2085 - Naturalny Park Kieszonkowy przy Panieńskiej

22.01.2018 23:36 Niewybrany w głosowaniu
awatar Robert Zubkowicz
autor projektu

Projekt zakłada utworzenie niewielkiego naturalistycznego placu zabaw w miejscu zdewastowanego trawnika i piaskownicy znajdującej się pomiędzy blokami na Blaszanej i kamienicami na Panieńskiej. Proponowane jest zbudowanie piaskownicy otoczonej drewnianymi kołkami, rzeźb owieczek, łąki kwietnej, płotków wiklinowych, kopuł z żywej wierzby, szałasu wiklinowego, tyrolki, pomalowanie śmietnika oraz uzupełnienie roślinności.

Oddane głosy

249

Kategoria projektu

 • edukacja
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

260 000,00 zł

Dzielnica

Praga-PółnocLokalizacja projektu

Rejon ulicy Panieńskiej/Blaszanej

Istotne informacje o lokalizacji

Wskazana lokalizacja jest własnością m. st. Warszawy (nr obrębu 41504, nr działki 12/5), znajduje się tutaj kilka starszych drzew, zdewastowane trawniki, poprzecinane chodnikami prowadzącymi do okolicznych wysokich bloków i kamienicy przy Panieńskiej i Blaszanej. Miejsce ma potencjał, aby stać się przestrzenią dla przyjemnego odpoczynku i rekreacji dla rodzin z dziećmi


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Teren naturalnego parku kieszonkowego będzie ogólnodostępny na podobnych zasadach korzystania jak inne okoliczne tereny zieleni.

Pełny opis projektu

Parki kieszonkowe (ang. pocket parks) są środkiem zaradczym na potrzebę mieszkańców gęstej zabudowy, na życie w otoczeniu zieleni. Tworzenie parku kieszonkowego polega na przemyślanej adaptacji istniejącej zieleni, zdewastowanych obszarów lub nieużytków często z zachowaniem istniejących szlaków komunikacyjnych - chodników (uwzględnienie przyzwyczajeń mieszkańców). Mimo niewielkiej wielkość parku kieszeniowego teren jest w stanie pełnić wiele funkcje, ponieważ przy jego projektowaniu uwzględnia się nie tylko zieleń, ale również urządzenia służące do rekreacji, czy elementy małej architektury ogrodowej.

Teren około 1100 m kw. otoczony od południa i wschodu trzema dużymi dwunastopiętrowymi blokami (Panieńska 1A, Olszowa 8 i Blaszana 2 oraz do północy i wschodu L-kształtna kamienica na ul. Blaszanej i Panieńskiej na którym znajduje się częściowo zagospodarowana zieleń (przez okolicznych mieszkańców) i zarazem już stary i zdewastowany obszar (stara piaskownica z spróchniałych pni, rozjeżdżone rzadkie trawniki, połamane krzewy i uszkodzone pnie istniejących drzew. Zieleń poprzecinana jest szlakami komunikacyjnymi tworząc niewielkie zniszczone wyspy zieleni (trawniki i drzewa)
Na istniejących wyspach z zachowaniem istniejącego układu komunikacyjnego planuje się budowę piaskownicy otoczonej drewnianymi kołkami robinii lub dębu. Część ogrodzenia piaskownicy będzie zarazem ścieżką sensoryczną (kołki o różnej wysokości do wspinania). Wewnętrzne dużej średnicy kołki będą siedziskami dla rodziców. Na terenie piaskownicy będzie zestaw piaskowy "Żwirek" (plac budowy). W pobliżu piaskownicy na terenie trawnika ulokowane zostanie małe stado rzeźb owieczek, które otoczone będą łąką kwietną ogrodzoną płotkami wiklinowymi. Na drugiej wyspie planuje się zbudowanie tyrolki do zjazdu dla dzieci i niewielkiej kopuły z żywej wierzby wierzbowej. Na trzeciej wyspie planuje się pobudowanie niewielkiego szałasu z wikliny. Na całym obszarze planuje się uzupełnienie roślinności. Zagospodarowanie tej przestrzeni w formie przytulnego parku kieszonkowego o charakterze naturalistycznym sprawi, że miejsce zacznie zachęcać do zatrzymania się i wypoczynku okolicznych mieszkańców.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Na obszarze Starej Pragi znajduje się niewiele terenów zagospodarowanej zieleni. Opisana okolica jest otoczona monumentalnymi wieżowcami (blokami) oraz kamienicami, gdzie łącznie mieszka kilka tysięcy osób, bezpośrednich potencjalnych użytkowników. Obecnie teren jest tylko szlakiem komunikacji pieszej i miejscem wyprowadzania psów. Tylko bezpośrednio przy kamienicy (ul. Blaszana i Panieńska) są skrawki zagospodarowanej zieleni przez mieszkańców). We wskazanym obszar nikt się nie zatrzymuje, a pobliskie trawniki są zdewastowane i rozjeżdżane na krawędziach przez osoby parkujące. Obecne działanie jest poszerzeniem zagospodarowanej zieleni i zwiększeniem przyjazności terenu dla mieszkańców.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

- duża piaskownica z ścieżką sensoryczną i palisadami dębowymi o różnej wielkości do chodzenia oraz siedziskami, otoczonymi drzewami, płotkami wiklinowymi : 50 000 zł
- urządzenie: zestaw piaskowy "Żwirek" (plac budowy): 40 000 zł
- urządzenie: tyrolka (lina z platformą do zjeżdżania): 20 000 zł
- rzeźby owieczek: 20 000 zł
- kopuła z żywej wierzby: 18 000 zł
- szałas wiklinowy: 4 000 zł
- 300 m kw. łąki kwietnej 20 000 zł
- 300 m kw. trawnika z rolki 20 000 zł
- 100 m kw. nawierzchni bezpiecznej pod tyrolką: 20 000 zł
- 100 mb płotków wiklinowych o wysokości 60 cm: 11 000 zł
- malowanie śmietnika (mural): 12 000 zł
- projekt budowlany: 25 000 zł


Całkowity koszt projektu: 260 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

- bieżące remonty, konserwacja: 10 000 zł rocznie.
- pielęgnacja roślin: 10 000 zł rocznie.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 20 000,00 złKomentarze (6)

 • Syrena100  04.03.2018 18:55
  Dzięki wizualizacjom i konkretom, wiadomo czego można oczekiwać i na co głosować. A poza tym interesuje mnie, czemu akurat owieczki?
  • Robert Zubkowicz  05.03.2018 04:11 Autor projektu
   Dziękuje za pochlebne słowa. W obecnej dobie modnego zakładania w miastach sadów i łąk kwietnych, owieczki wydają się właściwym dopełnieniem. Tak, bardziej na poważnie, owieczki zostały zrealizowane w ogrodach zmysłu w SP32 na Muranowie. Są bardzo popularne wśród dzieci i dorosłych. Całe ogrody dostały nagrodę Biura Edukacji m.st. Warszawy za najlepsza szkolne i przedszkolne przestrzenie do uczenia się
 • KarolinaGW  18.06.2018 14:25
  Trzymam kciuki za ten pomysł! przestrzenie między starymi blokami / kamienicami często są zaniedbane, a w tym miejscu z resztą są ślady jakiejś próby stworzenia przestrzeni dla dzieci ( właściwie tylko namalowany schemat do gry w klasy i kilka palików, z resztą rozsypujących się już )
  Ciekawy projekt, pomysł z łąką i owieczkami jest super. Podobne owieczki są przy Centrum Kopernika :)
  • Robert Zubkowicz  19.06.2018 01:10 Autor projektu
   Moje owieczki są trochę inne niż te w Parku Odkrywców przy Centrum Kopernika. Mają głowy, a jedna jest nawet włochata:)
 • Robert Zubkowicz  19.06.2018 01:09 Autor projektu

  Komentarz został usunięty przez autora

 • Robert Zubkowicz  14.07.2018 01:32 Autor projektu
  Dziękuje wszystkim którzy głosowali i zaangażowali się w projekt. Niestety zabrakło kilkadziesiąt głosów. Spróbujemy w następnym roku. Serdecznie pozdrawiam

Zaloguj się, aby komentować.