Nowoczesna diagnostyka i profilaktyka onkologiczna na Bielanach

1532
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Jacek Łukasik
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
926 000 zł
Kategoria
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Wykrywanie mutacji w genach, które ulegają najczęstszym mutacjom w nowotworach i innych chorobach uwarunkowanych genetycznie. Profilaktyka poprzez wykrycie predyspozycji do wystąpienia różnych chorób uwarunkowanych genetycznie, w tym do zachorowania na raka. W przypadku chorego rozwiązanie to stworzy onkologowi możliwość dobrania celowanego leczenia w niektórych nowotworach – tzw. personalizowana medycyna.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
ul. Żeromskiego 29
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wykrywanie mutacji w genach, które ulegają najczęstszym mutacjom w nowotworach i innych chorobach uwarunkowanych genetycznie. Profilaktyka poprzez wykrycie predyspozycji do wystąpienia różnych chorób uwarunkowanych genetycznie, w tym do zachorowania na raka. W przypadku chorego rozwiązanie to stworzy onkologowi możliwość dobrania celowanego leczenia w niektórych nowotworach – tzw. personalizowana medycyna.
Opis projektu
Projekt zakłada zorganizowanie bezpłatnych badań DNA dla: a) rodzin obciążonych ryzykiem nowotworów i chorób uwarunkowanych genetycznie, b) chorych na nowotwory, zgodnie ze standardami diagnostycznymi panującymi w Europie zachodniej. Analiza DNA głównie metodą sekwencjonowania nowej generacji (NGS - ang. Next Generation Sequencing), w uzasadnionych przypadkach inne metody. Kurier zostawi przesyłkę w domu pacjenta z instrukcją do zapakowania próbek nowotworu otrzymanych ze szpitala (próbka utrwalona w bloczku parafinowym, szkiełko z preparatem histopatologicznym, probówka z krwią). Pacjent zamawia kuriera po odbiór zapakowanej próbki w uzgodnionym dniu. Badana będzie także krew (lub ślina lub cfDNA - ang. cell free DNA) celem wykrycia mutacji w DNA (możliwość przesłania probówki krwi kurierem lub jej pobranie na miejscu w specjalistycznym laboratorium). Po kilku tygodniach pacjent otrzymuje raport z laboratorium z informacjami odnośnie wykrytych mutacji w badanej próbce. Raport powinien pomóc onkologowi/genetykowi klinicznemu w: a) poinstruowaniu rodzin obciążonych ryzykiem nowotworów o możliwej profilaktyce, b) choremu na raka w dobraniu personalizowanego leczenie. Przed każdym badaniem należy skonsultować się z własnym lekarzem prowadzącym celem słuszności wykonania badania DNA. Potrzebne jest skierowanie od lekarza genetyka klinicznego lub onkologa na wykonanie takich analiz. W cenie testu są dwie konsultacje ze specjalistami: a) celem dobrania odpowiednich testów genetycznych, b) wizyta u onkologa lub genetyka klinicznego celem interpretacji wyniku i udzielenia porady.

Urząd Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, Warszawa wyselekcjonuje laboratorium do wykonywania projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dostęp do nowoczesnej diagnostyki onkologicznej. Wykrycie mutacji w DNA zwiększa szanse na uratowanie życia chorej osoby poprzez pomoc onkologowi w dobraniu najlepszej terapii. Wynik badań genetycznych pozwoli na udzielenie porady genetycznej dla zdrowej osoby dotyczącej ryzyka wystąpienia choroby – profilaktyka raka.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1.Badania mutacji w DNA z krwi (ew. śliny, ew. cfDNA): 3.800 zł x 100 pacjentów = 380 000,00 zł
2.Badania mutacji w DNA (krew, preparat utrwalony w bloczku parafinowym, szkiełko z preparatem histopatologicznym, walidacja wykrytych mutacji innymi metodami): w niektórych przypadkach koszt to maksymalnie 14.000 zł x 35 pacjentów = 490 000,00 zł
3.Porada genetyczna (przed i po badaniu): 2 x 170 zł x 140 pacjentów = 47 600,00 zł
4.Koordynator: 12 miesięcy x 700 zł = 8 400,00 zł
Badania wykonujemy w liczbie do wyczerpania przyznanej kwoty.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
926 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

01.02.2017 22:29
slacek
09.02.2017 11:49
aarabadzic
16.02.2017 10:36
slacek
21.03.2017 23:04
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • A dlaczego taki projekt jest potrzebny? Mamy przecież szpitale...
  tudeajport  08.02.2017 20:23
 • Witam. Szpitale nie mają finansowania na tego typu nowoczesną diagnostykę onkologiczną (sekwencjonowanie DNA metodą NGS - ang. Next Generation Sequencing). To jest standardem w krajach Europy Zachodniej. Taka metoda analizy guza najczęściej pozwala sprawdzić mutacje i dobrać leki, które będą skuteczne, wyeliminować te, które nie będą działąć. To jest nowoczesne, tzw. personalizowane leczenie.

  Nasz kraj jest biedny i nie jest w stanie zapewnić wystarczającego finansowania dla każdego pacjenta na odpowiednie badania genetyczne w szpitalu. Badanie kilku markerów to nie to samo co sprawdzenie jednocześnie sekwencji wielu genów istotnych w konkretnym nowotworze, a następnie stałe monitorowanie zmienności genetycznej nowotworu i modyfikowanie leczenia jeśli jest taka potrzeba, bo np. pojawiają sie nowe mutacje.

  Ten projekt pozwala skorzystać z wiedzy i doświadczenia prywatnych ośrodków jakie istnieja w Polsce, które posiadają odpowiednią aparaturę, np. do diagnostyki DNA metoda NGS. Projekt stanowi także źródło wiedzy dla mieszkańców oraz profilaktyki poprzez możliwość sprawdzenia predyspozycji genetycznych do wystąpienia różnych chorób uwarunkowanych genetycznie, w tym do zachorowania na raka w obciążonych rodzinach.
  jaceklukasik@poczta.onet.pl  08.02.2017 23:22 Autor projektu
 • Bardzo dobry pomysł
  AlbertKorlaga  09.02.2017 07:37
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany