970 - Bezpieczna Przewodowa - Nadwiśle

22.01.2017 22:30 Zrealizowano
awatar Robert Jankowski
autor projektu

Stan realizacji projektu

W ramach projektu zostały zamontowane progi zwalniające.

Oddane głosy

128
Realizowany przez: Zarząd Dróg Miejskich
Aktualizacja: 03.08.2018 16:07

Instalacja progów spowalniających w ulicy Przewodowej na odcinku od Wału Miedzeszyńskiego do ulicy Celulozy. Inwestycja ma spowolnić i uspokoić ruch drogowy w coraz gęściej zaludnionym obszarze Nadwiśla i poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego na długich prostych odcinkach ulicy oraz w rejonie skrzyżowań z niedostateczną widocznością.

Kategoria projektu

 • komunikacja/drogi
 • bezpieczeństwo

Koszt całkowity projektu

30 000,00 zł

Dzielnica

Wawer


Charakter projektu

Lokalny, Nadwiśle


Lokalizacja projektu

Ulica Przewodowa od Wału Miedzeszyńskiego do ul. Celulozy.

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Inwestycja wykonana na ogólnodostępnej ulicy wpływająca na poprawę bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi - zarówno pieszych jak i kierowców.

Pełny opis projektu

Projekt polega na instalacji trzech kompletów (na obu kierunkach ruchu) progów spowalniających typu wyspowego w jezdni ulicy Przewodowej na odcinku od Wału Miedzeszyńskiego do ulicy Celulozy. W projekcie przewidziane są następujące lokalizacje:
- w okolicy przejścia dla pieszych przy kościele (ul. Przewodowa 15/21) i skrzyżowania z ulicą Dzięcioła - bezpieczeństwo przejścia dla pieszych oraz skrzyżowania ulic
- pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Mrągowską a wyjazdem z osiedla Przewodowa 38 - bezpieczeństwo przejść dla pieszych oraz wyjazdu z osiedli
- w okolicy numerów 41 oraz 42/44 - bezpieczeństwo przejścia dla pieszych oraz wyjazdu z osiedli
Dokładne lokalizacje powinny uwzględniać wszelkie ograniczenia przepisów dotyczących zachowania odległości m.in. od skrzyżowań lub przejść dla pieszych.

Wybrany typ progu spowalniającego umożliwi bezproblemowy ruch autobusów ZTM jednocześnie spowalniając i uspokajając ruch samochodów osobowych dość często przekraczających prędkość na w/w odcinku. Instalacja tego typu elementów będzie stanowić doskonałe uzupełnienie dla planowanej budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Przewodowej i Strzygłowskiej stanowiąc kompleksowe rozwiązanie w dziedzinie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Instalacja progów spowalniających ma na celu spowolnienie i uspokojenie ruchu kołowego na coraz bardziej uczęszczanej ulicy Przewodowej. Przy ulicy z roku na rok gęstnieje zabudowa. Jest wiele przejść dla pieszych oraz wyjazdów z osiedli i posesji. Długie i proste odcinki drogi są przyczyną częstego przekraczania prędkości przez jadących kierowców co wpływa negatywnie na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu - w tym pieszych. W perspektywie kilku lat można spodziewać się zagęszczenia zabudowy oraz zwiększenia ruchu kołowego w tym rejonie. Zatem spowolnienie ruchu jest niezbędne aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

3 komplety progów wyspowych z montażem - 3 x 2 x 2500zł = 15000zł
Oznakowanie pionowe wraz z montażem- 3 x 2 x 1000zł = 6000zł
Koszty projektu - 3 x 2 x 1500zł = 9000zł

KOSZTY RAZEM: 30000zł

Całkowity koszt projektu: 30 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (5)

 • Wymagający  15.03.2017 23:48
  Tak, wszelkie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym są wysoce uzasadnione jednak należy zachować zdrowy rozsądek. Przewodowa pełni role ulicy łączącej kilka osiedli z Wałem Miedzeszyńskim i nie należy spowalniać tej ulicy do 30 km/h. Już obecnie dojazd do stolicy zajmuje blisko godzinę
  • robert_jankowski  10.04.2017 09:35 Autor projektu
   Dziękuję za komentarz. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że po zainstalowaniu progów średnia prędkość spadnie z obecnych 50km/h do ok 40km/h. Ograniczenia prędkości do 30km/h są tylko lokalnie w okolicy progów. Zatem zmniejszenie prędkości o 10km/h będzie skutkować wydłużeniem przejazdu o ok 20 sekund na odcinku 1 km ulicy Przewodowej w Nadwiślu. (niecałą minutę na całej długości od Patriotów do Wału Miedzeszyńskiego). Jestem przekonany, że dla bezpieczeństwa można poświęcić ten czas na dojazd do centrum miasta.
 • WAWA1234  20.04.2017 13:01
  Jestem na TAK. Poprawa bezpieczeństwa to priorytet. Przewodowa to nie tor wyścigowy. Mam dość szaleńców na tej ulicy.
 • Ramzes1972  21.05.2017 20:43
  Genialny pomysł! Przewodowa jest drogą rajdową i nic się nie zmieni jak będzie obwodnica. Proszę wszystkich o poparcie, również tych co nie mieszkają bezpośrednio przy Przewodowej.

  Tu naprawdę chodzi o życie dzieci!
 • robert_jankowski  15.07.2017 09:15 Autor projektu
  Wszystkim, którzy głosowali dziękuję za poparcie projektu !

Zaloguj się, aby komentować.