Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

AEROTORIUM – kapsuła antysmogowa, czyli czyste powietrze dla każdego

2210
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Michał Augustyn
Współautorzy Andrzej Górz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
44 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Projekt polega na postawieniu kapsuły wyposażonej w filtr usuwający mikropyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Każdy będzie mógł wejść do środka, pooddychać czystym powietrzem, zagrać w ping-ponga, a także zasięgnąć informacji o warszawskim smogu. Osoby z grup ryzyka (m.in. dzieci i seniorzy) zaopatrzą się na miejscu w darmowe maski antysmogowe.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Pl. na Rozdrożu (w miejscu obecnej fontanny)
Opcjonalnie: śródmiejska część Pola Mokotowskiego (okolice kładki nad al. Niepodległości) lub inna przestrzeń w sąsiedztwie dużych ciągów komunikacyjnych
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Kapsuła powinna być zlokalizowana w miejscu często odwiedzanym i widocznym, przy ciągu komunikacyjnym, z którego korzystają zarówno piesi jak i kierowcy.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt polega na postawieniu kapsuły wyposażonej w filtr usuwający mikropyły i inne zanieczyszczenia powietrza. Każdy będzie mógł wejść do środka, pooddychać czystym powietrzem, zagrać w ping-ponga, a także zasięgnąć informacji o warszawskim smogu. Osoby z grup ryzyka (m.in. dzieci i seniorzy) zaopatrzą się na miejscu w darmowe maski antysmogowe.
Opis projektu
Aerotorium to projekt ze sfery miejskich dystopii; jego celem jest stworzenie w Warszawie przestrzeni wolnej od smogu przez wszystkie dni w roku, a także zwrócenie uwagi władz miasta i mieszkańców na palący i duszący problem zanieczyszczenia powietrza w stolicy. Aerotorium to lekka konstrukcja wykonana w większości z materiałów pochodzących z recyklingu lub naturalnych (jak szkło i stal) wyposażona w oczyszczacz powietrza, wychwytujący pyły zawieszone (PM 2.5) oraz lotne związki organiczne. Ściany kapsuły mogą mieć formę kopuły geodezyjnej, czyli wielościanu odwzorowującego powierzchnię półkuli, zbudowanego z trójkątów równoramiennych.

Na szczycie kapsuły zamontowana będzie tablica elektroniczna przedstawiająca wyniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza z najbliższej stacji monitoringu WIOŚ wraz z czytelną informacją o przekroczeniu dopuszczalnych stężeń dobowych (wg zaleceń WHO, tj. 25 μg/m3 dla PM 2.5 oraz 50 μg/m3 dla PM 10). W przypadku znaczącego przekroczenia norm stosowanych w wielu krajach Unii Europejskiej (ponad 100 μg/m3 dla PM 10) za pośrednictwem wyświetlacza ogłaszany będzie alarm smogowy.

We wnętrzu kapsuły wyświetlany będzie film przedstawiający wpływ smogu na zdrowie, materiały informujące o działaniach na rzecz czystszego powietrza realizowanych przez władze miasta, zalecenia odnośnie indywidualnych wyborów, które przekładają się na ograniczenie zjawiska smogu, a także informacje o tym, jak chronić zdrowie, gdy poziom zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy.

Dwa dni w tygodniu przynajmniej przez osiem godzin (łącznie) w Aerotorium będzie pełnił dyżur pracownik Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, którego zadaniem ma być udzielanie informacji, przyjmowanie skarg i wniosków oraz odpowiadanie na pytania dotyczące problemu zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Urzędnik będzie także wydawał maski antysmogowe (jednorazowo) i filtry (maksymalnie 1 na miesiąc) osobom z grup szczególnie narażonych na zdrowotne skutki smogu (dzieciom, młodzieży, seniorom, osobom cierpiącym na choroby układu krążenia i układu oddechowego).

Aerotorium powinno być wyposażone w hamaki i stół do ping-ponga. W tych ponurych dniach, gdy Warszawę spowija gęsty smog, byłoby to niewątpliwe najzdrowsze i najbezpieczniejsze ogólnodostępne miejsce rekreacji w stolicy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Od lat normy zanieczyszczenia powietrza są w Warszawie przekraczane kilkadziesiąt razy w ciągu roku, podobnie jak dopuszczalne roczne stężenie rakotwórczych substancji. Smog zabija i obniża jakość życia. Cząstki o wielkości nieprzekraczającej 2,5 mikrometra docierają do płuc, a stamtąd przenikają do układu krwionośnego. Organizm osoby wdychającej powietrze przesiąknięte smogiem jest narażony na substancje, które uszkadzają m.in nerki i centralny układ nerwowy, powodują bezpłodność i podwyższone ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Działania do tej pory podejmowane przez władze miasta są niewystarczające. Projekt stworzenia oazy czystego powietrza jest wołaniem o kompleksowe działania, które zażegnają trwający kryzys ekologiczny i zdrowotny. Mamy prawo oddychać .

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kapsuła
Projekt architektoniczny: 5000 zł
Koszt materiałów konstrukcyjnych i budowy: 20000 zł
Tablica elektroniczna przeznaczona do użytku na zewnątrz: 3000 zł

Wyposażenie wnętrza
oczyszczacz powietrza: 3000 zł
wyświetlacz LCD: 2000 zł
betonowy stół do ping ponga: 5000 zł
hamaki (2 x 500 zł): 1000 zł
produkcja materiału informacyjnego (filmu): 5000 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
44 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszt energii elektrycznej (200 zł/miesiąc x 12 miesięcy): 2400 zł
koszt sprzątania i konserwacji: 2000 zł
dyżur urzędnika (32 h/miesiąc x 30 zł brutto): 960 zł
maski antysmogowe (125 zł * 1000 osób): 125.000 zł
filtry antysmogowe (8 zł * 12 miesięcy * 1000 osób): 96.000 zł

Autor projektu nie jest w żaden sposób związany z producentami masek/filtrów antysmogowych.
Choć koszt dystrybucji masek może wydawać się wysoki, jest znikomy w zestawieniu ze szkodami wywołanymi przez smog. Wg szacunków dr Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej całkowite koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza w Warszawie wynoszą od 6 mld do 18,3 mld złotych.
Projekt powinien być realizowany do czasu zlikwidowania problemu smogu w Warszawie.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
226 360,00 zł

Modyfikacje

23.01.2017 23:07
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany