1666 - Czysta Bluszczańska/ Wojskowej Służby Kobiet - czyszczenie chodnika oraz rekultywacja terenów zielonych wzdłuż chodnika - etap I

22.01.2018 20:18
awatar Aleksandra Młyńczyk
autor projektu

Stan realizacji projektu

Oddane głosy

456

Oczyszczenie chodnika na ulicy Wojskowej Służby Kobiet (na części map widnieje jako ul.
Bluszczańska stąd obie nazwy w tytule projektu) oraz rekultywacja terenu zielonego wzdłuż chodnika na odcinku o długości 150 m (od skrzyżowania z ul. Grupy AK Północ) i pasie do 15 metrów od chodnika.

Kategoria projektu

 • komunikacja/drogi
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

23 700,00 zł

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny, Siekierki Augustówka


Lokalizacja projektu

Część chodnika na ul. Wojskowej Służby Kobiet oraz zielony teren do niego przylegający

Istotne informacje o lokalizacji

Zaznaczone w załączniku Chodnik_rekultywacja_mapa.jpg


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Pełna dostępność.

Pełny opis projektu

Chodnik w okresie letnim jest zarośnięty trawą (miejscami do szerokości ponad 40 cm) a przez resztę roku pokryty jest mokrym lub zamarzniętym błotem. Zieleń wzdłuż chodnika to dziko rosnące drzewa, krzaki i wysokie trawy, między którymi piętrzą się śmieci i pnącza wiszące w okresie letnim prawie do chodnika . Niektóre pnie drzew rosną nad całą szerokością chodnika lub jezdni, połamane i przewrócone drzewo leży nieruszone od roku.
Projekt zakłada przywrócenie pierwotnego stanu chodnikowi poprzez usunięcie z niego (nie tylko odgarnięcie o kilka cm) mchu, trawy i błota.
Drugą częścią jest uporządkowanie zieleni wzdłuż chodnika, która obecnie jest jednymi wielkimi chaszczami, wśród których walają się śmieci i mnożą kleszcze. Obejmowałoby to usunięcie połamanych drzew, przycięcie lub wycięcie gałęzi, krzaków, pnączy, które w okresie kwitnienia utrudniają poruszanie się po chodniku a także nieestetycznych samosiewów i gęstych wysokich twardych traw oraz wywiezienie zalegających tam śmieci. Na tak przygotowanym gruncie będzie można w przyszłości posadzić lub posiać bardziej estetyczną roślinność korespondującą z pobliskimi terenami rekreacyjnymi i spacerowymi.Uzasadnienie dla realizacji projektu

Chodnik jest bardzo uczęszczany, bo jest najkrótszą drogą na przystanki zlokalizowane na ul. Czerniakowskiej i Gagarina a jego stan utrudnia poruszanie się, jak i wymijanie pieszych, nie mówiąc o braku estetyki tego miejsca.
Planowane lub już trwające projekty w okolicy, czyli budowa Czerniakowskiej BIS, centrum handlowego, rekultywacja i rozwój terenu Kopca Powstania Warszawskiego nie dotykają tego obszaru, który od dawna jest zarośnięty i zaśmiecony i obecnie nie wiadomo nic o zmianie tej sytuacji.
Projekt daje możliwość poprawy jakości, estetyki i bezpieczeństwa codziennego poruszania się mieszkańców do pracy, do szkoły czy na spacery.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Oczyszczenie chodnika z trawy i błota na odcinku 150 m - 300 zł
2. Przycięcie pni zagrażających bezpieczeństwu pieszych i pojazdów - 3 x 400 zł - 1200 zł
3. Przycinka dzikich gałęzi na pniach większych drzew - 6 szt. x 100 zł - 600 zł
4. Przycinka lub wycinka dużych dzikich krzaków, samosiewów o większym obwodzie i pnączy na nich - 30 szt. x 50 zł - 1500 zł
5. Koszenie wysokich twardych traw, usuwanie samosiewów, karczowanie terenu do 10 m od krawędzi chodnika na pasie o długości ok 80 m (80 m x 10 m x 8 zł/m2), co umożliwiłoby w przyszłości założenie bardziej estetycznych form zieleni - 6400 zł
6. Oczyszczenie terenu, wywóz i utylizacja połamanych i wyciętych gałęzi, drzew i korzeni, w tym usunięcie i wywóz leżącego połamanego drzewa - 2000 zł
7. Oczyszczenie terenu ze śmieci na odcinku do 15 m od krawędzi chodnika (np. z wykorzystaniem doświadczeń z serii zrealizowanych projektów "Czysta Wisła") - 200 zł
8. Postawienie 2 dużych koszy na śmieci i ich regularne opróżnianie (np. wiklinowych z wykorzystaniem doświadczeń z serii zrealizowanych projektów "Czysta Wisła") - jednego wzdłuż Wojskowej Służby Kobiet bliżej skrzyżowania z ul. Grupy AK Północ i drugiego na terenie rekreacyjnym przy ul. Grupy AK Północ (przy ławkach obok boiska), gdzie w okresie letnim notorycznie okolica zarzucana jest litrami plastikowych odpadów a małe kosze na śmieci pełne są niezgniecionych butelek i psich odchodów - 600 zł (kosze) + 1800 zł (wywóz śmieci)
9. Zagospodarowanie wykarczowanego terenu. np. dosianie mieszanki trawy z kwiatami - 3500 zł (posianie trawnika) + 1600 zł (koszenie 2x w roku))
10.Projekt i nadzór - 4000 zł

Całkowity koszt projektu: 23 700,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Wywóz śmieci, ewentualne naprawy koszy na śmieci, przycinanie dzikich gałęzi i samosiejek, 2 x koszenie trawnika + ewentualne dosianie nasion.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 5 000,00 złKomentarze (2)

 • Andrzejj  29.01.2018 11:48
  Super, że ktoś się tym zajął! Obiecuję głos i promocję gdzie się da :)
  • ola.mlyn  29.01.2018 20:43 Autor projektu
   byłoby świetnie :-)

Zaloguj się, aby komentować.