Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Zapobieganie bezdomności zwierząt.

83
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Magdalena Siczek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
20 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1563 głosów za tym projektem
Zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje/kastracje kotów oraz leczenie w czasie, kiedy nie zawsze są dostępne bezpłatne zabiegi czyli wczesną wiosną i jesienią. Ogólnodostępny dla opiekunów kotów wolno żyjących.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.04.2020 12:29

Na podstawie zapytania ofertowego wyłoniono Wykonawcę na realizację zadania. W dniu 01.03.2019 r. podpisano umowę  z terminem wykonania do 09.12.2019 r. Zadanie zrealizowane.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Ulice dzielnicy Wola

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Zapobieganie bezdomności zwierząt poprzez sterylizacje/kastracje kotów oraz leczenie w czasie, kiedy nie zawsze są dostępne bezpłatne zabiegi czyli wczesną wiosną i jesienią. Ogólnodostępny dla opiekunów kotów wolno żyjących.
Opis projektu
Miasto St. Warszawa i Wydziały Dzielnic realizują program zapobiegania bezdomności m. in. przeznaczając środki na sterylizację i kastrację kotów wolnożyjących. Środki te jednak zawsze są niewystarczające w stosunku do potrzeb. Ze względów formalnych i finansowych często programy sterylizacji w dzielnicach funkcjonują tylko przez część roku, np. od marca do września. Natomiast sezon rozrodczy kotów może się zacząć już w lutym a ostanie mioty rodzą się nawet w październiku.
Zasadnym jest uzupełnienie programu oferowanego przez Wydział Dzielnicy, aby poszerzyć czas dostępności zabiegów o okres przed i po obowiązywaniu umowy podstawowej. Wtedy zwierzęta też są osłabione i podatne na infekcje i często wymagają leczenia przed wykonaniem zabiegu chirurgicznego, dlatego kosztorys powiększony jest o szacunkowy koszt leczenia chorób lub urazów. Częstym zabiegiem wykonywanym u takich kotów jest sanacja jamy ustnej. Zwierzę wolnożyjące w takiej sytuacji pierwszy i ostatni raz korzysta z opieki weterynaryjnej, dlatego oprócz samego zabiegu prowadzi się też działania profilaktyki zdrowotnej tj. odrobaczenie, odpchlenie i ew leczenie uszu. Aby uniknąć ponownego odławiania tego samego zwierzęcia stosuje się znakowanie poprzez nacięcie ucha. W sytuacjach nagłych dopuszcza się podjecie samego leczenia kota, który został już wcześniej wykastrowany/wysterylizowany i uległ nagłemu zachorowaniu lub urazowi.
Projekt uzupełnia oferta istniejącej na terenie Woli Wypożyczalni Łapacza, z której korzystają opiekunowie kotów miejskich. Można tam wypożyczyć sprzęt do odłowienia kota lub przetrzymania go w okresie przedłużającej się ponad ramy projektu rekonwalescencji. Wypożyczanie sprzętu jest bezpłatne. W uzasadnionych przypadkach można prosić o pomoc przy odłowieniu kota doświadczonych wolontariuszy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Koty wolnożyjące są ważnym ogniwem ekosystemy miejskiego, w szczególności pomagają trzymać w ryzach populację szczurów. Aby jednak spełniały swoja rolę muszą być zdrowe i zadbane a ich populacja kontrolowana. Ponieważ jedna kotka może 2 lub 3 razy w roku urodzić 6 i więcej kociąt, niezwykle istotna jest sterylizacja i kastracja kotów. Dodatkowo niekastrowany kocur znaczy teren bardzo nieprzyjemną wonią, co budzi niechęć ludzi i wywołuje konflikty sąsiedzkie. Znacznie łatwiej i przyjemniej opiekunowi społecznemu jest opiekować się wysterylizowanym/wykastrowanym stadem.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W ramach projektu przewiduje się obsługę 25 kotów: sterylizacja/kastracja, profilaktykę (odpchlenie i odrobaczenie), oznakowanie poprzez nacięcie ucha, niezbędne przed zabiegiem leczenie (w tym diagnostyka, leki i inne niż sterylizacja/kastracja zabiegi chirurgiczne np. usunięcie ropnia, sanacja jamy ustnej itp.) oraz rekonwalescencja w zależności od płci kota i wskazań od 2 do 7 dni w lecznicy weterynaryjnej. Dopuszcza się podjęcie samego leczenia kota, który był wcześniej wysterylizowany/wykastrowany i nagle zachorował lub uległ wypadkowi.
Za zgodą lekarza weterynarii dopuszcza się rekonwalescencję w domu, pod opieką opiekuna społecznego.
Szacunkowy koszt = 25 kotów * 800 zł = 20 000 zł
Jeżeli realne koszty obsługi kota okażą niższe niższe, w ramach projektu można będzie obsłużyć więcej zwierząt.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
20 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

25.02.2018 15:34
Autor projektu
21.03.2018 11:15
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Wola

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany