1777 - "Przysiadaki" dla Pragi

22.01.2018 21:24 Niewybrany w głosowaniu
awatar KubaRawski
autor projektu

Projekt zakłada zaprojektowanie, wykonanie i instalację 50 "przysiadaków" na terenie całej Pragi. Lokalizacje zostaną wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie Pragi.

Oddane głosy

443

Kategoria projektu

 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie

Koszt całkowity projektu

120 000,00 zł

Dzielnica

Praga-Północ


Charakter projektu

Ogólnodzielnicowy


Lokalizacja projektu

Cała Praga

Istotne informacje o lokalizacji

Lokalizacje przysiadaków zostaną wybrane w drodze konsultacji z mieszkańcami i organizacjami działającymi na terenie Pragi.

Klasyfikacja projektu


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Przysiadaki będą ogólnodostępne jak ławki i każdy element małej architektury w mieście.

Pełny opis projektu

"Przysiadaki" to takie można powiedzieć pół-ławki. Nie służą do dłuższych "posiedzeń", ale raczej do krótkiego odpoczynku w drodze czy oczekiwania na środek komunikacji miejskiej. Jest to element małej architektury przyjazny zwłaszcza osobom starszym, które mają trudności z poruszaniem się (ze względu na niepełnosprawności lub zwykły brak siły). Ustawiany w niedużych odległościach pozwala na złapanie oddechu i zregenerowanie sił podczas dłuższych tras pieszych. Jak twierdzą specjaliści, miejsca odpoczynku, takie jak ławki czy właśnie przysiadaki powinny być ustawiane w centrach miast w odległości ok. 50 m, a na terenach rekreacyjnych w odległości 200 m. Jak wiadomo na Pradze mieszka duża liczba osób starszych, a dodatkowo Praga cierpi na deficyt ławek. Ławki są często usuwane, ponieważ przesiadują na nich osoby bezdomne lub spożywające alkohol i zakłócające spokój. Przysiadak jest w tym zakresie alternatywą dla ławki, ponieważ nie sprzyja dłuższym posiedzeniom, ale pozwala na zregenerowanie sił. Konstrukcja przysiadaka, tzn. fakt, że jest on wyższy niż standardowa ławka i ma pochylone siedzisko, jest przyjazna dla osób, którym trudno jest zająć pozycję siedzącą a zwłaszcza później wstać.

Projekt zakłada zaprojektowanie takiego mebla miejskiego, przeprowadzenie konsultacji dotyczących samej konstrukcji ale przede wszystkim przyszłych lokalizacji przysiadaków z osobami najbardziej zainteresowanymi, czyli osobami starszymi i osobami z niepełnosprawnościami oraz ustawienie przysiadaków na terenie Pragi.

Projekt ma charakter pilotażowy. Jeżeli mieszkańcy pozytywnie ocenią jego przydatność, jego realizacja może być kontynuowana w latach kolejnych.

Projekt inspirowany przykładem Gdyni:
http://gdynia.pl/co-nowego,2774/przysiadaki-nowe-meble-miejskie,483647
http://ladnydom.pl/wnetrza/7,101999,21688401,w-gdyni-pojawily-sie-nowe-meble-miejskie-przysiadaki.html

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Przedstawiono w polu "Pełny opis projektu".

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Projekt przysiadaka - 10000 zł;
Konsultacje dot. lokalizacji - 10000 zł;
Wykonanie i ustawienie przysiadaków - 50 szt. x 2000 zł = 100000 zł.


Całkowity koszt projektu: 120 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE
Komentarze (3)

 • Syrena100  01.03.2018 00:47
  O przysiadakach wspomina w swoim projekcie Pani Karolina (nr projektu 1743) jako alternatywie dla ławek. Tamten projekt zakłada 100 ławek i 100 stojaków, koszt łączny 190 000tys. I teraz nie rozumiem, czemu koszt jednego przysiadaka to AŻ 2 ooo zł, skoro jedna ławka to1 500 zł? Do tego miałoby dojść jeszcze 10 tys. za wykonanie projektu. Proszę o wyjaśnienie kwestii cenowej?
  • KubaRawski  01.03.2018 08:09 Autor projektu
   To są szacunki. Szacowałem na podstawie danych z zamieszczonego w opisie projektu z Gdyni, gdzie koszt przysiadaka z montażem, bo to ważne, wynosił około 1800 zł. Zaokrągliłem tę kwotę do 2000 zł licząc na to, że osoby z Urzędu Dzielnicy, które, nie jak ja, fachowo i na co dzień zajmują się wyceną elementów małej architektury będą w stanie zweryfikować czy ta cena jest właściwa. Z doświadczenia poprzednich edycji BP wynika, że koszt projektu jest tym o czym zapomina się przy zgłaszaniu pomysłów. Z ławkami jest nieco łatwiej, ponieważ projekty są gotowe, ławki produkowane są hurtowo według znanego od lat wzoru, nie trzeba tu niczego wymyślać. Natomiast w przypadku przysiadaków jest trochę inaczej, ponieważ ja osobiście nie spotkałem się jeszcze na terenie Warszawy z żadnym. Założyłem więc, że jest to element nowy dla przestrzeni Warszawy. Założyłem też, że oprócz funkcjonalności przysiadaki w Warszawie mogłyby ładnie wyglądać, a to wymaga projektu, może konsultacji z użytkownikami. Jest to projekt w moim odczuciu pilotażowy (mogę się mylić, nie wiem wszystkiego), dlatego może być nieco droższy niż seryjne produkowanie ławek wg tego samego wzoru (gdzie działa efekt skali). Jeżeli pomysł i projekt się sprawdzi w kolejnych latach można produkować przysiadaki taniej, w większej ilości, bez potrzeby przygotowywania projektu. Do tego często jest tak, że robimy coś w Warszawie byle taniej, a taniej nie zawsze znaczy lepiej. Zróbmy coś fajnego, ładnego, z czego będziemy zadowoleni. Żeby znów nie okazało się, że cele mieliśmy szczytne, a w realizacji wyszło jak zawsze.

   Taki był tok mojego myślenia o tym projekcie. Mam nadzieję, że to odpowiada na Pani wątpliwości i zdecyduje się Pani poprzeć ten projekt, jeżeli zostanie dopuszczony do głosowania. Pozdrawiam
  • Syrena100  02.03.2018 22:30
   Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź! W dodatku tak wyczerpującą.

Zaloguj się, aby komentować.