1528 - Więcej zieleni na Pradze

23.01.2017 16:10 W trakcie realizacji
awatar Karolina Krajewska
autor projektu

Stan realizacji projektu

Działania związane z ustaleniem lokalizacji, opracowaniem koncepcji nasadzeń oraz przeprowadzeniem procedury wyboru wykonawcy mają się zakończyć w sierpniu 2018 r. Realizację prac w terenie zaplanowano na miesiące październik-listopad 2018 r.


Oddane głosy

1254
Realizowany przez: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Północ
Aktualizacja: 29.06.2018 10:46

Posadzenie drzew, krzewów i 1 km żywopłotów poprawiających wygląd ulic oraz oddzielających mieszkańców od ulicznych zanieczyszczeń i hałasu.

Kategoria projektu

  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

337 000,00 zł

Dzielnica

Praga-Północ


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Przykładowe lokalizacje: Al. Solidarności - pas dzielący jezdnie, Kawęczyńska, Łomżyńska, Łochowska, Jadowska, Otwocka, Folwarczna, Markowska (od Kijowskiej do Ząbkowskiej), Jagiellońska, Ratuszowa, Kotsisa, Witkiewicza.

Uszczegółowienie lokalizacji nastąpi na etapie realizacji projektu.


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Krzewy będą sadzone przy ulicach miejskich, w przestrzeni publicznej, a miejsca te pozostaną w pełni dostępne dla ogółu mieszkańców.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada posadzenie 500 krzewów i pnączy, 10 drzew i 1 kilometra żywopłotów, pozwalających uporządkować przestrzeń, oddzielić pieszych od wpływu ulicy, stanowiących filtr dla zanieczyszczeń powietrza.
W roku 2016 w ramach projektu do budżetu partycypacyjnego "300 drzew dla Pragi" udało się znacznie zwiększyć liczbę drzew na Pradze Północ. Zanim doczekamy się ich dobroczynnego wpływu na nasze samopoczucie i zdrowie, przestrzenie pomiędzy drzewami można uzupełnić dużo szybciej dającymi efekt izolacyjny krzewami, w tym zwartymi krzewami żywopłotowymi.
Krzewy będą sadzone w pasach zieleni, przede wszystkim w miejscu istniejących ubytków wzdłuż ulic. Zostaną w miarę możliwości ogrodzone, tak aby nie zostały zniszczone przez parkujące samochody i posiadały swobodne możliwości rozwoju. Miejsca sadzenia zostaną odpowiednio przygotowane (zgodnie ze sztuką ogrodniczą), a otoczenie wokół stosownie uzupełnione (np. korą lub roślinnością zadarniającą).  W ramach projektu możliwe są nasadzenia ozdobnych krzewów pokrojowych oraz pnączy. Gatunki krzewów oraz ich wiek powinien zostać wybrany z pomocą ekspertów i dostosowany do warunków, w jakich będą rosły oraz do roślinności sąsiadującej.
Dokładne lokalizacje oraz skład gatunkowy zostaną określone na etapie przygotowania projektu wykonawczego.
Uzasadnienie dla realizacji projektu

Czyste powietrze jest dobrem bezcennym – szczególnie na Pradze, gdzie średnia długości życia jest najniższa w całej Warszawie, a smog wisi w powietrzu i utrudnia oddychanie. Ruch drogowy jest intensywny, a wciąż spora liczba kamienic opalana jest węglem, który podczas spalania wytwarza trujące pyły i rakotwórczy benzopiren. Filtracyjna i izolacyjna rola zieleni jest tu kluczowa.
.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

sadzenie 500 krzewów x 100 zł = 50 000
sadzenie 1 km żywopłotów x 2300/10 mb = 230 000
sadzenie 10 drzew 12 000
pielęgnacja i podlewanie przez rok 45 000

W sumie 337000

Całkowity koszt projektu: 337 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Koszty podlewania i pielęgnacji przez rok 45 000


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 45 000,00 złKomentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.