Biblioteka plenerowa w formie "drzewa" w Parku im. Jana Pawła II

1239
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Północny
Autor pomysłu Bartosz Dominiak
Współautorzy Agnieszka Dominiak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
9 900 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 861 głosów za tym projektem
Utworzenie ogólnodostępnego bezobsługowego punktu wymiany książek - w formie konarów drzewa z półkami na pozostawiane woluminy. Biblioteka będzie usytuowana na placu z fontanną w północno-wschodniej części parku.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.03.2020 14:24

wykonano bibliotekę 

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park im. Jana Pawła II na Ursynowie (w jego północno-wschodniej części, na placu z fontanną)
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Plac z fontanną w Parku im. Jana Pawła II, w pobliżu tablicy informacyjnej parku.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Utworzenie ogólnodostępnego bezobsługowego punktu wymiany książek - w formie konarów drzewa z półkami na pozostawiane woluminy. Biblioteka będzie usytuowana na placu z fontanną w północno-wschodniej części parku.
Opis projektu
Czytanie książek świadczy o poziomie rozwoju społeczeństwa. Ten fakt jest szczególnie istotny w czasach dominacji nowych technologii i krótkiego przekazu informacyjnego. W Polsce, mimo ogromnego wzrostu liczby osób z wyższym wykształceniem, poziom czytelnictwa utrzymuje się na zatrważająco niskim poziomie. Dlatego należy zachęcać mieszkańców do "obcowania" z książką. Jedną z popularnych metod promocji czytelnictwa jest tworzenie w dobrych, uczęszczanych lokalizacjach tzw. bibliotek plenerowych. Ten trend zawitał również na Ursynów, a szczególny sukces odniosła biblioteka plenerowa zgłoszona w ramach pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, która - mimo że nie wygrała w głosowaniu mieszkańców - została przez ówczesne władze dzielnicy zrealizowana w Parku Przy Bażantarni. Podobny projekt został zrealizowany w ramach budżetu partycypacyjnego na 2017 rok w pobliżu stacji metra Imielin.

W ramach niniejszego projektu proponuję utworzenie bliźniaczej biblioteki plenerowej do tej znajdującej się w Parku Przy Bażantarni, tj. w postaci wysokiego na dwa metry konaru drzewa, w którym znajdują się półki na książki zabezpieczone kurtynką z pleksi. Na konarze będzie umieszczony regulamin biblioteki (w brzmieniu taki samym jak w Parku Przy Bażantarni).

Biblioteka plenerowa w Parku im. Jana Pawła II zostanie usytuowana w narożniku placu z fontanną (północno-wschodnia część parku), w pobliżu tablicy informacyjnej parku. Warto zaznaczyć, że biblioteka plenerowa w formie "drzewa" świetnie wpisze się w tworzenie oferty zachęcającej do spędzania czasu w tym miejscu: istniejących placu zabaw i infrastruktury sportowej czy realizowanych w ramach budżetu partycypacyjnego na 2018 rok: tężni "Maciejka", stołu do ping-ponga czy "stołu spotkań".
Uzasadnienie realizacji projektu
Czytanie książek świadczy o poziomie rozwoju społeczeństwa. Ten fakt jest szczególnie istotny w czasach dominacji nowych technologii i krótkiego przekazu informacyjnego. W Polsce, mimo ogromnego wzrostu liczby osób z wyższym wykształceniem, poziom czytelnictwa utrzymuje się na zatrważająco niskim poziomie. Dlatego należy zachęcać mieszkańców do "obcowania" z książką. Jedną z popularnych metod promocji czytelnictwa jest tworzenie w dobrych, uczęszczanych lokalizacjach tzw. bibliotek plenerowych. Ten trend zawitał również na Ursynów, a szczególny sukces odniosła biblioteka plenerowa zgłoszona w ramach pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, która - mimo że nie wygrała w głosowaniu mieszkańców - została przez ówczesne władze dzielnicy zrealizowana w Parku Przy Bażantarni.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Dokumentacja projektowa - 2200 zł
Materiały - 3000 zł
Dostawa - 1000 zł
Wykonanie - 2500 zł
Montaż - 1000 zł
Oznakowanie graficzne - 200 zł

* Koszt zgodnie z wyliczeniem dla podobnego projektu "Biblioteka społeczna Imielin" zgłoszonego w edycji BP na 2017 rok.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
9 900,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
koszty sprzątania - 100 zł
koszt ewentualnych napraw - 300 zł
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
400,00 zł

Modyfikacje

19.03.2018 12:08
Wydział Infrastruktury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany