2064 - Kaczkomaty przy Ogrodzie Krasińskich

23.01.2017 22:06 Zweryfikowany negatywnie
awatar Grzegorz Walkiewicz
autor projektu

Projekt zakłada ustawienie kaczkomatów tj. automatów z karmą dostosowaną do potrzeb żywieniowych kaczek. Na kaczkomatach będzie umieszczona szczegółowa informacja na temat kaczek, ich zwyczajów, a także ich preferencji pokarmowych. Kaczkomaty będą miały dzienny limit wydawanych porcji karmy.

Kategoria projektu

 • edukacja
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

30 000,00 zł

Powód weryfikacji negatywnej

Lokalizacja o dużym natężeniu ruchu, w pobliżu przystanków tramwajowych i przejść dla pieszych. Zagrożenie wzrostem i nadmierną liczebnością występowania zwierząt w stosunku do ekologicznych, sanitarnych i społecznych uwarunkowań miasta. Przyczyni się do zwiększenia zgrupowania kaczek, ptaków krukowatych, gołębi oraz szczurów w ww.miejscu.


Dzielnica

Śródmieście


Charakter projektu

Lokalny, Stare Miasto


Lokalizacja projektu

pas zieleni wzdłuż ulicy Andersa przed ogrodzeniem Ogrodu Krasińskich - w pobliżu przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu z ulicą Świętojerską

Istotne informacje o lokalizacji

pas zieleni wzdłuż ulicy Andersa przed ogrodzeniem Ogrodu Krasińskich - w pobliżu przystanku tramwajowego przy skrzyżowaniu z ulicą Świętojerską


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Kaczkomaty będą ogólnodostępne, jednakże będą miały dzienny limit wydawanych porcji dostosowany do żyjącej w w tej okolicy populacji.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada ustawienie kaczkomatów tj. automatów z karmą dostosowaną do potrzeb żywieniowych kaczek. Na automatach powinna zostać umieszczona czytelna instrukcja dokarmiania kaczek. Mieszkańcy odwiedzający Ogród Krasińskich lubią dokarmiać żyjące tam kaczki, jednakże niejednokrotnie przynoszony do parku pokarm nie jest odpowiedni dla tych ptaków. Kaczkomaty będą uzupełnianie specjalistycznie przygotowaną karmą tj. mieszanką ziaren oraz otrębów zbóż (np. pszenica paszowa i kukurydza).
Na kaczkomatach będzie umieszczona szczegółowa informacja na temat kaczek, ich zwyczajów, a także ich preferencji pokarmowych. Kaczkomaty będą miały dzienny limit wydawanych porcji karmy. Instalacja kaczkomatów zostanie zwieńczona akcją edukacyjno-promocyjną.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Mieszkańcy odwiedzający Ogród Krasińskich lubią dokarmiać żyjące tam kaczki. W dokarmianiu ważna jest jednak zarówno jakość karmy, jak i systematyczność dokarmiania. Na przeciw potrzebom ludzi i kaczek wychodzi projekt zainstalowania w Ogrodzie Krasińskich kaczkomatów.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Koszt zainstalowania 2 kaczkomatów
Koszt karmy
Koszt obsługi urządzeń
Akcja edukacyjno-promocyjna
Wartość prac polegających na zakupie, montażu oraz obsłudze kaczkomatów oszacowano na podstawie informacji uzyskanych od producenta ww. urządzeń oraz od firm mających doświadczenie w utrzymaniu parków miejskich. Szacując wartość prac polegających na obsłudze kaczkomatów przyjęto działanie polegające na uzupełnianiu karmy codziennie przez okres zimowy (6 miesięcy).

Całkowity koszt projektu: 30 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Obsługa kaczkomatów co najmniej co drugi dzień przez okres zimowy - 6 miesięcy (uzupełnianie karmy, drobne naprawy urządzeń)


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 17 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (5)

 • Tomasz Nowak  09.03.2017 10:20
  Pomysł bdb, ale jest też zgłoszony podobny - może państwo się skontaktują ze sobą?
  • Grzegorz Walkiewicz  09.03.2017 10:24 Autor projektu
   Już to zrobiliśmy. Pani Urszula Jakubowska została współautorką powyższego projektu :)
  • Tomasz Nowak  09.03.2017 10:28
   To może dodaliby państwo takie informacje w opisach, bo głosy mogły by się skumulować na jednym z nich, a tak może się skończyć tym, że żaden z nich nie będzie miał odpowiedniej ilości głosów. Bo pomysł jest na prawdę bdb :)
  • Grzegorz Walkiewicz  09.03.2017 10:41 Autor projektu
   Na liście do głosowanie będzie jeden projekt. Tymczasem musimy przekonać do projektu Stołecznego Konserwatora Zabytków, który nie zgodził się na umieszczeniem kaczkomatów przed Ogrodem Krasińskich. Mam nadzieję, że wkrótce poznamy uzasadnienie tej decyzji i będziemy się mogli do niej odnieść. Liczę, że uda się wypracować kompromisową wersję projektu.
  • Tomasz Nowak  09.03.2017 10:59
   To super informacja (o tym, że jeden projekt). Mam nadzieję, że uda się rozwiązac sprawę z konserwatorem. Nie wiem kto się w mieście zajmuje zwierzętami miejskimi, ale może tam wsparcia poszukać?

Zaloguj się, aby komentować.