Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Wiem czym oddycham! - tablica informująca o poziomie zanieczyszczenia powietrza

1911
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Barbara Jędrzejczyk
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
131 000 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 989 głosów za tym projektem
Projekt jest odpowiedzią na problem smogu w Warszawie. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy byli informowani, kiedy powinni unikać aktywności na powietrzu. W ramach projektu przy ulicy Kondratowicza zostanie umieszczona tablica LED pokazująca aktualny stan zanieczyszczenia powietrza oraz informacje promocyjne Dzielnicy. Podobne tablice znajdują się w Krakowie, zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
28.11.2019 12:50

W okresie luty / marzec trwała procedura przygotowania i realizacji zapytania ofertowego. W czerwcu wpłynął wniosek projektodawcy o przesunięcie terminu realizacji projektu do momentu otwarcia ulicy Kondratowicza. Prośba została przekazana do  Centrum Komunikacji Społecznych.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Obsługi Urzędu i Informatyki dla Dzielnicy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Kondratowicza 20 - Urząd Dzielnicy Warszawa - Targówek
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Proponujemy, aby tablica została umieszczona przy ruchliwym ciągu komunikacyjnym jakim jest ulica Kondratowicza. Dzięki temu tablica będzie widoczna dla setek mieszkańców dzielnicy codziennie przemieszczających się tą ulicą. Odpowiednim miejscem jest okolica Urzędu Dzielnicy, np. północne skrzydło urzędu skierowane przodem do ulicy Kondratowicza, na wysokości I piętra. Proponowane umiejscowienie tablicy na ścianie budynku prezentuje zdjęcie z załącznika. Możliwe jest wskazanie innej lokalizacji przy ulicy Kondratowicza.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt jest odpowiedzią na problem smogu w Warszawie. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy byli informowani, kiedy powinni unikać aktywności na powietrzu. W ramach projektu przy ulicy Kondratowicza zostanie umieszczona tablica LED pokazująca aktualny stan zanieczyszczenia powietrza oraz informacje promocyjne Dzielnicy. Podobne tablice znajdują się w Krakowie, zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego.
Opis projektu
W ramach projektu powstanie tablica LED o wymiarach około 1 metr x 3,5 metra. Zostanie ona umieszczona przy ulicy Kondratowicza. Proponujemy umiejscowienie jej na ścianie budynku urzędu dzielnicy na wysokości II/III piętra. Dzięki temu tablica będzie łatwo widzialna dla osób znajdujących się na ulicy Kondratowicza, jadących autobusem lub samochodem.
Tablica będzie wyświetlała informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczenia powietrza dla stacji pomiarowych znajdujących się na terenie miasta oraz dzielnicy Targówek, która znajduje się nieopodal przy Szpitalu Bródnowskim. Wyświetlany będzie zarówno zbiorczy Indeks Jakości Powietrza publikowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) jak i jego składowe: poziom stężenia ozonu, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, pyłów PM10 i PM2.5 oraz benzenu. Oprócz wartości liczbowych prezentowany będzie prosty przekaz słowny zgodnie z klasyfikacją WIOŚ: tj. „stan powietrza bardzo dobry”, „dobry”, „umiarkowany”, „dostateczny”, „ zły”, „bardzo zły”. Szczegóły prezentacji danych zostaną ustalone razem z WIOŚ. Tablica będzie wyświetlała ostrzeżenia w sytuacji przekroczenia norm stężenia substancji szkodliwych w powietrzu.
Nasz projekt wpisuje się w deklarowane działania warszawskiego ratusza. W 2015 roku Rada Miasta przyjęła „Plan gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy”, w ramach którego przewidziano stworzenie Warszawskiego Indeksu Powietrza (WIP). WIP ma identyfikować krytyczne dla obszaru m.st. Warszawy przekroczenia stężeń oparte o dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym z systemu pomiarowego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Celem tych działań jest dokładne informowanie mieszkańców o potencjalnych zagrożeniach. Tę samą funkcję spełniać będzie proponowana przez nas tablica informacyjna. Naszą tablicę będzie można zintegrować z systemem WIP.
Wzorem dla realizacji są podobne tablice uruchomione w innych miastach Polski. Zdjęcia znajdują się w załączniku. Inspiracją dla nas jest również krakowski projekt tablic informujących o smogu, który zwyciężył w budżecie partycypacyjnym w 2014 roku, a został przewidziany do realizacji w budżecie Krakowa w tym roku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Nasz projekt jest odpowiedzią na ogromny problem smogu w Warszawie. Według danych WIOŚ w Warszawie w 2014r. liczba dni z przekroczonymi normami zanieczyszczenia pyłami wahała się między około 40 a 85, zależnie od stacji pomiarowej. Jakość powietrza nie poprawia się. 8 stycznia bieżącego roku byliśmy świadkami potężnego smogu, a Warszawa tego dnia stała się najbardziej zanieczyszczoną metropolią na świecie.
Skutkiem zanieczyszczenia powietrza jest większa zapadalność na nowotwory oraz niewydolność układów oddechowego i krążenia. W następstwie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie przedwcześnie umiera około 1 800 osób rocznie. Na negatywne skutki smogu są szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Zakup i montaż tablicy LED 130 000 zł
Koszt oznakowania projektu 1 000 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
131 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszty energii - 5 000 zł
koszty napraw i eksploatacji 5 000zł.
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
10 000,00 zł

Modyfikacje

12.04.2018 15:10
Wydział Obsługi Urzędu i Informatyki_Targówek
12.04.2018 15:12
Wydział Obsługi Urzędu i Informatyki_Targówek
30.05.2018 10:18
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Czy rozważała Pani zamiast tablicy telewizor o dużej przekątnej z funkcją Android TV? Tablica led jest droga w obsłudze (oprogramowanie, dostęp do źródła danych) i droga w utrzymaniu, ze względu na skomplikowany serwis dedykowanego urządzenia, które w zasadzie może naprawiać tylko producent.
  Android TV to tylko telewizor i darmowa aplikacja plus obudowa odporna na warunki meteorologiczne, konfiguracja praktycznie dziecinna i zerowy koszt obsługi.
  Nasz projekt pewnie przepadnie, bo nie dopełniliśmy kilku formalności. Dlatego też kibicuję Pani projektowi.
  Rembielinska  23.01.2018 22:40
  • Dziękuję za zainteresowanie. Uważam, że tablica Led, mimo wszystko, powinna być tańsza w użytkowaniu - tak wynika z moich wyliczeń. Z pewnych powodów nie stosuje się dużych monitorów na zewnątrz, być może odporność na warunki pogodowe w tym wahania temperatury przesądza.
   Barbara Jędrzejczyk  24.01.2018 22:36 Autor projektu
  • Liczę, że się uda, w jakiejkolwiek formie.
   Rembielinska  24.01.2018 22:45
 • Bardzo cenna propozycja dla mieszkańców, ale sądzę że może być też dużym plusem dla władz dzielnicy. Jest duży wybór paneli LED, wszelkie działania trzeba prawdopodobnie zacząć od wyboru wielkości i rodzaju panelu. Nieodpowiednia wielkość może szpecić budynek. Jeżeli tylko jest możliwość skorzystania z danych stacji pomiarowej na ul. Chodeckiej przy Kondratowicza, to jest to rozwiązanie optymalne. Sądząc po cenach produkowanych paneli wyliczone koszty wydają się zupełnie realne.
  Jeśli chodzi o wyświetlane informacje to wydaje mi się, że powinny być one dwojakiego rodzaju: dla orientujących się w temacie i dla kompletnych laików (których jest pewnie więcej).
  Dla znających temat proponuję wyświetlanie ilości pyłów PM2,5 i PM10 oraz o ile % jest przekroczona wartość dopuszczalna. Pyły do ludzi przemawiają, interpretacja pozostałych wartości jest trudniejsza. Nie jestem fachowcem od tych rzeczy, ale chyba np. większa ilość pyłów daje mniejszą ilość ozonu.
  Dla reszty mieszkańców powinna być prosta, kolorowa informacja opisowa zgodna z normą (chyba to się nazywa polski indeks jakości powietrza):
  1-Bardzo dobry 2-Dobry 3-Umiarkowany 4-Dostateczny 5-Zły 6-Bardzo zły
  Gorąco popieram inicjatywę i będę obserwował rozwój sytuacji.
  Marek L.  23.02.2018 16:27
 • Podobny jest projekt nr. 468.
  Może połączyć siły, razem jest łatwiej?
  Marek L.  25.02.2018 16:21
 • Jeszcze trochę szczegółów.
  Wydaje mi się, że wybór tablicy LED jest trafniejszy ze względu na warunki pracy takiego urządzenia. Z parametrów podawanych przez różnych producentów wynika że zakresy temperatur pracy tablic są dość szerokie np. od -20 a nawet -40 stopni Celsjusza, do ok. +50...60 stopni. To w zupełności wystarczy do pracy na mrozie i w upale i to są dla takich tablic warunki typowe. Telewizor jest urządzeniem bardziej skomplikowanym, powszechnego użytku. Typowy zakres pracy od 0 do +40 stopni Celsjusza. W razie awarii na mrozie prawdopodobnie traci się gwarancję. Ważne jest też to, że przy silnym oświetleniu (tak jest zwykle oświetlony budynek UDT od frontu) obraz w telewizorze byłby prawdopodobnie zdecydowanie gorszej jakości. Z tablicą LED jest odwrotnie.
  Przykładem może być tablica reklamowa ustawiona na skrzyżowaniu ul. Wincentego i Matki Teresy z Kalkutu. Jaskrawość obrazu jest wspaniała. Oczywiście w naszym przypadku nie musi to być tablica aż tak wielka, ale raczej tego rodzaju. To że urządzenie może naprawić tylko producent nie jest żadną wadą. Jeżeli producent jest łatwo dostępny (np. z Warszawy) to lepiej żeby naprawiał on, a nie osoby bliżej nieokreślone
  Marek L.  27.02.2018 12:15
  • Panie Marku, sprawdziłem kilka szczegółów dotyczących telebimów LED.
   Średni pobór mocy 130W//m2 ekranu (do 260W)
   Masa ok. 20Kg/m2 ekranu
   Rembielinska  27.02.2018 12:36
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany