Całoroczna sauna nad Wisłą

2239
Wycofany przez autora
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Autor pomysłu Jan Piotrowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
90 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • sport
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Całoroczna sauna nad Wisłą w okolicy plaży pod mostem Poniatowskiego. Uzupełnienie przestrzeni, która w 2016 roku planuje zmienić swój charakter na sportowo -rekreacyjny. Budynek sauny będzie dostosowany to naturalnego charakteru nadwiślańskich lasów łęgowych. Najbardziej charakterystycznym elementem kubatury sauny będą przeszkolone boczne ściany obiektu, co pozwoli podziwiać widok roztaczający się na rzekę.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Południe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wybrzeże Kościuszkowskie 1
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Najpopularniejsza plaża miejska w Warszawie. W sezonie letnim odwiedzana przez setki mieszkańców. Zlokalizowana w naturalnej przestrzeni lasu łęgowego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Całoroczna sauna nad Wisłą w okolicy plaży pod mostem Poniatowskiego. Uzupełnienie przestrzeni, która w 2016 roku planuje zmienić swój charakter na sportowo -rekreacyjny. Budynek sauny będzie dostosowany to naturalnego charakteru nadwiślańskich lasów łęgowych. Najbardziej charakterystycznym elementem kubatury sauny będą przeszkolone boczne ściany obiektu, co pozwoli podziwiać widok roztaczający się na rzekę.
Opis projektu
Od kilku lat istnieje moda na Wisłę w Warszawie. Miasto stołeczne już jakiś czas temu dostrzegło potencjał obu brzegów rzeki. W ostatnich latach działania promocyjne i marketingowe nad Wisłą zostały docenione zarówno przez jej użytkowników, organizacje pozarządowe, media jak i wodniaków, którzy nad Wisłą byli zawsze.

Plaż pod mostem Poniatowskiego w nadchodzącym roku ma zmienić swój charakter. Sportowo-rekreacyjny profil plaży przewiduje rozrywki głównie w okresie letnim. Pomysł na saunę na plaży, wynika z rosnącej potrzeby na wzbogacenie oferty, również w okresie zimowym. Podejmowane w latach 2015-2016 próby organizacji Otwarcia Sezonu Zimowego nad Wisłą, spotykają się z przychylnym odbiorem mieszkańców.

Działanie sauny publicznej wpisuje się również w strategię promocji terenów nadwiślańskich. Istnieją instytucje i partnerzy, którzy mogliby wejść w promocję i wsparcie pomysłu. Liczymy na możliwość współpracy z Kampanią Dzielnica Wisła, Biurem Sportu, Zarządem Zieleni Miejskiej, Zarządem Mienia oraz potencjalnym operatorem całej przestrzeni, który niechybnie zostanie wyłoniony. Pewnym zapleczem i wsparciem oczywiście mógłby być Kompleks Plażowy, w którego okolicy mogłaby stanąć sauna. Sam kompleks jest miejscem niewykorzystanym, a mającym dostęp do pełnej infrastruktury mediów oraz pomieszczeń mogących stanowić zaplecze sauny (szatnie, toalety).

Sam projekt skierowany jest do wszystkich mieszkańców miasta. Działałby natomiast promocyjnie na rzecz przestrzeni nad Wisłą oraz dla Dzielnicy Praga Południe. Otwarta sauna dla mieszkańców stanowiłaby istotne miejsce integracji i kontaktu z naturą.

Powodzenie projektu zostało już wstępnie zweryfikowane. Pod koniec ubiegłego roku, podobny obiekt komercyjny powstał na lewym brzegu Wisły. Sauna okazała się sukcesem. Pomysł został jednak źle przygotowany i nie dostosowany do specyficznych warunków międzywala. Projekt bierze pod uwagę wszelkie błędy poprzedników.

Prowadzenie obiektu powinno zszatkować powierzone jednemu z miejskich klubów sportowych lub oddane w ręce mieszkańców, jako obiekt o charakterze społecznym. Projekt nie wyklucza również komercyjnego partnera, który nieodpłatnie udostępniałby i prowadził obiekt.
Propagowanie saunowania jako sposobu na propagowanie zdrowego stylu życia, to priorytet, który przyświeca projektowi.


Uzasadnienie realizacji projektu
Całoroczna sauna miejska z widokiem na Wisłę. Projekt w ramach rewitalizacji przestrzeni i zmian nawyków użytkownik terenów nadwiślańskich. Dotychczas plaża Poniatówka jest miejscem rozrywki i głośnych imprez muzycznych. W nadchodzącym roku plaża ma zyskać nowy charakter. Mają pojawić się na niej liczne obiekty sportowe i rekreacyjne. Sauna publiczna będzie doskonałym uzupełnieniem oferty i spowoduje, że mieszkańcy zyskają kolejny powód do odwiedzania terenów nadwiślańskich, również zimą.
Całość projektu wpisuje się w działania związane z Kampanią Dzielnica Wisłą i strategią promocji Wisły na lata 2017-2022. Co więcej całoroczna sauna nad Wisłą w Warszawie, to doskonały pomysł na materialną spuściznę obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kontener morski 2 x 35 tys. ( w pełni gotowy do użytku).
- wyposażony w panoramiczną szybę
- przyłącza elektryczne
- szatnie
- dwa natryski
- wyposażenie pomieszczania sauny: piec, ławy, barometr, termometr, podłogę.

Przygotowanie kontenera na zewnątrz: estetyczna stylistyka (dopasowana do otoczenia), dojście, oznakowanie - 10 tys.

Balia z zimną wodą na zewnątrz lub opcjonalnie dojście do zabezpieczonej przestrzeni na terenie plaży - 10 tys.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
90 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Tak będą to koszty związane ze:
- sprzątaniem;
- dostarczaniem energii elektrycznej;
- wody;
- bieżącymi remontami;
- konserwacją;
- obsługą.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
35 000,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany