Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Na Woli czytamy do woli - wspieramy rozwój trzech wolskich bibliotek.

118
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Wola
Rejon Północno-Zachodni
Autor pomysłu Elżbieta Szymańska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
47 450 zł
Kategoria
 • edukacja
 • kultura
 • pomoc społeczna
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 741 głosów za tym projektem
Dzięki projektowi, biblioteki zakupią dla mieszkańców nowości wydawnicze, które pozwolą czytelnikom być na bieżąco z najciekawszymi, najlepszymi i najbardziej oczekiwanymi tytułami. Posiadanie przez biblioteki różnych książek umożliwi mieszkańcom poznawanie autorów, rozwijanie pasji, poszukiwanie materiałów do pracy dla młodzieży czy studentów. Projekt wesprze spotkania z popularnymi podróżnikami lub autorami w bibliotekach.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
25.05.2020 15:56

Realizacja projektu będzie trwała od stycznia do grudnia 2019. Dokonano kolejnych zakupów książek do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 51 przy ul. M. Bielskiego 3,  Wypożyczalni dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych nr 11 przy ul. E. Ciołka 20 oraz Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 36 i Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 80 przy ul. Redutowej 48. Do końca czerwca zakupiono 1 055 książek na kwotę 21 584,68 zł. W dalszym ciągu zbieramy propozycje tytułów książek, które mieszkańcy Woli zgłaszają e-mailem oraz poprzez FB. Zadanie zrealizowano.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Wola
Obszar objęty pomysłem:
Rejon Północno-Zachodni
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka dla Dorosłych nr 51 (Podróżnicza) przy ul.M.Bielskiego 3
Biblioteka dla Dorosłych I Młodzieży nr 11 przy ul.E.Ciołka 20
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 36 przy ul.Redutowej 48
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Biblioteka dla Dorosłych nr 51 (Podróżnicza) przy ul.M.Bielskiego 3 Biblioteka dla Dorosłych I Młodzieży nr 11 przy ul.E.Ciołka 20 Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 36 przy ul.Redutowej 48
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Dzięki projektowi, biblioteki zakupią dla mieszkańców nowości wydawnicze, które pozwolą czytelnikom być na bieżąco z najciekawszymi, najlepszymi i najbardziej oczekiwanymi tytułami. Posiadanie przez biblioteki różnych książek umożliwi mieszkańcom poznawanie autorów, rozwijanie pasji, poszukiwanie materiałów do pracy dla młodzieży czy studentów. Projekt wesprze spotkania z popularnymi podróżnikami lub autorami w bibliotekach.
Opis projektu
Projekt wesprze zwiekszenie istniejących księgozbiorów bardzo aktywnie działających bibliotek na Woli: biblioteki podróżniczej na ul. Bielskiego, na ul. Ciołka oraz biblioteki dla dzieci i młodzieży na ul. Redutowej. Ważne jest umożliwienie wszystkim mieszkańcom dzielnicy dostępu do nowości wydawniczych, poznawanie nowych autorów, rozwijanie zainteresowań i pasji czytelników. Dostęp do bezpłatnych książek, audiobooków lub prasy jest szczególnie ważne dla seniorów, rodzin z dziećmi, jak i każdego mieszkańca dzielnicy, gdyż aktualnie książki dla niektórych mogą być zbyt drogie. Mieszkańcy powinni mieć możliwość rozwoju bez względu na sytuację materialną. Biblioteki są miejscami, które również zapewniają wolny czas dzieciom i młodzieży oraz dorosłym, poprzez organizowanie spotkań z pisarzami, ciekawymi ludźmi, zajęć dodatkowych, czy wernisaży. Dodatkowo projekt ma kontynuować wsparcie dla biblioteki na ul. Bielskiego i umożliwić zapraszanie znanych podróżników lub autorów książek podróżniczych (poprzednia edycja umożliwiła zakup bibliotece aparatu/kamery do nagrywania spotkań z zapraszanymi gośćmi). Organizowane spotkania dla mieszkańców są bezpłatne i cieszą się popularnością wśród Wolan, gdyż można spotkać się ze znaną osobą, posłuchać na żywo i zdobyć jej autograf. Promując czytelnictwo wśród mieszkańców naszej dzielnicy, proponuję drobne nagrody dla najaktywniejszych czytelników. Szczególnie dla dzieci i młodzieży może być miłą niespodzianką otrzymanie nagrody za aktywność czytelniczą. Każda zakupiona książka zostanie oznaczona naklejką informującą o zakupie sfinansowanym w ramach BP. W ciągu dwóch ostatnich lat mieszkańcy Woli pokazali, że popierają rozwój czytelnictwa i licznie zagłosowali na zwycięskie projekty w latach 2017 oraz 2018, które wsparły nasze wolskie biblioteki. Niniejszy projekt jest kontynuacją poprzednich projektów.
Uzasadnienie realizacji projektu
Wygrane projekty zakupu książek, w edycjach BP na 2017 i 2018, pokazały, że mieszkańcom Woli zależy na edukacji i wsparciu bibliotek w nowości wydawnicze. Wszyscy mieszkańcy mogą wypożyczać książki, audiobooki, czasopisma i prasę. Bezpłatne usługi są ważna dla seniorów oraz rodzin z dziećmi, tak licznymi na Woli. Biblioteki wyrównują szanse społeczne. Biblioteki organizują zajęcia dla dzieci, dla dorosłych spotkania z ciekawymi ludźmi i są lokalnymi centrami edukacyjnymi. Dzięki zrealizowanemu projektowi na 2017 mieszkańcy Koła zadecydowali o zakupie ponad 1000 nowych tytułów wydawniczych i są na bieżąco z najnowszymi, najciekawszymi i najpopularniejszymi nowościami. Projekt jest kontynuacją poprzednich zwycięskich projektów i poszerza rozwój oferty bibliotek.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Średni koszt książki to 40/45 zł. Ze względu na różny charakter bibliotek i nieznany na dziś charakter biblioteki na Ciołka (trwa jej powiększenie) określam nastepujący podział kwoty na biblioteki: 1) bilioteka na ul. Ciołka 10tyś. 2) na Redutowej 15tyś 3) na Bielskiego 15tyś. Bilbioteki mogą z przyznanych pieniędzy zakupić prasę (magazyny ilustrowane, gazety) zgodnie z potrzebami mieszkańców i wycofanymi tytułami, jeśli taka sytuacja miała miejsce. Dla biblioteki przy ul. Bielskiego określam dodatkowo kwotę 6.000,00 zł na organizację spotkań z podróżnikami lub pisarzami. Koszt naklejek do oznaczenia zakupionych książek-wymóg formalny- 400 zł (150zł brutto x 2 biblioteki + 100zł biblioteka na Ciołka). Dodatkowy koszt nagród dla 3 najbardziej aktywnych czytelników w każdej bibliotece to koszt 350 zł na każdą z bibliotek, czyli łącznie 1050 zł. Kwoty podane są kwotami brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
47 450,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

06.04.2018 12:34
Biblioteka Publiczna
14.04.2018 11:41
Biblioteka Publiczna

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Może warto uwzględnić w projekcie żeby to mieszkańcy mieli wpływ na to jakie tytuły zostaną zakupione oraz z kim zostaną zorganizowane spotkania autorskie? :)
  MateuszG  20.01.2018 16:37
  • Dzień Dobry, dotychczas tak właśnie było: projekt wsparcia bibliotek "KOŁO książką się toczy", zrealizowany w 2017r., angażował mieszkańców. Wraz z pracownikami bibliotek, informowałam wszystkich czytelników, że mogą przesyłać do bibliotek tytuły nowości wydawniczych. Na profilach bibliotek na FB oraz na stronach dzielnicy związanych z Wolą, parę razy w roku zapraszałam do zgłaszania swoich propozycji książek do zakupu. Aktualizowałam dane również o ilości zakupionych książek i zrealizowanej kwocie z projektu. W samych bibliotekach również można było i można cały czas proponować tytuły do kolejnych zakupów. Więcej informacji o realizacji projektów na pewno chętnie udzielą biblioteki na Kole. Myślę, że chętni mieszkańcy mogli w pełni zaangażować się w realizację mojego poprzedniego projektu poprzez zgłaszanie tych książek, które uważali, że przydałyby się w bibliotekach. Liczę, że ten projekt, jeśli wygra, również będzie realizowany przez mieszkańców i z korzyścią dla mieszkańców :-) Odnośnie spotkań w bibliotece to dofinansowanie pozwoli wysyłać zaproszenia do podróżników, pisarzy, czy innych ciekawych osób zgodnie z profilami bibliotek. Dokładniejszych informacji o propozycjach zaproszeń zapewne udzielą pracownicy bibliotek, jak również z kim dotychczas udawało się zorganizować spotkania (np. bibliotece przy ul. Bielskiego). Pozdrawiam Elżbieta Szymańska
   Elżbieta Szymańska  22.01.2018 22:03 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Elżbieta Szymańska  21.01.2018 21:46 Autor projektu
 • Komentarz został usunięty przez autora

  Elżbieta Szymańska  21.01.2018 21:54 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany