1916 - Zielony skwer dla mieszkańców z naturalnym/leśnym placem zabaw przy ulicy Walewskiej, Suchodolskiej i Międzyborskiej

22.01.2018 22:33
awatar Jagnieszka
autor projektu

Stan realizacji projektu

Oddane głosy

173

Projekt obejmuje rewitalizację zieleni oraz zorganizowanie naturalnego mini placu zabaw na skwerze umiejscowionym między budynkami mieszkalnymi. Chodzi o uporządkowanie zieleni
i takie jej rozmieszczenie, które sprawi, że przestaną zamieszkiwać skwer bezdomni, a zaczną z niego korzystać okoliczni mieszkańcy, w tym rodziny z dziećmi.

Kategoria projektu

  • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

130 000,00 zł

Dzielnica

Praga-Południe


Charakter projektu

Lokalny, Grochów Kinowa


Lokalizacja projektu

Skwer przy budynkach: Walewska 7a, Walewska 5a, Suchodolska 6-8, Suchodolska 4b, Międzyborska 89

Istotne informacje o lokalizacji

brak

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Skwer jest dostępny dla wszystkich całą dobę - jest obszarem między blokami przy Walewskiej 7a, Suchodolskiej i Międzyborskiej - są to bloki nieogrodzone wobec czego mają dostęp do niego zarówno okoliczni mieszkańcy jak i wszyscy inni mieszkańcy, którzy tylko przez skwer przechodzą.

Pełny opis projektu

Skwer między ulicami Walewską, Suchodolską i Międzyborską to fantastyczne miejsce w naszej okolicy Grochów-Kinowa, ale niewykorzystane. Mógłby być to zielony, bezpieczny i spokojny skwer do spacerowania, leżenia na trawie, spędzania czasu z sąsiadami i zabaw. Natomiast mieszkańcy przemykają przez skwer szybko zarówno w dzień jak i wieczorami. Spowodowane jest to przez:
1. Rozmieszczenie zieleni sprzyjające zamieszkiwaniu krzaki (za gęstym żywopłotem) przez bezdomnych (przez większość roku), którzy załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne, śmiecą. Stary, zaniedbany żywopłot, który jest wzdłuż każdej alejki i uniemożliwia korzystanie z zieleni,
2. Nieuporządkowanie terenu w rogu między ulicami Międzyborską a Suchodolską (w rogu). oraz zalegające śmieci w rogu skweru: śmieci zostawiają zarówno mieszkańcy - najczęściej gabarytowe. Ale także firmy, które zajmują się obcinaniem gałęzi okolicznych drzew, czy firmy grabiące liście.
Projekt ma na celu takie zrewitalizowanie zieleni i skweru aby okoliczni mieszkańcy chętnie
z niego korzystali, spędzali tam czas, mieli miejsce do spotkań, zabaw z dziećmi - ogólnie do spędzania czasu blisko domu i w otoczeniu zieleni i przede wszystkim - bezpieczne.
W ramach projektu należy zlikwidować stary żywopłot który rośnie wzdłuż wszystkich alejek na skwerze i nie sprzyja korzystaniu z zieleni, wchodzeniu na trawę, a jest doskonałą kryjówką dla osób bezdomnych. Następnie należy posadzić drzewa, które dadzą cień i będą dobrze komponować się z roślinnością, która już tu jest: drzewa i krzewy iglaste. Należy posadzić trawę która będzie sprzyjała piknikowaniu; ponad to krzewy i kwietniki. Aby zachować czystość należy umieścić dwa kosze na śmieci. Aby zachęcić właścicieli psów do utrzymywania czystości jeden śmietnik na psie odchody. Naturalny (leśny) plac zabaw bardzo dobrze wkomponuje się w róg placu (tył budynku Międzyborskiej 93 oraz Suchodolskiej 6-8). W okolicy mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Skwer ma ogromny potencjał jako zielone, spokojne i bezpieczne miejsce dla okolicznych mieszkańców w każdym wieku. Taka przestrzeń jest bardzo potrzebna dla sąsiadów, którzy chętnie spędzają czas ze sobą, posiedzieć na zewnątrz, porozmawiać. Zielony skwer wśród budynków mieszkalnych jest absolutnie wyjątkowy dlatego warto zadbać o ten teren. W nowym budownictwie nie ma miejsca na takie przestrzenie, a są one niezwykle istotne: cisza, zieleń i wspólna przestrzeń - to będzie sprzyjało integracji sąsiadów, a okolica stanie się ładna i przyjemna ponieważ będzie zadbana. Naturalny mini plac zabaw będzie doskonałym dopełnieniem przestrzeni i odpowiedzą na potrzeby mieszkających w okolicy rodzin z dziećmi.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Projekt: 7 000 zł.
2. Zieleń: 45 000 zł
3. Kosz na śmieci i psie odchody, ławka, tablica informacyjna: 4 000 zł
4. Linarium 34 000 zł
5. Nowe utwardzone ścieżki 40 000 zł

Całkowity koszt projektu: 130 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

sprzątanie, utrzymanie zieleni, przegląd techniczny urządzenia 5 000 zł


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 000,00 złKomentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.