381 - Remont chodnika i budowa ścieżki rowerowej wzdłuż Domaniewskiej

17.01.2018 14:07 Niewybrany w głosowaniu
awatar Robert Buciak
autor projektu

Chodnik po południowej stronie ulicy Domaniewskiej jest stary i popękany, więc wymaga wymiany. Rok temu wygrał pomysł budowy ścieżki rowerowej wzdłuż Domaniewskiej od Niepodległości do Kaczmarskiego (d. Modzelewskiego). Warto wyremontować chodnik i przedłużyć ścieżkę do ul. Arciszewskiego (d. Langego), aby zachęcić dzieci i dorosłych do jeżdżenia codziennie na rowerze.

Oddane głosy

274

Kategoria projektu

 • komunikacja/drogi
 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

439 000,00 zł

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny, Służewiec


Lokalizacja projektu

ul. Domaniewska, południowa strona od Kaczmarskiego (d. Modzelewskiego) do Arciszewskiego (d. Langego), przed szkołą podstawowa nr 146

Istotne informacje o lokalizacji

ul. Domaniewska, południowa strona od Kaczmarskiego (d. Modzelewskiego) do Arciszewskiego (d. Langego), przed szkołą podstawowa nr 146


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt dotyczy ulic publicznych, które są dostępne dla wszystkich.

Pełny opis projektu

Projekt polega na wymianie zbyt szerokiego i bardzo zniszczonego chodnika na nowy chodnik oraz ścieżkę rowerową. Remont obejmie odcinek od skrzyżowania z Kaczmarskiego (d. Modzelewskiego) do Arciszewskiego (d. Langego). Chodnik szerokości około 5 metrów proponuję zamienić tak samo, jak jest zrobione od strony al. Niepodległości, czyli 2,5 metra chodnika i 2,5 metra ścieżki rowerowej. Na wysokości przejścia dla pieszych pomiędzy ul. Pęcherską a ul. Bryły należy zaprojektować przejazd rowerowy łączący się z drogą rowerową po północnej stronie ulicy. Przy okazji budowy ścieżki rowerowej przed pawilonami handlowymi zostaną postawione stojaki rowerowe.

W załącznikach znajdują się rysunki, które pokazują, jak mogłyby wyglądać proponowane rozwiązania.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Chodnik jest stary i zniszczony, więc wymaga wymiany. Ścieżka rowerowa kończy się 100 m od al. Niepodległości. Warto wymienić chodnik i zbudować dalszy odcinek ścieżki rowerowej, aby dzieci mogły bezpiecznie dojeżdżać rowerami do szkół, a osoby dorosłe do sklepów i pracy. Przy okazji budowy warto postawić stojaki rowerowe przed pawilonami handlowymi.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Dla budowy drogi dla rowerów należy przyjąć koszt 200 zł/m2 (analogicznie do kosztu wykonania chodnika). Koszt dokumentacji projektowej należy proporcjonalnie zwiększyć do 10% wartości robót budowlanych.

Proponowany kosztorys:
1. Budowa ścieżki rowerowej o szerokości 2,5 m x 300 m * 250 zł = 187 500 zł
2. Remont chodnika o szerokości 2,5 m x 300 m * 250 zł = 187 500 zł
3. Wyznaczanie przejazdu dla rowerzystów przez ul. Domaniewską – 20 000 zł
4. Zakup i montaż 10 stojaków rowerowych - 10 * 400 zł = 4000 zł
5. Projekt budowlany i organizacji ruchu – 40 000 zł

Całkowity koszt projektu: 439 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Utrzymanie i sprzątanie chodnika oraz drogi rowerowej


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 000,00 złKomentarze (7)

 • joanna_to_ja  18.01.2018 20:08
  Remont chodnika na tym odcinku jest zdecydownie potrzebny. Ale budowa kolejnej ścieżki rowerowej w tym miejscu nie ma uzasadnienia, gdyż zarówno przy pawilonach handlowych jak i przy szkole chodnik jest całkowicie wykorzystywany przez ruch pieszy. Mieszkańcy z tej okolicy to wiedzą. Po drugiej stronie ulicy jest szeroka ścieżka rowerowa, która całkowicie wystarcza. Czy ktokolwiek badał intensywność ruchu rowerowego w tej okolicy?
  • robert.buciak  19.01.2018 08:53 Autor projektu
   Dziękuję za komentarz.

   Chodnik ma aż 5 m szerokości. Nie potrzeba go aż tyle. Wszyscy piesi spokojnie zmieszczą się na chodniku o dwa razy mniejszym przekroju. Proszę przeczytać "Standardy projektowania infrastruktury dla pieszych w Warszawie", gdzie opisano szerokości chodników w zależności od miejsca. http://www.transport.um.warszawa.pl/ruch-pieszy/standardy-projektowania-infrastruktury-dla-pieszych#node-3129

   O potrzebie realizacji projektu w takim kształcie mieszkańcy wypowiadali się w budżecie partycypacyjnym rok i dwa lata temu. W tym roku zostanie zbudowany odcinek od strony al. Niepodległości do ul. Kaczmarskiego (d. Modzelewskiego). I trzeba to kontynuować, aby móc zdrowo, tanio i bezpiecznie poruszać się po mieście.

   Ścieżka rowerowa istnieje po drugiej stronie ul. Domaniewskiej, ale nie prowadzi ona ani do szkoły podstawowej nr 146, ani do bloków przy ul. Bryły i Arciszewskiego (d. Langego). Potrzeba budowy ścieżki rowerowej po południowej stronie ul. Domaniewskiej znajduje się w rekomendacjach "Studium obsługi komunikacyjnej rejonu Służewca Biurowego" http://www.transport.um.warszawa.pl/studium-obs-ugi-komunikacyjnej-rejonu-s-u-ewca-biurowego

   Ruch rowerowy co roku rośnie o 20% i na ul. Domaniewskiej jest już tak duży, że potrzebuje wydzielonej ścieżki. Proponowana w projekcie pozwoli dojeżdżać dzieciom zarówno do szkoły podstawowej nr 146, jak i dawnego gimnazjum przy al. Niepodległości. Z kolei dorośli mieszkańcy osiedla zyskają podłączenie do sieci rowerowej wzdłuż ul. Puławskiej, co pozwoli na dojazd rowerem np. do pracy na Starym Mokotowie, do Królikarni czy na baseny Warszawianki.
  • joanna_to_ja  19.01.2018 19:37
   Dziękuję za odpowiedź. Nie do końca Pan mnie przekonał. Na pewno zarówno rowerzyści jak i zmotoryzowani będą zachwyceni. Ja jestem tylko pieszą uczestniczką ruchu. Czy zwężenie chodnika przy pawilonach odbędzie się kosztem pasa zieleni?
  • robert.buciak  23.01.2018 12:57 Autor projektu
   Prawdopodobnie na krótkim odcinku na szerokość jednej płytki, ale wszystko będzie zależeć od tego, co narysuje projektant.

   Mogę zapewnić, że zrobię wszystko, aby chodnik nigdzie nie miał mniej niż 2,5 metra, co pozwala bez trudu zmieścić się trzem osobom, a z przytuleniem to nawet czterech.
  • joanna_to_ja  26.01.2018 22:21
   Przy szkole taka szerokość chodnika to za mało. Ruch pieszy w tej okolicy jest duży, często spotyka się osoby z wózkam dziecięcymi. Ponadto szkoła organizuje różne wycieczki, a zbiórki rodziców z dziećmi mają miejsce przed ogrodzeniem szkoły właśnie na chodniku. Nadal uważam, że remont chodnika jest potrzebny - i wystarczy. Ścieżka po drugiej stronie ulicy w zupełności wystarczy.
 • j.aleksinska  01.02.2018 14:27
  Moim zdaniem ta urwana ścieżka aż się prosi aby pociągnąć ją do Wołoskiej. Mieszkamy na rogu al.Wilanowskiej i Arciszewskiego i często jeździmy tą drogą z dziećmi na rowerach do Biblioteki czy do Królikarni.
 • Sing Lung  27.02.2018 04:18
  Nie wiem. Z doswiadczenia wiem, ze te stare chodniki sa wytrzymalsze niz te kostki dalna wszedzie wsadzane. Jakos nie usmiecha mi sie przerabianie tego chodnika. Rowerzyci maja po drugiej stronie sciezke, a i moga spokojnie tym chodnikiem tez jechac, o ile oczywiscie rozumieja, ze nie ma absolutnie potrzeby rozpedzania sie do 50 km na godzine i spieszenia sie nie wiadomo gdzie.
  Podporki to przesada, zacnzijcie z tych rowerow zsiadac. Mam wrazenie, ze te sciezki rowerowe to usprawiedliwienie lenistwa jakim jest nie zsiadniecie i przeprowadzenie rowera recznie po pasach zgodnie z przepisami.
  Aha i jezeli projekt bedzie tak wygladal jak na wysokosci Gotarda to stanowcze NIE. Mam dosc zblizania pieszych i przystankow do jezdni oraz ograniczania dojscia do przystankow, bo rowerzysta jest traktowany z pierwszenstwem.
  Szkoda, ze te pana projekty to takie pi razy oko, ja chce zobaczyc efekt rzeczywisty, a nie zalozenia. Bo koniec koncow mozna zaglosowac na cos co bedzie zupelnie inaczej wygladalo.

Zaloguj się, aby komentować.