813 - „Wałuszewska – raj dla pieska” – utworzenie wybiegu dla psów przy ul. Wałuszewskiej

21.01.2018 13:55 Niewybrany w głosowaniu
awatar Dominika Rybarczyk
autor projektu

Projekt przewiduje utworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów wraz z montażem kilku urządzeń sprawnościowych, ławek i koszy na śmieci, na niewykorzystanej działce miejskiej.

Oddane głosy

190

Kategoria projektu

 • edukacja
 • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

65 000,00 zł

Dzielnica

BiałołękaLokalizacja projektu

Ul. Wałuszewska, działki nr 137/14 i 137/16 z obrębu 4-17-11

Istotne informacje o lokalizacji

Teren w pobliżu ulic Insurekcji, Wykrot i Wałuszewskiej. W pobliżu znajduje się przystanek autobusu 176, pół kilometra dalej dodatkowo 152.

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Teren będzie ogólnodostępny dla każdego mieszkańca.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada utworzenie ogrodzonego wybiegu dla psów, z ławkami, kilkoma urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów, ławkami, koszami na śmieci i na psie odchody.
Teren zostanie oświetlony latarniami solarnymi.
Przygotowanie działki ograniczy się do jej posprzątania, usunięcia krzaków i chaszczy oraz pielęgnacji rosnących tam drzew.
Na Białołęce Dworskiej brakuje miejsc, gdzie można puścić psa bez smyczy i umożliwić mu wybieganie się. Jednocześnie okoliczne trawniki, chodniki, czy prywatne tereny otwarte borykają się z problemem właścicieli, którzy nie mają zwyczaju sprzątania po swoich podopiecznych.
Zagospodarowanie go pod psi wybieg pozwoli na trwałe uporządkowanie terenu oraz na przekazanie go do użytkowania mieszkańcom.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Utworzenie wybiegu dla psów umożliwi okolicznym mieszkańcom aktywne spacery z czworonogami, na specjalnie przygotowanym terenie.
Może przyczynić się to do poprawy stanu okolicznych trawników i chodników, a także do efektywnej edukacji w sprawie obowiązku sprzątania po swoich pupilach.
Będzie on też służyć integracji okolicznych właścicieli psów.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Urządzenia zabawowe:
Kładka mała – 3 567zł
Obręcz do przeskoków – 1 720zł
Tuba (tunel) – 3 567 zł
Słupki do slalomu – 1 353zł
Regulamin – 615zł
Ławka z oparciem (2 szt.) – 2 500zł
Zestaw na zwierzęce odchody – 1 100zł
Kosz na śmieci – 1 000zł
Ogrodzenie terenu – 15 000zł
Latarnie solarne (4 szt.) – 20 000zł
Uprzątnięcie / karczowanie terenu – 3 000zł
Pozostałe m.in. projekt - 11 578zł

Całkowity koszt projektu: 65 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Opróżnianie koszy, sprzątanie terenu.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 4 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (4)

 • bagiszka  10.05.2018 15:49
  Nie wiem, czy autorka pomysłu była na tej działce. Znajduje się na niej obiekt kultu religijnego -krzyż upamiętniający śmierć zamordowanego księdza Sylwestra Zycha, którym opiekuje się pobliski zakon i mieszkańcy. Nie pasuje w tym miejscu wybieg dla psów, chyba że zaplanowano skoki psów przez ten krzyż. Pomysł okrutny. Poza tym jest to okolica domków jednorodzinnych z bardzo dużym kompleksem leśnym, gdzie psy mogą swobodnie się wybiegać i nie ma potrzeby tak jak między blokami budowania szczególnych psich obiektów. Chcę zaznaczyć,że nie jestem psim wrogiem sama mam pieska.
  • Dominika_deda  13.05.2018 20:55 Autor projektu
   Szanowna Pani,
   Z pełną odpowiedzialnością i świadomością zgłosiłam tę działkę pod powyższy projekt.
   Na pewno zadbam o to, by projektant tego terenu wydzielił jego część z krzyżem, a nawet przewidział tam jakieś ładne otoczenie w postaci kwitnących krzewów.
   Nigdy w życiu nie byłabym w stanie sprofanować tak ważnego miejsca.
   Dodam jeszcze, że w okolicy brakuje działek miejskich pod jakiekolwiek inwestycje "dla ludzi" - większość jest objęta roszczeniami lub przewidziana do sprzedaży.
   Czy wybieg dla psów jest w tej okolicy potrzebny? Według mnie tak - w lesie formalnie nie można spuszczać psów że smyczy, a stan okolicznych chodników i kawałków trawy świadczy o braku terenów dla właścicieli czworonogów.
   Osobiście nie mam psa, ale wolę nauczyć sąsiadów, którzy je mają, by odpowiedzialnie i bez szkody dla innych zajmowali się swoimi pupilami, niż denerwować się, że moje dzieci znów w coś wdepnęły...
   Zresztą niech mieszkańcy naszej okolicy zdecydują, czy taka inwestycja jest potrzebna. :)
   Pozdrawiam!
  • bagiszka  14.05.2018 18:28
   Szanowna Pani
   Sądzę ,że nie nauczy Pani nikogo sprzątać po swoim piesku. Ci co sprzątają będą sprzątać, a ci co nigdy nie sprzątali również nie będą. Obawiam się, że takie miejsce będzie generowało jedynie fetor i uciążliwość dla okolicznych mieszkańców domków jedniorodzinnych, których pieski mają tereny do biegania na własnych działkach. A pieski z jedynego osiedla na ul Wałuszewskiej dalej będą wyprowadzane na okoliczne chodniki. Z tą decyzją mieszkańców też jest różnie, ponieważ w ubiegłych latach projekty niskobudżetowe były akceptowane do wyczerpania środków na dany obszar niezależnie od tego czy ktokolwiek na nie głosował. Przykładem są ławki ustawione w różnych miejscach, na których nikt nie odpoczywa bo nie ma takiej potrzeby. Na ławki też było mało głosujących, ale zostały pieniążki i projekt zrealizowano. Być może nie da się tego już poprawić, ale na początku projektu jest zapisane,że działki znajdują się przy stacji PKP Płudy i jest to informacja dla wielu myląca. Nie jest to prawdziwa informacja, ponieważ planowana inwestycja znajduje się u zbiegu ulic Wałuszewska/Ołówkowa/Insurekcji.
   Pozdrawiam
 • Urszula@  15.05.2018 22:39
  Również nie popieram projektu, ze względu na przyjętą lokalizację. Miejsce w którym znajduje się Krzyż nie powinien sąsiadować z wybiegiem dla psów.

Zaloguj się, aby komentować.