Łąka kwietna Jakubowska - EKOMIASTO

1695
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Saska Kępa
Autor pomysłu Maciej Podyma
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
21 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Projekt ma na celu stworzenie łąki kwietnej na końcu ulicy Jakubowska. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Saska Kępa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulica Jakubowska parking. Dokładny kształt do opracowania
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Obszar dobrze nasłoneczniony lub w półcieniu (powierzchnia nasłonecznienia przez co najmniej 5 godziny dziennie) Dokładne wytyczne w załączniku
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie łąki kwietnej na końcu ulicy Jakubowska. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Wyłapuje pyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.
Opis projektu
Projekt ma na celu stworzenie ogólnodostępnej łąki kwietnej. Łąka jest alternatywą dla miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek różnych owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem. Stanie się ponadto miejscem, w którym botanicy i entomolodzy będą mogli prowadzić badania nad biologią zapylaczy i roślin. Takich miejsc bardzo brakuje w Warszawie,

Projekt zakłada wybór dokładnej lokalizacji wspólnie z urzędnikami z Wydziałów Ochrony Środowiska i wykonanie łąki kwietnej według załączonych wytycznych. Dokładna lokalizacja nie jest wyszczególniona ze względu na problemy z określeniem własności gruntów na tym obszarze.

Dodatkowo w pobliżu łąki kwietnej powinna znaleźć się tablica informacyjna prezentująca najważniejsze fakty i zalety dotyczące łąki. Podniesie to walor edukacyjny przedsięwzięcia. Tabliczka powinna być wykonana z PCV pokrytym folią antygrafitin umocowana na stabilnym drewnianym wkopywanym cokole.

Miejskie łąki kwietne wykonać można praktycznie na każdej dobrze nasłonecznionej powierzchni, na której nie dominują duże drzewa. Miejska łąka kwietna o odpowiednio dobranym składzie gatunkowym nadaje się także na suche i nieurodzajne gleby oraz tereny zdegradowane przez człowieka gdzie ciężko jest utrzymać trawnik. W zależności od warunków występujących na danym terenie będą dominować różne gatunki kwitnących roślin. Należy dobrać odpowiednią mieszankę gatunków do panujących warunków glebowych, nasłonecznienia i wilgotności podłoża lub zastosować mieszanki zawierające nasiona wielu gatunków roślin o różnych wymaganiach. Dzięki temu otrzymamy najbardziej różnorodne zbiorowisko roślinne.
Uzasadnienie realizacji projektu
W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta stają się enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Łąki kwietne będące synonimem bioróżnorodności dają mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników.

Charakterystyka

Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wykonanie łąki kwietnej zgodnie z załączonymi wytycznymi 4000 metrów - 20000 zł

Zrywanie i wywóz (utylizacja) darni: 20 zł/m2
Spulchnienie (min. 15 cm) terenu przy pomocy glebogryzarki/agregatu uprawowego: 10 zł/m2
Oczyszczenie terenu z nieczystości (korzenie, kamienie, gruz) i wyrównanie: 5 zł/m2
Wysiew nasion z materiałem wypełniającym: 10 zł/m2
Wałowanie terenu: 5 zł/m2
Razem koszt za m2: 50 zł


Tablica informacyjna. przyziemna lub nawet wkopana z opracowaniem - 1000 żł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
21 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Po kilku tygodniach od wysiewu łąki należy obserwować czy na obsianym terenie nie zaczynają dominować szybkorosnące chwasty tj. komosa, szarłat, łoboda itp. W przypadku zaobserwowania chwastów należy je usunąć ręcznie wyrywając z korzeniami lub skosić teren (zbierając pokos) na wysokości 10 cm gdy siewki chwastów osiągną wysokość 15-20 cm. Zabieg można powtórzyć za kilka tygodni jeżeli nadal obserwujemy intensywny wzrost chwastów. Najważniejsze to zapobiec wysianiu się chwastów. Jeżeli nie wykonywano interwencyjnych zabiegów odchwaszczania łąkę kosimy w pierwszym roku raz na jesieni.
Miejska łąka kwietna w kolejnych latach jest łatwa w pielęgnacji. Łąkę należy skosić raz lub dwa razy w roku. Pierwsze koszenie do 15 lipca, drugie na jesieni. Siano po koszeniu zostawiamy na łące w celu wysiania się nasion, dzięki czemu utrzymamy pożądany skład gatunkowy zbiorowiska. W zależności od pogody po 3 do 10 dniach zbieramy siano, żeby nie przykrywało odrastających roślin oraz nie dostarczyło zbyt wielu składników odżywczych powstających z jego rozkładu, mogłyby spowodować to szybki wzrost chwastów.

Szacunkowy koszt jednego zbiegu odchwaszczania ręcznego w pierwszym roku: 5 zł/m2
Szacunkowy koszt jednego zabiegu koszenia oceniany jest na 3 zł/m2 wraz z wywozem i utylizacją urobku.

Całkowity roczny koszt pielęgnacji terenu to 1500 zł

Dodatkowym kosztem jest utrzymanie tablicy informacyjnej. Po trzech latach najprawdopodobniej potrzebna będzie jej wymiana – koszt 400 zł sztuka/3 lat
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
750,00 zł

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Może zamiast siać "kwietne łąki" pozwólmy po prostu rosnąć trawie w ten sposób powstanie naturalnie kwietna łąka bez wydawania kilku tyś zł.
  Mikeko30  03.02.2017 22:35
  • No ale w ten sposób pan Podyma, przepraszam, "fundacja łąka" vel ekomiasto, nie zarobią - a mają na tych łąkach z budżetu partycypacyjnego (i nie tylko łąkach, kreatywności im nie brakuje, taki kurs koszenia kosą to arcydzieło kreatywności) od kilku lat najwyraźniej świetny interes.

   Jak dla mnie sprawą powinien się zainteresować prokurator bo to na kilometr pachnie wyłudzaniem publicznych pieniędzy. No ale najwyraźniej nikomu w urzędach to nie przeszkadza. Choć w tym roku przynajmniej pod projektami pana Podymy nie brakuje komentarzy w podobnym tonie jak te nasze, więc widać nie tylko mnie ten "rodzinny interesik" brzydko pachnie.

   Pod moim blokiem zeszłej wiosny wykonano taką "łąkę" z BP2016, kosztem zadbanego trawnika. Zamiast zielonego naturalnego trawnika były tam przez cały sezon nieliczne uschłe suchelce plus wydeptane klepisko - 3/4 tego co posiali w ogóle nie wzeszło, a to co wzeszło to zaraz uschło bo pewnie wymagało podlewania, a tam nikt nie podlewa (co trawa jakoś wytrzymuje). To co nie wzeszło za chwilę dzieci zadeptały bo zrobiono tą łąkę tuż obok placu zabaw, bez żadnego nawet płotku. Kwiatków przez cały sezon było tam wszystkiego z 5 sztuk. I na taką "łąkę" poszło kilkanaście tysięcy złotych.
   Mikołaj Twaróg  03.02.2017 22:50
  • Złożyliśmy w zeszłym roku poprawki do planu zagospodarowania terenów zielonych w Warszawie. Zaproponowaliśmy dwukrotne ograniczenie koszenia. Zostało ono wprowadzone min. w parku Szczęśliwickim. Co do tworzenie łąk kwietnych przez ograniczenie to niestety trwałoby to kilkanaście lat ponieważ w większości miejsc dominują trawy a roślin zielnych jest coraz mniej i ich nasion również.
   Maciej Podyma  14.02.2017 21:31 Autor projektu
  • Rozumiem w takim razie że jest pan gotów przysiąc, oraz przedstawić dokumenty dotyczące lat poprzednich, świadczące o tym że ani pan ani pana fundacja jak również choćby pana rodzina nie korzystały finansowo na realizacji projektów owych łąk? I że nie zamierza pan skorzystać finansowo również tym razem? W internecie jakoś trudno znaleźć jakiekolwiek dokumenty dotyczące finansów pana fundacji - a uczciwe fundacje się ze sprawozdaniami finansowymi przeważnie nie kryją. A wręcz się nimi chwalą.

   Póki pan tego nie zrobi to wszystko wygląda na grube naciągactwo i wyciąganie publicznej kasy na pseudo ekologię.
   Mikołaj Twaróg  14.02.2017 23:45
 • Jestem fanką łąk kwietnych, z jednym zastrzeżeniem - powinny być także co jakiś czas chociaż zraszane, zwłaszcza te w nasłonecznionych miejscach (np. przy przystanku Saska, inaczej wszystko schnie na wiór). Jednak chciałabym także widzieć na Saskiej Kepie nowe nasadzenia drzew i krzewów, bo chwilowo tylko przycinają i wycinają istniejącą zieleń. Może dodać do tego projektu jakieś nasadzenia np. drzew magnolii i klonów.
  murakamiza  06.03.2017 10:50
 • Ej, przecież w tej lokalizacji jest już łąka kwietna! I raczej dość bidnie wygląda..
  KrzysztofMadejski  11.03.2017 17:08
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany