskich budynków. Dające zieleń i intymność a nie cień i zagrożenie podczas wiatrów. Zieleń i tak będzie konsultowana z Wydziałem Ochrony Środowiska więc oni tam sami mają tego świadomość, nie sadzi się już w mieście gatunków "typu" - topola.
   3 - Uważam, że plac zabaw dla psów położony jest prawidłowo jest to miejsce i tak wykorzystywane w tym celu. Wystarczy je uporządkować, ławki, oświetlenie i kosze na odchody. Bezpieczeństwo zapewnią spowalniacze "śpiący policjanci" na ul. Lotaryńskiej.
   4 - Bardzo potrzebne, w okolicy nie ma miejsca gdzie dzieci i dorośli mogą spędzić czas. Siłownie zamieniłbym z placem zabaw miejscami co rozwiązało by problem z bezpieczeństwem.

   Ze skweru korzystają nie tylko mieszkańcy okolicznych domów, również mieszkańcy bloków na ul. Argentyńskiej i Lotaryńskiej a nawet Ateńskiej bo to jedyny skwer szczególnie do spacerów z psem.

   Jestem mieszkańcem jednego z okolicznych domów. Dzieci mieszkające w okolicznych domach nie muszą bawić się na swoich podwórkach, co nie służy rozwijaniu relacji społecznych. Trzeba stworzyć im wspólną przestrzeń w której będą mogły poznawać rówieśników a tego żaden ogródek nie zapewni.
   Pozdrawiam.
   MyOni- SK  06.03.2017 09:49
 • Moim zdaniem plac zabaw i siłownia są bardzo potrzebne - nie wszyscy mieszkają w domkach z ogródkami. W okolicy nie ma żadnego miejsca, gdzie można by sie zatrzymać, usiąść na ławce czy pójść z dzieckiem na choćby mały placyk zabaw, gdzie dzieci mogłyby rozwijać umiejętności społeczno-sąsiedzkie.
  GrazJablo  05.03.2017 22:49
  • Witam,
   Cieszę się, że jest pozytywny odzew. Również uważam, że plac zabaw i siłownia są potrzebne w naszej okolicy nie ma niczego podobnego. Pod Promem pojawiła się wypożyczalnia rowerów co stanowi fajne uzupełnienie tego projektu.
   MyOni- SK  06.03.2017 09:22
  • Jest jeszcze fajna przestrzeń do zagospodarowania tuz przy Promie - po drugiej stronie ulicy, naprzeciwko rowerów - w tej chwili to taki biedny, zapuszczony kawałek zieleni, a wystarczyłoby kilka ławeczek i poprawa zieleni i byłoby pięknie. Ach i chodniczek - skrót. :)
   GrazJablo  06.03.2017 09:32
 • Dobry projekt, popieram. Wydaje mi się, że kosztorys powinien obejmować jeszcze: ogrodzenie (choćby tylko placu zabaw dla dzieci), położenie tartanu pod urządzeniami dla dzieci lub utwardzenie terenu celem wstawienia urządzeń zabawowych) oraz postawienie tablicy informacyjnej-regulaminu użytkowania placu. Wydaje mi się również, że podane ceny urządzeń (dotyczy siłowni, placu zabaw dla dzieci oraz dla psów) nie uwzględniają pracy wykonawcy, który ma to wszystko zamontować - to także należy uwzględnić. Analogicznie - dotyczy posadzenia drzew i krzewów.
  murakamiza  06.03.2017 09:40
 • Cieszymy się z intensywnego odzewu i bardzo dziękujemy za wszystkie opinie i sugestie. Projekt w obecnej formie stanowi na dobrą sprawę jedynie zarys koncepcji, a zostanie ona skonkretyzowana właśnie w toku zbierania opinii Mieszkańców oraz uzgodnień z kompetentnymi instytucjami miejskimi (Wydział Ochrony Środowiska, Wydział Infrastruktury, Zarząd Oczyszczania Miasta) w kwestiach uwarunkowań technicznych i organizacyjnych. Projekt ma służyć lokalnej społeczności i to jej potrzeby powinny nadać mu ostateczny kształt. Usytuowanie przyrządów, ich rodzaje, czy też ilość nasadzeń i gatunki drzew i krzewów są sprawą zupełnie otwartą.
  JarekJD8  06.03.2017 18:00 Autor projektu
 • Uważam, że plac zabaw w tym miejscu bezwzględnie wymagałby ogrodzenia.
  GrazJablo  06.03.2017 18:26
 • Rezygnacja z urządzenia placów zabaw wynika ze względów formalno - prawnych. Podczas omawiania projektów z przedstawicielami stołecznych urzędów na spotkaniu w Promie Kultury zwrócono uwagę, że tereny te znajdują się w tzw. "ciągu jezdnym" i nie można tam montować podobnych konstrukcji.
  JarekJD8  20.03.2017 18:45 Autor projektu
  • Nawet siłowni nie można zamontować?
   GrazJablo  20.03.2017 22:46
  • Podczas spotkania okazało się, że z powodów technicznych zostanie wycofany projekt przewidujący zasadzenie jabłoni i łąki kwietnej przy przystanku "Saska", a jego autor myśli o przeniesieniu koncepcji właśnie na skwer przy zbiegu Brukselskiej i Lotaryńskiej. Aby uniknąć zgubnej rywalizacji postanowiliśmy połączyć projekty i stąd rezygnacja z siłowni, która koliduje z łąką kwietną.
   JarekJD8  21.03.2017 10:19 Autor projektu
  • Siłownia mogłaby stanąć bliżej topoli - pomnika przyrody, z boku skweru. Skwer, ławki, zieleń, łąka kwietna są super, ale ludzie potrzebują też takich miejsc jak siłownia plenerowa, nie mamy żadnej w pobliżu. Z takiej siłowni korzystają też aktywnie seniorzy, których w okolicy mamy sporo. Dla wielu osób, to okazja, by w ogóle skorzystać z siłowni, bo na taką w klubie sportowym nigdy by się nie wybrali. Aktywnośc fizyczna staje się coraz popularniejsza, ruszamy się sprzed TV, ale trzeba do tego zachęcać wszelkimi sposobami, dlatego uważam, że tworzenie takich miejsc jest priorytetowe.
   GrazJablo  21.03.2017 10:27
  • Miły pan z wydziału infrastruktury powiedział jasno że na tej działce nie wolno im umieścić niczego innego poza zielenią bo "znajduje się ona w pasie drogowym". Także by umieścić tam siłownię czy cokolwiek podobnego należałoby najpierw formalnie zmienić przynależność działki co albo jest awykonalne albo co najmniej długotrwałe. Także w tej edycji BP można myśleć wyłącznie o zieleni.
   Mikołaj Twaróg  21.03.2017 10:33
  • Rozumiemy rozczarowanie, również odczuwamy brak miejsc przeznaczonych do tego typu fizycznej aktywności, niemniej nasze poczynania warunkują określone ograniczenia. Musimy też być skłonni do kompromisów, które w ostatecznym rozrachunku mają przysporzyć projektowi głosów. Celem nadrzędnym jest, aby wreszcie po tylu latach ta wyjatkowo zapuszczona okolica zyskała estetyczną szatę, a tę kształtują głownie zieleń, chodniki, czy ławki. O siłowni i innych urządzeniach trzeba będzie wspólnie pomyśleć w kontekście przyszłorocznego budżetu.
   JarekJD8  21.03.2017 13:01 Autor projektu
 • .
  erutirin  08.04.2017 18:17
 • .
  erutirin  08.04.2017 18:18
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany