Utwardzenie szlaków spacerowych w Lasku Bródnowskim

577
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Targówek
Bródno-Podgrodzie
Autor pomysłu Wiesław Szczepanek
Współautorzy Bernard Jankowski
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
200 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zdrowie
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Utwardzenie (podsypanie żwirem) fragmentów szlaków spacerowych w Lasku Bródnowskim, tych, które niezależnie od pogody, są stale podmokłe, błotniste i trudne do przejścia w nieprofesjonalnym obuwiu. W mojej ocenie mają długość ok. 1500 m w ok. 10 kawałkach (na kilka km w sieci). Przykładem poprawek są podsypane żwirem fragmenty ścieżek pod linią WN.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Targówek
Obszar objęty pomysłem:
Bródno-Podgrodzie
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Lasek Bródnowski, ścieżki na terenie leśnym prowadzące od bramy przy parkingu przy ul. Kondratowicza do grodziska, od bramy do pomostu i od pomostu do linii energetycznej.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
W różnych miejscach Lasku Bródnowskiego.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Utwardzenie (podsypanie żwirem) fragmentów szlaków spacerowych w Lasku Bródnowskim, tych, które niezależnie od pogody, są stale podmokłe, błotniste i trudne do przejścia w nieprofesjonalnym obuwiu. W mojej ocenie mają długość ok. 1500 m w ok. 10 kawałkach (na kilka km w sieci). Przykładem poprawek są podsypane żwirem fragmenty ścieżek pod linią WN.
Opis projektu
Utwardzenie (podsypanie żwirem) fragmentów szlaków spacerowych w Lasku Bródnowskim, tych, które niezależnie od pogody, są stale podmokłe, błotniste i trudne do przejścia w nieprofesjonalnym obuwiu. W mojej ocenie mają długość ok. 1500 m w ok. 10 kawałkach (na kilka km w sieci). Przykładem wystarczających poprawek są podsypane żwirem fragmenty ścieżek pod linią wysokiego napięcia.
Ostatnio zauważyłem bardzo solidne ławy dla spacerujących.
Uzasadnienie realizacji projektu
To otwarty obszar parku miejskiego, a nie szlaku turystycznego o szczególnie chronionej przyrodzie, do którego wypada się na krótko niekoniecznie w stroju profesjonalnym turystycznym. Wdziałem mamy z wózkami z trudem kluczące między kałużami i przez błoto.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
- koszt wykonania naprawy nawierzchni o długości 600m i szerokości 2,5 - 3 m + pobocza wynosi około 188 tys zł
- koszt sporządzenia dokumentacji projektowej oraz Inspektor nadzoru robót budowlanych - 12 tys zł
Łączny koszt wykonania remontu nawierzchni to 200 tys. zł.Szacunkowy koszt realizacji projektu:
200 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Bieżąca naprawa uszkodzeń nawierzchni.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
5 000,00 zł

Modyfikacje

30.01.2018 15:30
Koordynator w Dzielnicy Targówek
19.02.2018 15:25
Koordynator w Lasach Miejskich

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Mam mieszane uczucia odnośnie tego projektu, z jednej strony rzeczywiście ciężko się tam czasami poruszać przez błoto. Z drugiej wysypanie ścieżek żwirkiem spowoduje że lasek straci nieco ze swego uroku... W każdym razie niezbędnym uzupełnieniem tego pomysłu wydaje mi się ustawienie od strony drogi wjazdowej przy bramie szlabanu i słupków, które uniemożliwią wjazd samochodom działkowców. Im w znacznej mierze zawdzięczamy obecny tragiczny stan głównej ścieżki. Bez tego będzie to dosłowne wyrzucenie pieniędzy w błoto, za rok będzie można utwardzać od nowa...
    Tomek S.  12.03.2018 19:35
  • to świetna inicjatywa! nie wczytywałam się w projekt na wykonanie przedsięwzięcia ani nie jestem pewna sposobu realizacji ale ścieżki w lasku bródnowskim powinny być utwardzone już wiele lat temu! Od ponad 10 lat próbuję w tym lasku biegać bo na terenie Zacisza i okolic nie ma alternatywnej trasy do biegania nie leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy. Niestety ścieżkami da się biegać jedynie latem przy utrzymującej się suchej pogodzie, w pozostałe miesiące (90% roku) można tam ugrzęznąć w bagnie albo złamać nogę! (nie wiem jakie specjalistyczne obuwie mogło by tu pomóc??) W odpowiedzi na komentarz do projketu- nie oszukujmy się, nie zachowamy naturalnej struktury i dzikiej flory i fauny w lasku leżącym w mieście otoczonym stale rozbudowywanymi osiedlami, drogami i kompleksami handlowymi. Możemy i powinniśmy natomiast mądrze go zagospodarować żeby był przyjazny i dostępny dla mieszkańców przy jednoczesnym poszanowaniu przyrody i mieszkających w nim zwierząt. Dlatego zamiast stawiać w nim moim zadniem bezsensowne konstrukcje z drewna przypominające siłownie w plenerze z których rzadko kto korzysta (jeszcze NIGDY nie widziałam ćwiczących na nich ludzi) zainwestowała bym te pieniądze w utwardzenie przynajmniej połowy ścieżek. Myślę, że kosztami takich inwestycji powinni być częściowo obarczeni inwestorzy osiedli mieszkaniowych graniczących działkami z laskiem - z jednej strony wykorzystują oni las jako wabik dla rodzin z dziećmi i ludzi stawiających na zdrowie czy bliskość przyrody z drugiej naturalnie zwiększają ilośc "użytkowników" lasu więc w zamian na etapie negocjacji z władzami dzielnicy powinni być przyciśnięci do podpisania umowy i wzięcia na siebie choć częściowo kosztów realizacji projektów zagospodarowania i "ucywilizowania" tegoż że lasku. A władze dzielnicy zamiast rzucać pustymi sloganami o zdrowiu i organizować kuriozalne eventy pro zdrowotne powinny się zastanowić co tak na prawdę może się przyczynić do większej aktywności mieszkańców oraz uatrakcyjnić naszą dzielnicę aby nowo zamieszkujący ją warszawiacy podejmowali decyzję o przeprowadzce nie tylko ze względu na niższą cenę za metr kwadratowy ale inne walory i wartości dodane których mogli by nam pozazdrościć mieszkańcy centrum i innych dzielnic. Jeśli ten projekt nie przejdzie w takiej formie, to mam nadzieję, że pozostanie on jednym z priorytetów i jego opracowanie zostanie zlecone kompetentnym pracownikom urzędu lub zewnętrznej firmie.
    Lucja Swic  26.03.2018 12:26
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany