Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Muzyczne niedziele na Ursynowie - bezpłatne, letnie koncerty muzyki klasycznej w plenerze

444
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ursynów
Ursynów Północny
Autor pomysłu Jadwiga Czubak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
120 000 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Oddano 954 głosów za tym projektem
10 bezpłatnych koncertów plenerowych muzyki klasycznej na Ursynowie, organizowanych w niedziele od 16 czerwca do 1 września 2019 r. , jako stała forma integracji międzypokoleniowej mieszkańców.
Jest to również propozycja formy relaksu - również intelektualnego - w otoczeniu przyrody.
Miejsce koncertów wyznaczy Urząd Gminy Ursynów, teren zieleni "Olkówek" przy ul Puszczyka.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
20.03.2020 17:27

10 koncertów w niedzielne popołudnia o godz. 14,00 od 14 lipca do 15 września 2019r.

1) 14.07.2019 godz. 14.00LUTE DUO. Koncert lutni barokowych i basowych, duet stworzony przez Antona Birulę i Annę Kowalską.

Anna Kowalska – studiowała lutnię u prof. Toyohiko Satoh oraz Nigela Northa w Królewskim Konserwatorium w Hadze. Zanim zajęła się instrumentami historycznymi odebrała profesjonalne wykształcenie w zakresie gry na gitarze klasycznej, tak więc jej szeroki repertuar obejmuje dzieła od renesansu i późnego baroku po XIX-wieczne kompozycje na gitarę romantyczną.

Anton Birula studiował lutnię u prof. Toyohiko Satoh w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz u prof. Konrada Junghaenela w Hochschule fur Musik w Kolonii. Koncentruje się na utworach solowych napisanych na lutnię barokową – taki właśnie repertuar, składający się z dzieł J. S. Bacha, S. L. Weissa oraz XVII-wiecznych lutnistów francuskich, zaprezentował na licznych recitalach lutniowych. W programie koncertu usłyszymy muzykę barokową.

2) 21.07.2019 godz. 14.00 – Chopin i nie tylko – Joanna Maklakiewicz – wybitna pianistka, pochodząca ze znanej rodziny polskich artystów. Odebrała solidne wykształcenie muzyczne. Jest absolwentką College im. Gnessinych w Moskwie. Po studiach muzycznych w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończyła Podyplomowe Studium Wykonawstwa Muzyki Współczesnej. Jej profesorami byli: Władimir Boczkariow, Andrzej Stefański, Alicja Paleta-Bugaj, Szabolcs Esztenyi, Krystyna Borucińska.

W programie koncertu usłyszymy kompozycje kompozytorek polskich – Marii Szymanowskiej, Tekli Bądarzewskiej, Ireny Wieniawskiej oraz kompozytorów Fryderyka Chopina, Edwarda Wolfa oraz Stanisława Moniuszki.

3) 28.07.2019 godz. 14.00 – Trio Stroikowe. Antonina Nidzworska – obój, Katarzyna Skrzypczak – klarnet, Dawid Daszkiewicz-Dąbrowski – fagot.

Muzycy na stałe grają w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej i Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze, współpracują z Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Iuventus, a także z wieloma artystami w składach kameralnych i w teatrach operowych. Koncertują w kraju za granicą. W trio występują od kilku lat w repertuarze m.in. W. A. Mozarta, J. Iberta, A. Tansmana czy J. Francaix.

4) 04.08.2019 godz. 14.00 – Muzyka hiszpańska. Wykonawcy Wiktoria Szubelak – gitara klasyczna i Maciej Przestrzelski – skrzypce

Wiktoria Szubelak to jedna z najbardziej utalentowanych polskich gitarzystek. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademię Muzyczną w Łodzi oraz studium podyplomowe w Musikene w San Sebastian w Hiszpanii. Gra na gitarze jest dla niej pasją, a jej koncerty odbywają się na całym świecie. Jest jurorką międzynarodowych konkursów w Chile i Urugwaju. Mimo młodego wieku kilka lat temu założyła na Ursynowie Akademię Gitary, w której kształcić się mogę i dzieci i dorośli.

Podczas koncertu towarzyszyć jej będzie Maciej Przestrzelski, wybitny skrzypek, koncertmistrz Orkiestry Teatru Wielkiego w Warszawie.

5) 11.08.2019 godz. 14.00 – Muzyka klasyków wiedeńskich. Wykonawcy: kwartet smyczkowy w składzie: 1 skrzypce – Grzegorz Warzecha, 2 skrzypce – Karolina Matuszkiewicz, altówka – Mateusz Wasiucionek, wiolonczela – Magdalena Kozber – Żarów. Artyści to młodzi muzycy, dopiero zaczynający karierę, ale już wyróżniający się pasją i zainteresowaniem różnymi rodzajami muzyki.

Grzegorz Warzecha jest absolwentem Akademii Muzycznej im. G i K Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Łukasza Błaszczyka. Do jego najważniejszych osiągnięć zalicza się uczestnictwo w prestiżowych kursach Juilliard String Quartet Seminar w Nowym Yorku. Koncertuje solo i w zespołach. Od października 2018 r. jest koncertmistrzem Orkiestry Filharmonii Kaliskiej.

Karolina Matuszkiewicz – jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Julii Jakimowicz – Jakowicz i dr Jakuba Jakowicza. Jest laureatką konkursów skrzypcowych w Polsce. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fideli kolanowych prof. Marii Pomianowskiej. Czynnie koncertuje z multiinstrumentalistkami: Karoliną Cichą i prof. Marią Pomianowską zarówno w Polsce jak i za granicą.

Mateusz Wasiucionek – absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Podczas swojej pracy w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus (2013-2018) uczestniczył w wielu nagraniach, których część otrzymała międzynarodowe nagrody. Obecnie pracuje w orkiestrze Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze.

Magdalena Kozber-Żarów absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w  klasie prof. Andrzeja Bauera i dr Bartosza Koziaka. Grała w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus. Uczestniczyła w wielu kursach solowych i orkiestrowych w Polsce i za granicą.

W trakcie koncertu muzycy wykonają utwory klasyków wiedeńskich: Haydna, Mozarta i Beethovena

6) 18.08.2019 godz. 14.00 – Trio Piazzolla. Wykonawcy to bardzo młodzi, ale już nagradzani artyści.

Karolina Matuszkiewicz – skrzypaczka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Julii Jakimowicz – Jakowicz i dr Jakuba Jakowicza. Jest laureatką konkursów skrzypcowych w Polsce. Obecnie studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie fideli kolanowych prof. Marii Pomianowskiej. Czynnie koncertuje z multiinstrumentalistkami: Karoliną Cichą i prof. Marią Pomianowską, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Mateusz Chmielewski – akordeonista, absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie; koncertował w Filharmonii Częstochowskiej i Filharmonii Narodowej, współpracuje z teatrami warszawskimi.

Roman Chraniuk – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zdobywca nagrody Grand Prix Konkursu na Indywidualność Jazzową 52. Festiwalu Jazz nad Odrą (z zespołem SKICKISKIUK). Występował w kilkunastu krajach Europy i Azji – począwszy od scen klubowych, przez sale filharmoniczne, po duże festiwale (m.in. Hong Kong Arts Festival, Noc Jazzu podczas Woodstock Festival). W trakcie koncertu muzycy wykonają utwory Piazzoli w oryginalnym brzmieniu.

7) 25.08.2019 godz. 14.00 – Warsaw String Ensemble. Wykonawcy: Wojciech Proniewicz – I skrzypce, Adam Roszkowski – II skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Jan Roszkowski – wiolonczela, Jerzy Cembrzyński – kontrabas. Artyści są mieszkańcami Ursynowa, każdy z nich występuje solo i w bardzo renomowanych zespołach, kwartetach, koncertują na całym świecie, współpracują z najwybitniejszymi artystami klasycznymi w Polsce i na świecie. W tym składzie i pod tą nazwą, wystąpią po raz pierwszy – w programie usłyszymy utwory: Antoni Dworzak – Kwintet G-dur op.77 i Nokturn H-dur op.40, Józef Suk – Barkarola – Andante z kwartetu d-moll, Piotr Czajkowski – Pieśń bez słów op 2 nr 3.

8) 01.09.2019 godz. 14.00 – Trio Amabile. W jego skład tria, powstałego w 2009 roku, wchodzą absolwenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie i muzycy Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Współtworzyli wiele koncertów i programów poetycko – muzycznych z największymi Mistrzami słowa w Polsce m. in. z Krzysztofem Kolbergerem, Jerzym Zelnikiem, czy Andrzejem Ferencem. Trio współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami, prezentując różne gatunki muzyki od klasycznej do rozrywkowej. W trakcie koncertu usłyszymy muzykę filmową.

9) 08.09.2019 godz. 14,00 – Operetka, Opera i Musical. Wykonawcy: Sylwia Knap – sopran, Piotr Rafałko – tenor, Maciej Tomaszewski – pianista.

Sylwia Knap – urodziła się w Warszawie w rodzinie muzycznej. W wieku lat siedmiu rozpoczęła naukę gry na skrzypcach. W 2001 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Pawła Łosakiewicza. Jednocześnie rozwijała swój talent wokalny kształcąc głos u swojej matki – Barbary Rusin – Knap (wieloletniej solistki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie) oraz u prof. Małgorzaty Marczewskiej (Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie). W czerwcu 2005 roku zadebiutowała w partii Adeli w operetce „Zemsta nietoperza'' J. Straussa na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi.

Piotr Rafałko – tenor, Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimierza Pustelaka. Umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich Ernsta Haefligera, Sylvii Geszty i Mariany Nicolesco. Laureat konkursów w Dusznikach – Zdroju i Braili (Rumunia). Występował na wielu festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą.

W programie koncertu usłyszymy najwspanialsze arie i duety z operetek takich jak „Wesoła wdówka” Franza Lehara, czy „Księżniczka czardasza” Imre Kalmana, czy nieśmiertelne melodie Johanna Straussa syna – z „Zemsty nietoperza”, czy „Barona cygańskiego”. Usłyszymy też arię operową, pieśni i melodie musicalowe.

10) 15.09.2019 godz. 14,00 – Muzyka polska – Od Moniuszki do dziś. Koncert przygotowany na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Wystąpią uczniowie z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W ich wykonaniu usłyszymy utwory St. Moniuszki, R. Twardowskiego, W. Ratusińskiej, K. Pendereckiego i K. Szymanowskiego w wersji instrumentalnej oraz pieśni ze „Śpiewników domowych” St. Moniuszki.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Ursynów
Obszar objęty pomysłem:
Ursynów Północny
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Dzielnica Ursynów
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
10 bezpłatnych koncertów plenerowych muzyki klasycznej na Ursynowie, organizowanych w niedziele od 16 czerwca do 1 września 2019 r. , jako stała forma integracji międzypokoleniowej mieszkańców.
Jest to również propozycja formy relaksu - również intelektualnego - w otoczeniu przyrody.
Miejsce koncertów wyznaczy Urząd Gminy Ursynów, teren zieleni "Olkówek" przy ul Puszczyka.
Opis projektu
Niedzielne koncerty muzyki klasycznej w plenerze, czyli "pod ursynowską chmurką" będą stałymi spotkaniami z kulturą tzw. wysoką:
- organizowanymi w okresie letnim w każdą niedzielę od maja do września,
- dla wszystkich mieszkańców Ursynowa,
- wstęp wolny czyli bez opłat i zaproszeń,
- z powodu braku letniej sceny typu „muszla koncertowa” Urząd Gminy każdorazowo wyznaczy miejsce koncerty, przy czym wskazane jest, aby był to teren z miejscami siedzącymi, np. park,
- wskazanie byłoby dostarczenie określonej ilości krzeseł np. składanych,
- dla wykonawców zostaną przygotowane tzw. Kulisy w postaci namiotu, w celu umieszczenia sprzętu,
- jeżeli na obszarze, na którym odbywa się koncert nie ma toalety, zostaną zainstalowane toalety przenośne typu „toy-toy”,
- przygotowane zostanie zadaszenie sceny na wypadek deszczu – podobnie jak w Łazienkach podczas Koncertów Chopinowskich,
- oprócz artystów, wykonawcami koncertów mogą być uczniowie ursynowskich szkół muzycznych – w ramach promocji talentów lub konkursu muzycznego szkół,
- repertuar będzie obejmował wybrane utwory mistrzów baroku, klasycyzmy, romantyzmy, w tym szczególne pozycje zajmie muzyka Chopina; nie zabranie również utworów tzw. Lżejszej muzy, czyli muzyki operetkowej, Straussa itp.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Dzieliny Ursynów jest zdecydowanie za mało kulturalnych imprez plenerowych, w tym szczególnie z tzw. kultury wysokiej, do której należy muzyka klasyczna.
- Istnieje wiele badań, że muzyka stanowi istotną rolę w rozwoju dziecka, a później dorosłego człowieka.
- Wychowanie przez muzykę jest jednym z najskuteczniejszych sposobów kształtowania osobowości i kultury.
- Wspólne, wielopokoleniowe słuchanie i przeżywanie pięknej muzyki, w otoczeniu zieleni. „Pod chmurką” ma wymiar nie tylko poznawczy, wychowawczy i emocjonalny, ale też integruje mieszkańców, wyzwala dobre emocje, wzruszenia i życzliwość, łączy „ponad podziałami” a nawet leczy.
Wskazane jest aby te niedzielne koncerty stały się tradycyjnymi wydarzeniami na Ursynowie.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt jednego koncertu:
- wynagrodzenie artystów muzyków – 5 000 zł
- transport i wynajem sprzętu muzycznego – 1 500 zł
- przygotowanie miejsca koncertu (podest, krzesła, zadaszenie, nagłośnienie) – 3 600 zł
- „kulisy: czyli np. namiot dla wykonawców na sprzęt, napoje itp. – 500 zł
- toaleta typu toy toy – 400 zł
Razem 11 000 + rezerwa 1 000 czyli 12 000 zł
UWAGA: vide opis część koncertów może być wykonywana przez uczniów szkół muzycznych Ursynowa
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
120 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

05.02.2018 14:17
Koordynator w dzielnicy Ursynów
05.04.2018 18:12
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursynów
11.04.2018 12:26
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursynów
16.04.2018 18:05
Wydział Kultury dla Dzielnicy Ursynów

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany