Dom dla morsów Dzielnicy Wisła

1342
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Praga-Północ
Autor pomysłu Jan Piotrowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
80 000 zł
Kategoria
  • sport
  • zdrowie
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Stworzenie miejsca umożliwiającego komfortowe korzystanie z uroków zimnych kąpieli w Wiśle. Pod koniec 2016 roku zainicjowany został cykl spotkań warszawskich morsów. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Każdej niedzieli nad rzeką morsuje kilkadziesiąt osób. Zadaszone, bezpieczne miejsce na plaży pozwoli na dalszą popularyzację bezpiecznych i zorganizowanych morsowych kąpieli w nurcie rzeki.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Praga-Północ
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wybrzeże Helskie 1/5, 03-459 Warszawa.
Plaża miejska Rusałka (ZOO, Praska) na wysokości ulicy Ratuszowej. Ewentualnie
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Precyzyjna i najwłaściwsza lokalizacja domu morsów Dzielnicy Wisła zostanie podjęta po konsultacji z Zarządcą terenu (Zarządem Zieleni m.st. Warszawy), Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie (dawny Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie), przedstawicielami Dzielnicy Praga-Północ oraz lokalnymi przedstawicielami organizacji pozarządowych i użytkowaniami plaży (Przystań Aquatica).
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Stworzenie miejsca umożliwiającego komfortowe korzystanie z uroków zimnych kąpieli w Wiśle. Pod koniec 2016 roku zainicjowany został cykl spotkań warszawskich morsów. Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Każdej niedzieli nad rzeką morsuje kilkadziesiąt osób. Zadaszone, bezpieczne miejsce na plaży pozwoli na dalszą popularyzację bezpiecznych i zorganizowanych morsowych kąpieli w nurcie rzeki.
Opis projektu
Warszawska Wisła to niewątpliwie jedna z najatrakcyjniejszych przestrzeni w Warszawie. Różnorodnych charakter obu brzegów i niewyczerpany wachlarz pomysłów na aktywne spędzanie czasu, powinien przyciąga mieszkańców Warszawy przez cały rok. Niestety okres jesienno-zimowy to czas nadwiślańskiego marazmu.

Projekt Domu dla Morsów Dzielnicy Wisła ma na celu udowodnić, że z uroków Wisły można korzystać o każdej porze roku. Zaproponowana przestrzeń będzie interesującą szczególnie dla miłośników aktywnych form wypoczynku. Przestrzeń wzbogacona zostanie o cykl zajęć i animacji. Skierowane będą one zarówno do dorosłych, jak i najmłodsi goście Dzielnicy Wisła.

Proponowany wymiar i konstrukcja domu.
Wymiary zewnętrzne 359 x 569 cm (wew. 350 x 560 cm)
Wykonany będzie z drewnianych bali o grubość bala 44 mm.
Wypust dachu: 80 cm
Wysokość ściany: 235 cm
Wysokość całkowita: 260 cm
Powierzchnia domku: ok. 20 m2
Powierzchnia dachu: ok. 30 m2
Dach / Podłoga: pióro-wpust
Całość konstrukcji impregnowana.
Okna min. 3 szt 90 x 200 (w widokiem na rzekę). Szkło min. 4 mm
Drzwi: ok. 160 x 200 cm

Domek Morsów Dzielnicy Wisła będzie miejscem w którym będzie można w komfortowych warunkach przygotować się do aktywności sportowych nad Wisłą. Zasadniczą funkcją domu będzie miejsce w którym ci którzy postanowili skorzystać z uroków zimowej kąpieli, będą mogli się przebrać, bezpiecznie zostawić rzeczy, umyć się (wykąpać w bani na powietrzu).

Dodatkowo w ramach promocji i animacji Wisły, kilka razy w tygodniu będą odbywały się różne zajęcia tematyczne: Treningi biegowe, tai chi, szkółka morsowa, joga na plaży czy crosfitt oraz animacje dla dzieci. Zajęcia sportowe to propozycja dla tych, którzy lubią sport, ale nie są gotowi na kąpiel w Wiśle.

Szkółka morsowa to cykl spotkań dla wszystkich, którzy rozpoczęli już swoją przygodę z morsowaniem oraz dla tych, którzy do tej pory nie mieli odwagi lub okazji zapoznać się z tą formą rekreacji.

W przypadku braku możliwości technicznych instalacji bezpośrednio na plaży, istnieje możliwość skorzystania z przestrzeni Beach Bar Aqutica.
Uzasadnienie realizacji projektu
Na plaży Rusałka od początku października 2016 roku, co niedzielę spotyka się grupa pasjonatów zimnych kąpieli w nurcie rzeki. Warunki, w których musza przygotowywać się do morsowania, bardzo utrudniają rekreację. Zadaszona przestrzeń, zaopatrzona w infrastrukturę sanitarną, bezpośrednio wpłynie na popularyzacje tej i innych nietypowych aktywności w plenerze. Miejsce wyposażone w przestrzeń kąpielową (bania), uatrakcyjni ofertę rekreacyjną miejskiej plaży. Niewątpliwie jest to potrzebny projekt, gdyż w okresie jesnienno-zimowy nad Wisłą w Warszawie brakuje zimowej oferty sporotowo-rekreacyjnej, a na samej plaży praktycznie nic się nie dziej. Nadwiślańskie również poza sezonem mogą i powinny wzbogacać swoją ofertę rekreacyjną dla mieszkańców i turystów.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Bania 7000
Domek 53000
Dostosowanie do specyficznych warunków 10000
Montaż 5000
Przygotowanie terenu 5000
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
80 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Opiekun przestrzeni: 30000
Animator: 20000
Ubezpieczenie:1000
Woda: 500
Energia: 500
Utrzymanie i konserwacja: 4000

Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
56 000,00 zł

Dokumenty

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany