8 - Modernizacja głównej alei spacerowej w ROD "Waszyngtona"

01.12.2017 00:14 Zweryfikowany negatywnie
awatar Wojciech
autor projektu

Modernizacja głównej alei (al. Waldemara Habetina) w ROD „Waszyngtona”, stanowiącej główną oś spacerową i komunikacyjną ogrodu. Zakres prac: frezowanie starej, zniszczonej nawierzchni asfaltowej, uzupełnienie ubytków podbudowy, korekta profilu jezdni, ułożenie nowych warstw asfaltu. Dodatkowo ustawienie czterech nowoczesnych ławek z oparciem.

Kategoria projektu

 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

300 000,00 zł

Powód weryfikacji negatywnej

Zadanie wskazane w projekcie jest zadaniem własnym ROD a zgodnie z par. 3 Regulaminu Przeprowadzania budżetu partycypacyjnego w m. st. Warszawie projekty muszą mieścić się w zadaniach własnych m. st. Warszawy. Ponieważ działanie jest zadaniem własnym ROD nie może być zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.


Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny, Saska Kępa


Lokalizacja projektu

al. Waszyngtona 52/80

Istotne informacje o lokalizacji

Teren ROD "Waszyngtona", droga przebiega po zachodniej stronie linii energetycznej biegnącej wzdłuż głównej alei ogrodowej (al. W. Habetina) od bramy wjazdowej do ROD "Waszyngtona", adres al. Waszyngtona 52/80 do zamkniętej bramy prowadzącej do kolejnego ROD "E.G.N.".


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Teren ROD "Waszyngtona" dostępny jest bez ograniczeń, codziennie w godz. 7 - 22. W okresie zimowym w godz. 7 - 20.

Pełny opis projektu

Asfaltowa aleja im. W. Habetina stanowi główną oś spacerowo - komunikacyjną ogrodu. Jest lubianym i uczęszczanym miejscem spacerów i wypoczynku. W okolicy Domu Działkowca, który u ubiegłym roku został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków aleja jest miejscem spotkań, odpoczynku na ławeczkach (szczególnie dla seniorów i matek z dziećmi).
Aktualny stan techniczny alei jest bardzo zły: spękania, nieprawidłowy profil jezdni, ubytki asfaltu i podbudowy.
Z uwagi na szczególny charakter wspomnianego zabytku, jego okolic, licznej frekwencji spacerowiczów aleja ta powinna być wizytówką ogrodu, pośrednio Saskiej Kępy, bo tu administracyjnie wypada jej przebieg. Tym bardziej, że częstymi gośćmi ogrodu, spacerowiczami oraz działkowcami z rodzinami są m. in. właśnie mieszkańcy Saskiej Kępy. Po modernizacji, czyli: frezowaniu starej, zniszczonej nawierzchni asfaltowej, uzupełnieniu ubytków podbudowy z korektą profilu jezdni, ułożeniu nowych warstw asfaltu, oraz ustawieniu czterech nowych ławek, zdecydowanie przyjemniej będzie tutaj przyjść, pospacerować, przysiąść i odpocząć w cichej enklawie zieleni. Co istotne aleja objęta jest zakazem ruchu. Stanowi jednak dojazdową drogę techniczno-ratowniczą i w wyjątkowych sytuacjach ruch jest dopuszczalny. Wymaga to, aby stan drogi był prawidłowy.
Zasadniczo ROD "Waszyngtona" dąży do idei otwartego ogrodu, przyjaznego mieszkańcom, z obszarami rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowymi (dziś siłownia plenerowa, w przyszłości kolejne aktywności), z alejkami spacerowymi, których osią byłaby zmodernizowana, z nowymi czterema ławkami z oparciem, od ubiegłego roku nowocześnie oświetlona (lampy LED) główna aleja im. Waldemara Habetina.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Obecnie asfaltowa aleja im. W. Habetina stanowi główną oś spacerowo - komunikacyjną ogrodu. Jest lubianym i uczęszczanym miejscem spacerów i wypoczynku. W okolicy Domu Działkowca, który od ubiegłego roku został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków aleja ta jest miejscem spotkań, odpoczynku na ławeczkach.
Aktualny stan techniczny alei jest bardzo zły i wymaga gruntownej modernizacji. Dodatkowo zasadne jest ustawienie czterech nowych ławek z oparciem w przebiegu alei, głównie w okolicy Domu Działkowca.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Wycena wstępna, do ponownej specjalistycznej weryfikacji: frezowanie asfaltu - ok. 1 500 m. kw. - 70 000 PLN; korekta profilu jezdni, uzupełnienie ubytków podbudowy - 80 000 PLN; ułożenie nowych warstw asfaltu - ok. 1 500 m. kw. - 140 000 PLN; ławki ogrodowe z oparciem - 4 szt. x 2 000 PLN = 8 000 PLN, tablica informacyjna BP - 2 000 PLN

Całkowity koszt projektu: 300 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (11)

 • LenaLena  28.01.2018 10:25
  Czy przebudowa alejki sprawi, że po remoncie uzystka ona status drogi publicznej?
 • Wojciech  28.01.2018 17:39 Autor projektu
  Nie mam wiedzy, aby w najbliższym czasie planowano przekształcenie tej alei ogrodowej w drogę publiczną. Biorąc pod uwagę usytuowanie alei w terenie zielonym, jej przeznaczenie, niedostępność w porze nocnej, należy ją traktować, jako drogę wewnętrzną, spacerową, ogólnodostępną, ale także drogę dojazdowo techniczną - przy czym ze znacznym ograniczeniem ruchu pojazdów. Aktualnie wg planu organizacji ruchu w ROD "Waszyngtona" funkcjonuje tu zakaz ruchu pojazdów, z jednostkowymi wyjątkami.
 • Mikołaj Twaróg  30.01.2018 17:23
  Skoro aleja ma pełnić rolę przejazdu tylko sporadycznie (nie jest i nie będzie intensywnie eksploatowana przez pojazdy), może należy zrezygnować z asfaltu na rzecz drobnego żwiru, który lepiej się będzie estetycznie komponował z ogrodem. Poza tym zapewni lepsze odprowadzanie wód opadowych, nie będzie się odkształcały termicznie jak asfalt. Nie będzie też niszczony przez korzenie drzew i inną roślinność. Obecnie raczej asfalt znika z ogród i parków na rzecz bardziej naturalnych materiałów.
 • Wojciech  31.01.2018 20:46 Autor projektu
  Panie Mikołaju, dziękuję za interesujący komentarz, ciekawą propozycję rezygnacji z asfaltu. Chętnie poddaję tę propozycję do szerszej dyskusji działkowców, mieszkańców, bo Pana sugestia niewątpliwie ma wiele zalet. Jest jednak siła przyzwyczajenia do danego krajobrazu tej alei (ma swój urok) oraz duża obawa, czy inna nawierzchnia sprosta obciążeniu np. ciężarówki odbierającej śmiecie, wozu pożarniczego z 16 tonami wody? Jak zachowa się inna nawierzchnia, niż sprawdzony w tym miejscu przez dziesiątki lat asfalt?
 • Wojciech  06.02.2018 20:04 Autor projektu
  ZAPRASZAM DO DYSKUSJI W SPRAWIE TEGO PROJEKTU.
 • KarolKepka  19.02.2018 08:21
  Szanowni Państwo,
  pomysł jest bardzo ciekawy, jednak istotą budżetu partycypacyjnego jest wykorzystanie środków PUBLICZNYCH dla PUBLICZNEGO dobra, a nie małej grupy społecznej, która nie stanowi nawet 1% wszystkich mieszkańców Saskiej Kępy.

  Pomimo faktu, że nie istnieje formalny zakaz wstępu mieszkańców nieposiadających ogródka, to nastawienie działkowiczów jest karygodne i nieraz zdarzało się, że byłem świadkiem wyganiania lub uwag pod adresem osób, które przychodziły spacerować alejkami.

  Projekt powinien zostać połączony z akcją edukacyjną skierowaną do właścicieli/dzierżawców ogródków, która uświadomi im, że nie są właścicielami terenu i prawo do pobytu na terenie ROD ma każda osoba, która nie narusza regulaminu ROD.

  Pozdrawiam
  • Justyna Bednarek  19.02.2018 12:07
   Niestety to co Pan piszę to prawda. Żal publicznych pieniędzy na prywatny folwark. Można je wydać na coś naprawdę ogólnodostępnego.
 • Wojciech  19.02.2018 22:43 Autor projektu
  Dziękuje za głosy w dyskusji. Mam nadzieję, że macie Państwo te złe doświadczenia z dawna, z lat słusznie minionych, być może z innych, ciągle jeszcze hermetycznych ROD-ów. Jednak ROD-y się zmieniają, trwa wymiana pokoleniowa użytkowników, pojawiła się też moda na działkę w ROD. Ten ogród ma prawie 80 lat, a Dom Działkowca jest zabytkiem. Ogród ma swoje nowoczesne publiczne aspiracje: od ul. Kinowej powstała siłownia plenerowa, był Festyn Pożegnania Lata 2017 (współorganizowany z Urzędem Dzielnicy), niebawem u nas będą inne atrakcje, aktywności na terenach ogólnodostępnych. Gdy będzie już cieplej zapraszamy na spacery i ławeczki w głównej alei. Odbieram z pokorą te krytyczne głosy, ale chyba są one zbyt krzywdzące. O wyborze projektu decydują mieszkańcy, bez względu na procent osób dla których on służy. Znalazłbym wiele projektów, gdzie ten odsetek wyniósłby nie procent, a promil. Odradzałbym też uleganiu magii określeń: PUBLICZNY, narodowy, państwowy:)
  • KarolKepka  20.02.2018 00:28

   Komentarz został usunięty przez autora

  • KarolKepka  20.02.2018 00:35
   Nikt nie neguje historii ogródków i ich wartości, ale idea budżetu partycypacyjnego polega na łączeniu, współuczestnictwie, integracji, inkluzji etc.
  • Mikołaj Twaróg  20.02.2018 01:00
   @Wojciech

   Wie pan co, ja oczywiście wiem że ten teren jest i zawsze był publicznie dostępny, wychowywałem się w bloku przy Międzynarodowej i na działkach jako dziecko bywałem bardzo często, bywało że codziennie. Jednak problem postrzegania ogrodu istnieje i jest poważny. W powszechnym odbiorze większości mieszkańców okolicy teren działek jest terenem prywatnym, na którym nie-działkowcy nie są mile widziani. Takze jesli chce Pan korzystać z publicznych środków celem modernizacji ogrodu to proponowałbym równolegle popracować nad PR-em wśród mieszkańców najbliższych okolic i nad zmianą postrzegania tego terenu. Może należałoby zacząć organizować jakieś imprezy dla nie-działkowców by zachęcić spacerowiczów i przekonać ich że mogą tam spędzać czas? Jeżeli rzeczywiście szczerze Panu na tym zależy, a nie jest tak, jak niektórzy zapewne podejrzewają, że pieniądze publiczne ROD na modernizację chętnie przytuli, a potem i tak spacerowicze będą niemile widziani przez działkowców.

Zaloguj się, aby komentować.