Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Skarby Ursusa. Czego nie wiesz o swojej dzielnicy?

2137
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2018
Lokalizacja Ursus
Ursus Południowy
Autor pomysłu Bożena Mioduszewska-Pych
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 800 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • sport
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Celem projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w dzielnicy, poprzez spopularyzowanie wśród społeczności lokalnej interaktywnej gry terenowej geocaching, poprzez zorganizowanie serii praktycznych warsztatów na terenie dzielnicy. Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie skrytek umieszczonych w ciekawych miejscach dzielnicy.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursus
Obszar objęty pomysłem:
Ursus Południowy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cały Ursus Południowy

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Celem projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w dzielnicy, poprzez spopularyzowanie wśród społeczności lokalnej interaktywnej gry terenowej geocaching, poprzez zorganizowanie serii praktycznych warsztatów na terenie dzielnicy. Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie skrytek umieszczonych w ciekawych miejscach dzielnicy.
Opis projektu
Większość osób nie zna okolicy w której mieszka. Poruszając się utartymi szlakami nie zwracają uwagi na patronów ulic, które codziennie przemierzają. Nie są świadomi jakie, czasem pasjonujące historie związane są z mijanymi miejscami. Jednocześnie razem z rozwojem nowoczesnych technologii ludzie coraz rzadziej opuszczają swoje domy. Telewizja, komputer, smartfony stanowią dla nich jedyne źródło informacji oraz kontaktów społecznych. Oprócz odcięcia się od lokalnej społeczności ma to też negatywny wpływ na aktywność fizyczną, gorsze samopoczucie a w efekcie na pogorszenie zdrowia.

Interaktywna gra terenowa Geocaching, może być platformą umożliwiającą wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy pasjonatami lokalnej historii a dynamicznie rozrastająca się społecznością dzielnicy. Gra polega na poszukiwaniu przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie skrytek, umieszczonych w miejscach, które warto poznać i odwiedzić. Celem projektu jest pokazanie ciekawych miejsc w naszej dzielnicy, poprzez popularyzowanie wśród społeczności lokalnej gry terenowej Geocaching, poprzez zorganizowanie serii praktycznych warsztatów dla różnych grup wiekowych na terenie dzielnicy. Dzięki temu szczególnie mieszkańcy nowych osiedli znajdą atrakcyjny sposób poznania przeszłości terenów, na których mieszkają, co pozwoli na budowanie poczucia tożsamości lokalnej.
Cyklicznie organizowane warsztaty będą składały się z części teoretycznej (ogólne wprowadzenie do gry, obsługa aplikacji mobilnej, założenie bezpłatnego konta na stronie geocaching.com) oraz praktycznej (spacer po najbliższej okolicy połączony z poszukiwaniem lokalnych skrytek).
Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą potrafili samodzielnie posługiwać się urządzeniami mobilnymi w celu poszukiwania skrytek i odnajdywania ważnych i ciekawych miejsc w okolicy i dowolnym miejscu na świecie (rzeczywistość rozszerzona). Nauczą się jak odnajdywać i zakładać własne skrytki, przyczyniając się do popularyzowania wiedzy o dzielnicy. Nawiążą też kontakt z lokalną społecznością Geocaching Warszawa, która będzie udzielać niezbędnego wsparcia w razie potrzeby.
Uzasadnienie realizacji projektu
Promocja aktywnego trybu życia w różnych grupach wiekowych. Przedstawienie atrakcyjnego sposobu spędzania wolnego czasu. Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, wspomaganie wychowania i rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży, aktywizacja osób starszych.
Wzmacnianie więzi społecznych i integracja międzypokoleniowa. Kształtowanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej.
Edukacja regionalna i krajoznawcza – propagowanie wiedzy o najbliższej okolicy. Odkrycie walorów rekreacyjnych dzielnicy, jej historii, dorobku kulturowego, zasobów przyrodniczych.
Promowanie dzielnicy wśród społeczności ogólnowarszawskiej.
Dbałość o środowisko oraz kształtowanie właściwego stosunku do niego.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Projekt zakłada przeprowadzenie 6 Spotkań składających się z części teoretycznej i praktycznej:
1. Część teoretyczna (90 minut): wynajęcie sali, wynajęcie sprzętu multimedialnego, zatrudnienie trenerów, materiały szkoleniowe, materiały reklamowe
2. Część praktyczna (150 minut): wynajęcie trenerów, przygotowanie skrytek testowych.
Koszt jednego spotkania: 1.800zł
Roczny koszt 6 Eventów: 10.800zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 800,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany