Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Coworking dla rodziców z opcją opieki nad dzieckiem w klubie malucha

1526
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Centrum
Autor pomysłu Joanna Starzak-Leszczenko
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
36 200 zł
Kategoria
  • edukacja
  • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Celem jest wsparcie rodziców dzieci w wieku 1-3 lata, którzy chcą powrócić na rynek pracy, a dzieci nie mają zapewnionej opieki. Zakłada on funkcjonowanie strefy coworkingowej (biurko do pracy z dostępem do Internetu), w którym rodzice mogliby pracować, podczas gdy ich dzieci są obok, pod profesjonalną opieką.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Centrum
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Michała Paca, Wiatraczna, Kobielska, Szaserów, Grochowska, aleja Waszyngtona, Stanów Zjednoczonych, Terespolska, Lubelska, Znamieniecka.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zakładane miejsce realizacji projektu to Centrum Społeczne PACA (ul. Michała Paca 40).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem jest wsparcie rodziców dzieci w wieku 1-3 lata, którzy chcą powrócić na rynek pracy, a dzieci nie mają zapewnionej opieki. Zakłada on funkcjonowanie strefy coworkingowej (biurko do pracy z dostępem do Internetu), w którym rodzice mogliby pracować, podczas gdy ich dzieci są obok, pod profesjonalną opieką.
Opis projektu
Projekt polega na prowadzeniu przestrzeni, w której rodzice dzieci w wieku 1-3 lata, które nie mają zapewnionej innej formy opieki (żłobek, opiekunka, dziadkowie), mogą uczyć się i pracować. W tym czasie ich dzieci będą miały zapewnioną opiekę profesjonalnego opiekuna, dodatkowo w razie potrzeby wspieranego przez jednego z rodziców (zmienialiby się oni w opiece nad grupą).
Przestrzeń coworkingowa będzie dostępna również dla innych osób, nie będących rodzicami lub nie korzystających z opieki nad dzieckiem Projekt przewiduje funkcjonowanie strefy coworkingowej codziennie w godzinach 10:00-15:00 oraz możliwość opieki nad dzieckiem w wieku 1-3 lata średnio 3 razy w tygodniu po 3 godziny.

Proponowanym miejscem realizacji projektu jest Centrum Społeczne PACA, w którym strefa coworkingowa istniała w różnych formach przez pewien czas na przestrzeni ostatnich 2 lat. Problemem, który za każdym razem bardzo utrudniał prawidłowe funkcjonowanie strefy, był brak stałego, profesjonalnego opiekuna. Centrum PACA dysponuje salami bezpłatnie udostępnianymi wraz z możliwością dostępu do Internetu, jak i dobrze wyposażoną salę dla dzieci. W związku z tym realizacja projektu w tej lokalizacji nie wiązałaby się z dodatkowymi kosztami, wynikającymi z konieczności wynajmu sali czy dostosowania przestrzeni do potrzeb dzieci i ich rodziców.
Oczywiście Centrum nie jest jedynym miejscem, w którym mogłaby istnieć taka strefa. Alternatywę może stanowić siedziba firmy czy organizacji, która w drodze konkursu zostanie powołana do realizacji projektu.
Uzasadnienie realizacji projektu
W naszej dzielnicy mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi. Rodzice w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem do 3 lat często nie chcą lub nie mogą przerwać nauki czy pracy. Dotkliwym problemem jest brak miejsc, gdzie rodzice mogliby stopniowo wrócić na rynek pracy, pracując w spokoju przy komputerze lub ucząc się; brak miejsc w żłobkach i wysokie koszty zatrudnienia niani. Stworzenie strefy coworkingowej, w której dzieci znajdą bezpieczną przestrzeń na zabawę, a rodzice sprzyjające warunki pracy, będzie dla takich rodzin ogromnym wsparciem. Utrzymanie aktywności rodziców małych dzieci zapobiega ich wykluczeniu i trudnościom w powrocie na rynek pracy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1/ 31 500 zł – zatrudnienie opiekunki na 450 h (50 tygodni po średnio 3 godziny 3 razy w tygodniu) – stawka 70 zł/h
2/ 200 zł – materiały promocyjne, biurowe
3/ 500 zł - obsługa księgowa
4/ 4000 zł – rekrutacja, animacja grupy, koordynacja, promocja
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
36 200,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • To nie jest żaden coworking tylko sponsorowanie darmowego miejsca do pracy oraz żłobka dla i tak bogatych paniuś w wyższych sfer prowadzących sobie działalność gospodarczą za pieniądze w większości znacznie biedniejszych od nich podatników. Paniusia prezentująca ten projekt na spotkaniu w dzielnicy nie kryła że jest to elitarny klub dla znajomych i byle kto się nie dostanie - taki sam projekt przegłosowano w zeszłym roku i ta pani oraz kilka innych z niego obecnie korzysta. Hańba i szczyt bezczelności. Od kiedy to fundowanie komuś darmowego biura jest zadaniem miasta??? W innych dzielnicach podobne bezczelne pomysły są odrzucane natychmiast przy weryfikacji. To nie ma nic wspólnego z ogólnodostępnością. Szkoda ze nie wystąpili wprost o sfinansowanie im prywatnego żłobka
    MarzenaWojdyna  10.03.2017 20:05
  • Szanowna Pani, proszę dokładnie przeczytać zamieszczony powyżej opis projektu, trudno dopatrzeć się w nim tego, co insynuuje Pani w swoim komentarzu. Przedstawiając projekt powiedziałam, że miejsce w klubiku dla dzieci połączonym z salą coworkingową jest przeznaczony wyłącznie dla rodziców, którzy będą pracować w sali coworkingowej. Nie jest to „przechowalnia” dzieci dla pań, które chciałyby zostawić dziecko na kilka godzin i iść na zakupy lub na plotki do przyjaciółki, choć i takie panie wyrażały chęć korzystania z klubiku. Takich miejsc jest już mnóstwo, proszę poszukać w centrach handlowych. Ta przestrzeń jest dla rodziców, którzy pracują w domu (a takich jest wiele!), a jak wiadomo praca czy nauka w domu z równoczesną opieką nad maluchem w wieku do 3 lat bywa bardzo trudna i możliwa prawie wyłącznie wtedy, kiedy dziecko śpi. A kim są osoby pracujące w domu? Są to nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą (co bynajmniej nie jest równoznaczne z osiąganiem ponadprzeciętnych dochodów), lecz również pracujące zdalnie, poszukujące pracy albo studiujące. W związku z rozwojem technologii praca zdalna staje się coraz bardziej popularna, a zapotrzebowanie na przestrzenie coworkingowe ciągle rośnie, co np. zauważył bank Idea Bank, tworząc Idea Huby. Z coworkingu może korzystać tata, babcia a nawet opiekunka malucha, nie musi to być mama dziecka. Warunkiem jest, żeby przez 5 godzin, a więc w czasie, w którym dzieci mogą przebywać pod profesjonalną opieką, osoba ta pracowała/uczyła się w sali coworkingowej obok klubiku. Dla dzieci jest to wspaniała możliwość stopniowej adaptacji do kontaktów z rówieśnikami, a dla rodziców/opiekunów ‒ stopniowego powrotu do działalności zawodowej. Cieszę się, że projekt ten został przegłosowany w zeszłym roku ‒ dzięki temu nie stanowię obciążenia dla budżetu państwa, mogę pracować, a zatem płacić podatki. Jestem naprawdę wdzięczna, że miejsce takie powstało i pragnę, żeby pomagało kolejnym rodzicom oraz ich maluchom. A równocześnie liczę na to, że takich miejsc ‒ również samych darmowych przestrzeni coworkingowych ‒ będzie coraz więcej i wpiszą się one na stałe w krajobraz naszego miasta.
    Joanna Leszczenko  19.03.2017 21:11 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany