2181 - Wyrównany próg zamiast garbu na Gierymskiego - przedłużenie chodnika

22.01.2018 23:56 Niewybrany w głosowaniu
awatar Jacek Grzeszak
autor projektu

Wyrównanie progu zwalniającego, znajdującego się na jezdni ulicy Gierymskiego w uczęszczanym pieszym ciągu komunikacyjnym przez osiedle. Byłoby to dodanie do obecnej funkcji uspokojenia ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa przechodzącym przez ulicę, aspektu większej dostępności i funkcjonalności dla pieszych (zwłaszcza starszych, niepełnosprawnych, z wózkami dziecięcymi itp.).

Oddane głosy

119

Kategoria projektu

  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

100 100,00 zł

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny, Sielce


Lokalizacja projektu

ul. Gierymskiego - przejście między budynkami o nr. 2 i 3Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Dostępne dla wszystkich o każdej porze

Pełny opis projektu

Projekt zakłada wyrównanie progu zwalniającego, znajdującego się na jezdni ulicy Gierymskiego w pieszym ciągu komunikacyjnym przez osiedle prowadzącym m.in. do przystanków KOSTRZEWSKIEGO. Byłoby to dodanie do obecnej funkcji uspokojenia ruchu i zapewnienia bezpieczeństwa przechodzącym przez ulicę aspektu większej dostępności i funkcjonalności dla pieszych (zwłaszcza starszych, niepełnosprawnych, z wózkami dziecięcymi itp.), przechodzących w tym miejscu przez ulicę.

Obecnie chodnik i garb mają zbliżoną wysokość, ale garb obniża się w strony krawędzi jezdni, co tworzy "dołek" przy krawężniku. Po przebudowie podwyższenie poziomu jezdni byłoby zintegrowane z chodnikiem - kierowcy, tak jak wcześniej, musieliby zwalniać, zaś piesi mieliby znacznie ułatwione życie, mogąc przejść / przejechać wózkami bez pokonywania różnic poziomów, a czasem tworzących się w tym miejscu dużych i głębokich kałuż.

Odrębny od koloru chodnika kolor przejścia (np. najczęściej stosowana czerwona kostka) podkreślałby fakt przechodzenia przez jezdnię i konieczność zachowania ostrożności przez pieszych, mimo braku fizycznej przeszkody. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom niewidomym i niedowidzącym, konieczne jest zamontowanie nawierzchni dotykowych - płyt ostrzegających z wypustkami (tzw. pól uwagi), ostrzegających przed zbliżaniem się do ulicy.

Potrzebny będzie z pewnością także montaż słupków na obu stronach garbu, które uniemożliwiają parkowanie na nim aut. Nie są potrzebne żadne zmiany w otoczeniu garbu.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Garb znajduje się na intensywnie użytkowanym przez pieszych szlaku przez osiedle (m.in. z i na pobliskie przystanki autobusowe). Spełnia on swoją funkcję spowalniania ruchu na ul. Gierymskiego, ale jest jednocześnie barierą architektoniczną dla pieszych, zwłaszcza tych o mniejszej mobilności (na wózkach, z wózkami, o kulach itp.). W efekcie opadów w zagłębieniach między krawężnikiem a garbem zbiera się woda, utrudniając przechodzenie i niszcząc nawierzchnię ulicy. Zastąpienie garbu płaskim progiem ułatwiłoby codzienne funkcjonowanie bardzo wielu mieszkańców osiedla.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

- budowa odwodnienia 80 000 zł
- projekt organizacji ruchu 3000 zł
- 7 słupków od strony zatok postojowych = 5 x 300 = 2100 zł
- przebudowa progu 15 000 zł

Całkowity koszt projektu: 100 100,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


Modyfikacje

  • 21.03.2018 12:16 - Wydziału Inwestycji i Infrastruktury_Mokotów_2 - sprawdź zmiany


Komentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.