581 - Poprawa bezpieczeństwa pieszych w rejonie ul. Świetlików

20.01.2017 21:52 W trakcie realizacji
awatar RobertDu
autor projektu

Stan realizacji projektu

Został sporządzony projekt funkcjonalny. Następnie rozesłano zapytania ofertowe do wykonawców. W odpowiedzi Urząd Dzielnicy otrzymał oferty, których wartość znacznie przekraczały kosztorys inwestorski. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem procedury dotyczącej ogłoszenia postępowania na wykonanie samego projektu organizacji ruchu na stronie Urzędu Dzielnicy Bemowo - w trybie bezprzetargowym.

Oddane głosy

786
Realizowany przez: Wydział Inwestycji dla Dzielnicy Bemowo
Aktualizacja: 04.09.2018 13:06

Projekt polega na wyniesieniu tarczy skrzyżowania ul. Świetlików/Sucharskiego/ul. Puszczy Solskiej, wraz z przejściami dla pieszych, powyżej poziomu jezdni ulicy Świetlików, z ograniczeniem prędkości w obrębie skrzyżowania do 30 km/h.

Kategoria projektu

 • komunikacja/drogi

Koszt całkowity projektu

30 735,00 zł

Dzielnica

BemowoLokalizacja projektu

Skrzyżowanie ul. Świetlików/Sucharskiego/Puszczy Solskiej

Istotne informacje o lokalizacji

działki 2/6;2/3 z obrębu 61208 działka 81/2 obrębu 61207

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt jest dostępny bez ograniczeń dla wszystkich mieszkańców, zwiększa ogólne bezpieczeństwo w dzielnicy

Pełny opis projektu

Podwyższenie obszaru skrzyżowania ulic Świetlików/Sucharskiego/Puszczy Solskiej powyżej poziomu jezdni ul. Świetlików, wybudowane na kostce klinkierowej, wraz z ograniczeniem prędkości w obrębie skrzyżowania do 30 km/h. Podobne realizacje wykonano np. na skrzyżowaniu ul. Tkaczy i Legionowej (zdjęcie w załączniku nr 1) lub ul. Mokotowska róg ul. Chopina. Wykonanie projektu wymaga zerwania obecnej, popękanej nawierzchni asfaltowej, położenia kostki klinkierowej, wykonania oznakowania oraz opracowania tymczasowej organizacji ruchu.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Ul. Świetlików jest jedną z bardziej uczęszczanych na Jelonkach Południowych z uwagi na to, że stanowi dosyć dogodny objazd zakorkowanej ul. Powstańców Śląskich. Nagminne jest tu przekraczanie prędkości oraz wymuszanie pierwszeństwa (topografia wprowadza niektórych kierowców w błąd co do pierwszeństwa, a skrzyżowanie jest równorzędne). Ruch pieszych jest duży - w okolicy znajdują się szkoła, dwa przedszkola, sklepy i punkty usługowe, fitness oraz poradnia rehabilitacyjna. W tym rejonie osiedla jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc dla pieszych. Uspokojenie ruchu samochodowego na tym skrzyżowaniu zwiększy bezpieczeństwo pieszych ale także i kierowców, z uwagi na wskazane problemy niektórych kierowców z ustaleniem pierwszeństwa przejazdu.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

110m2 skrzyżowania ulic Świetlików i Sucharskiego/Puszczy Solskiej
Frezowanie asfaltu z wywózką + kostka
Linie + odblaski itp.
Słupki x 4szt.
Oznakowanie (4 x zestaw znaki A11a + B-34)
Projekt organizacji ruchu

(szacunkowy kosztorys inwestorski w załączniku poniżej)

kwota brutto

Całkowity koszt projektu: 30 735,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (7)

 • kemot404  21.01.2017 21:14
  Dobry projekt. Może warto też dorzucić z 10 słupków blokujących U-12c na zachodnią stronę Świelików, samochody parkują tam bezpośrednio przy przejściach dla pieszych: https://goo.gl/maps/Th5umt3gjgH2 w efekcie czego po północnej stronie Puszczy Solskiej zostaje ledwo metr chodnika dla pieszych.
  • RobertDu  10.03.2017 22:55 Autor projektu
   To jest większy problem z parkowaniem wszędzie na styk z zebrą. Piesi są praktycznie niewidoczni a nie każdy tak jak ja zwalnia do prędkości żółwia w takich miejscach :(
 • Jacek Fink-Finowicki  12.02.2017 01:00
  Dobry projekt - według mnie takie wywyższenie całego skrzyżowania powinno być standardem na naszych lokalnych uliczkach.
  • RobertDu  10.03.2017 22:57 Autor projektu
   Pełna zgoda. Myślę jeszcze o znakach A-5 przed tymi równorzędnymi skrzyżowaniami bo już mam dość pyskówek co do pierwszeństwa. Mam wrażenie, że ludzie nie przyjmują do wiadomości istnienia skrzyżowań równorzędnych. Mnie na egzaminie na prawo jazdy celowo przeciągnięto przez wszystkie takie miejsca w rejonie Górnego Mokotowa. No ale teraz jest w programie jazda drogami szybkiego ruchu...
  • Jacek Fink-Finowicki  13.03.2017 20:29
   Odnośnie skrzyżowań równorzędnych to sam osobiście nie lubię ich wybitnie... miałem ze dwa razy w życiu przypadek, że dokładnie równocześnie przyjechały 4 samochody z 4 stron i każdy chciał jechać prosto... stąd jeśli jest opcja, aby oznakować pierwszeństwo, to według mnie warto.
  • RobertDu  13.03.2017 20:52 Autor projektu
   Ogólnie to widzą mi się całe Jelonki pd (w granicach Powstańców-Człuchowska-Lazurowa-Połczyńska) w strefie 30 :)
  • Jacek Fink-Finowicki  13.03.2017 20:57
   Ja bym widział docelowo strefę 30 również na Powstańców Ślaskich i Czułchowskiej (przynajmniej od torów kolejowych do Świetlików), a nie tylko wewnątrz osiedli, gdzie, aby jechać powyżej 30 km/h to trzeba mieć nieźle "zryty beret".
   Tu po uliczkach niezależnie od znaków (teoretycznie 50 km/h) bezpieczną prędkością jest właśnie 20-30 km/h.

Zaloguj się, aby komentować.