Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Monitoring w ROD "Waszyngtona", czyli bezpieczniej

5
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Południe
Grochów Kinowa
Autor pomysłu Wojciech
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
155 000 zł
Kategoria
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska
 • bezpieczeństwo
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Budowa kompleksowego systemu monitoringu wizyjnego w ROD "Waszyngtona". Monitoring obejmowałby przestrzeń ogólnodostępną, w tym obszary rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe (dziś alejki spacerowe, siłownia plenerowa, a w przyszłości kolejne pola aktywności udostępniane dla ogółu mieszkańców). System oparty o technologię Wi-Fi, kamery pracujące w trybie dzienno-nocnym. Obraz z kamer może trafiać do Straży Miejskiej, Policji.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Praga-Południe
Obszar objęty pomysłem:
Grochów Kinowa
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
al. Waszyngtona / ul. Kinowa
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zdecydowana większość terenu Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Waszyngtona", położonego na wschód od linii energetycznej biegnącej wzdłuż głównej alei ogrodowej (al. W. Habetina).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Budowa kompleksowego systemu monitoringu wizyjnego w ROD "Waszyngtona". Monitoring obejmowałby przestrzeń ogólnodostępną, w tym obszary rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe (dziś alejki spacerowe, siłownia plenerowa, a w przyszłości kolejne pola aktywności udostępniane dla ogółu mieszkańców). System oparty o technologię Wi-Fi, kamery pracujące w trybie dzienno-nocnym. Obraz z kamer może trafiać do Straży Miejskiej, Policji.
Opis projektu
Projekt obejmuje budowę całościowego systemu monitoringu wizyjnego w ROD "Waszyngtona" - 30 kamer. Monitoring obejmowałby przestrzeń ogólnodostępną na zdecydowanej większości terenu ogrodu, położonego na wschód od linii energetycznej wzdłuż głównej alei ogrodowej (al. W. Habetina), w tym obszary rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowe (dziś siłownia plenerowa, a w przyszłości kolejne pola aktywności, alejki spacerowe, tereny zielone, które zaplanowano urządzić i udostępnić dla ogółu mieszkańców). System oparty będzie na technologii Wi-Fi, z kamerami pracującymi w trybie dziennym i nocnym. Obraz z kamer będzie mógł trafiać do Straży Miejskiej lub Policji.
Z opinii Straży Miejskiej i Policji, ale też ogrodów działkowych, gdzie monitoring wizyjny już funkcjonuje wynika, że kamery bardzo skutecznie odstraszają potencjalnych sprawców wykroczeń i przestępstw, ponieważ zarejestrowane zdarzenie może być wykorzystane jako dowód w postępowaniu karnym lub mandatowym.
Od lat bolączką ROD „Waszyngtona” są bezdomni, pijani, narkomani oraz grasujący złodzieje, wandale, podpalacze. Odrębny kłopot stanowią kierowcy ignorujący całkowity zakaz ruchu pojazdów w ogrodzie i osoby nielegalnie zaśmiecające ogród, palące ogniska. Zapewne monitoring pomoże zwalczać te problemy, a teren ogrodu stanowić będzie i dla mieszkańców, spacerowiczów oraz dla działkowców, ich rodzin, gości otwartą, przyjazną i przede wszystkim bezpieczną enklawę zieleni. Z ustawionymi ławkami, sprzętem rekreacyjno-sportowym już bez obecnych obaw o bezkarne niszczenie, czy kradzieże. Stąd niniejszy projekt instalacji kompleksowego monitoringu, jako najskuteczniejszego środka zwiększającego w ogrodzie porządek i bezpieczeństwo przebywających osób oraz ochronę mienia.
Uzasadnienie realizacji projektu
Poprawa bezpieczeństwa i porządku. Od lat bolączką ROD „Waszyngtona” są bezdomni, pijani, narkomani oraz grasujący złodzieje, wandale, podpalacze. Odrębny kłopot stanowią kierowcy ignorujący całkowity zakaz ruchu pojazdów w ogrodzie i osoby nielegalnie zaśmiecające ogród, palące ogniska. Zapewne monitoring pomoże zwalczać te problemy, a teren ogrodu stanowić będzie i dla mieszkańców, spacerowiczów oraz dla działkowców, ich rodzin, gości otwartą, przyjazną i przede wszystkim bezpieczną enklawę zieleni. Z ustawionymi ławkami, sprzętem rekreacyjno-sportowym już bez obecnych obaw o ich bezkarne niszczenie, czy kradzieże. Stąd projekt instalacji kompleksowego monitoringu, jako najskuteczniejszego środka zwiększającego w ogrodzie porządek i bezpieczeństwo przebywających osób oraz ochronę mienia.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Wycena wstępna, do ponownej specjalistycznej weryfikacji: projekt systemu - 8 000 PLN; serwer - 5 000 PLN; rejestrator z pojemnym dyskiem - 5 000 PLN; oprogramowanie z licencją - 2 000 PLN; 24 szt. specjalistycznych kamer Wi-Fi, z trybem dziennym/nocnym po 2 500 PLN/szt. = 60 000 PLN; sprzęt nadawczo-odbiorczy, dodatkowe anteny - 10 000 PLN; inny osprzęt, w tym zasilający w energię - 10 000 PLN; okablowanie - 8 000 PLN; 20 szt. wysokich masztów na kamery po 800 PLN/szt. = 16 000 PLN; robocizna - 27 000 PLN; tablica BP -
3 000 PLN, monitor 20' - 2 000 PLN.

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
155 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty bieżącej eksploatacji (energia, prace konserwacyjne, inne) będą pokrywane ze środków ROD „Waszyngtona”.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
1 000,00 zł

Modyfikacje

14.01.2018 21:27
Autor projektu
21.01.2018 22:17
Autor projektu
22.01.2018 19:22
Autor projektu
17.04.2018 08:58
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Praga-Południe

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (9)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • ???
  autor_588732bf10bbd  17.12.2017 22:46
 • Terminarz BP jest taki, jaki jest. Skoryguję zapisy po jutrzejszym spotkaniu z mieszkańcami, uzupełnieniu list poparcia oraz wspólnym wymyśleniu tytułu tego konkretnego projektu. Pojutrze proszę tu zajrzeć - nie będzie wątpliwości czego dotyczy projekt nr 5 :)
  Wojciech  12.01.2018 18:27 Autor projektu
 • popieram - idea słuszna, wydaje mi się, że niedoszacowana jest robocizna.
  autor_588732bf10bbd  18.01.2018 00:19
 • Dziękuję za opinię. Skorygowałem w górę koszt robocizny. Całość kosztów dodatkowo zweryfikowana została przez doświadczoną firmę, specjalizującą się w instalacjach systemów bezprzewodowego monitoringu.
  Wojciech  05.02.2018 23:39 Autor projektu
 • A w jaki sposób zasilane będą kamery? Może bardziej opłacałoby się puścić sygnał z kamer po kablu zamiast wifi. I przy okazji mniej psujących się elementów.
  Michał Krzaklewski  06.02.2018 01:06
 • Zasilanie kamer planowane jest ze skrzynek energetycznych, rozmieszczonych równomiernie w całym ogrodzie, co kilkadziesiąt metrów. Przy nich staną wysokie, stabilne maszty na kamery. W głównej alei oraz w okolicach parkingu oraz przy Domu Działkowca możliwe jest zasilanie i ulokowanie kamer na słupach oświetleniowych. Technologia radiowa w obszarze mniejszym niż 1 km kw. powinna się sprawdzić. Otwarta przestrzeń daje silne pole radiowe i telefonii komórkowej. Metoda Wi-Fi daje też alternatywę podglądu obrazu on-line przez Policję, Straż Miejską, Miejskie Centrum Monitoringu. Technologia kablowa może ma przewagę większej niezawodności, jednak w dużym ROD, którym jest ROD "Waszyngtona" nie wchodzi w grę jednoczesne rozkopywanie wielu alejek ogrodowych - po kilkaset metrów każda lub działek. Barierą są bardzo wysokie koszty prac ziemnych oraz ich duża uciążliwość. Napowietrzne rozprowadzenie kabli całkowicie odpada - mieliśmy pilotaż, zbyt prymitywne i się nie sprawdziło. ZAPRASZAM DO DYSKUSJI W SPRAWIE TEGO PROJEKTU.
  Wojciech  06.02.2018 20:01 Autor projektu
  • "Metoda Wi-Fi daje też alternatywę podglądu obrazu on-line przez Policję, Straż Miejską, Miejskie Centrum Monitoringu. "

   A tu mnie pan zainteresował. O ile rozumiem mniej więcej w jaki sposób Policja czy Straż Miejska miałaby mieć dostęp do tego systemu (chociaż szczerze mówiąc znając ich ogarnięcie techniczne nie bardzo chce mi się w to wierzyć) to zupełnie nie widzę związku między ich dostępem a tym czy kamery łączą się z serwerem przewodowo czy bezprzewodowo. Bo chyba nie sugeruje pan że dostęp dla Policji przewiduje Pan na zasadzie "hakerskiego" włamywania się do sygnału radiowego? Mam niestety wrażenie że nie za bardzo wie pan o czym pan mówi.

   Na pierwszy rzut oka ten kosztorys wygląda na mocno niedoszacowany. Jeśli opierał się pan na ofercie któregoś wykonawcy takich instalacji to obawiam się że dostał pan kosztorys "na zachetę" służący tylko do tego by klient się zdecydował na zakup. Prawdziwe koszty wdrożenia tak by to miało jakikolwiek sens a sprżęt podziałał dłużej niż 2 tygodnie (a gwarancji nie ma bo był z aliexpressu) proponowałbym na początek pomnożyć razy dwa. Wtedy być może starczy. Przy obecnym kosztorysie - moim zdaniem jest to kompletnie nierealne. Takie systemy jeśli mają być trwałe kosztują znacznie więcej.

   Oczywiście można za pieniądze podatnika zrobić "jakikolwiek" system monitoringu, pewnie nawet i taniej, bo chińszczyzna na aliexpressie jest coraz tańsza, ale zastanawiałbym się jaki to miałoby mieć sens. Taki "system" miałby ewentualnie tylko walor odstraszania (że niby złodziej zobaczy kamerę to nie będzie kradł) ale realnego obrazu na którym cokolwiek widać i ma ewentualnie walor materiału dowodowego za takie pieniądze na takim terenie w życiu pan nie zbuduje. Za tyle można w miarę sensownie "okamerować" średniej wielkości blok albo małe osiedle. Ale nie kilometr kwadratowy terenów zielonych.
   Mikołaj Twaróg  06.02.2018 22:21
  • W kwestii dostępu do obrazu on-line dla służb mundurowych opierałem się na rozwiązaniu funkcjonującym w innym ogrodzie. Faktem jest, że zacytowałem funkcjonalność i nie wykluczam, że zrobiłem to błędnie. W najbliższym czasie owo rozwiązanie wyjaśnię i doprecyzuję. Metody "hakerskie" oczywiście niedopuszczalne. Dziękuję Panu za konstruktywne uwagi. Absolutnie nie ma mowy o budowaniu atrap, czy rozwiązań tymczasowych lub mocno awaryjnych. Przestrogi Pana biorę mocno pod uwagę. Skonsultuję projekt jeszcze raz z kilkoma firmami, być może skoryguję koszt. Trzy firmy przysłały swoje oferty, z serwisem gwarancyjnym, pogwarancyjnym, kosztami sprzętu i robocizny. Mieściły się w przyjętych założeniach, a główne elementy sprzętowe wyceniono przez jedną z firm instalacyjnych następująco: REJESTRATOR BCS-NVR32025ME-II 1 szt. koszt ok. 1 300 zł; DYSK TWARDY 4TB WD PURPLE 2 szt. koszt ok. 1 300 zł; KAMERA BCS-SDIP2225A-III 30 szt. koszt ok. 75 000 zł; UBIQUITI NANOSTATION M5 30 szt. koszt ok. 15 000 zł; PATCH CORD 1 M SZARY 30 szt. koszt ok. 400 zł; MASZTY 20 szt. koszt ok. 18 000 zł. RAZEM: ok. 111 000 zł.
   Wojciech  06.02.2018 23:10 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Wojciech  06.02.2018 23:08 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany