972 - Astronomiczny zegar miejski Miasta-Ogrodu "Sadyba"

21.01.2018 22:29 Niewybrany w głosowaniu
awatar Maciej Wojas
autor projektu
Jan Szymański
współautor

Zaprojektowanie i posadowienie w przestrzeni publicznej wolnostojącego, mechanicznego, astronomicznego zegara miejskiego z widocznym zabytkowym mechanizmem chodu. Zegar byłby unikatowym na tle innych osiedli elementem urbanistycznym podkreślającym historyczny i kameralny charakter Starej Sadyby.

Oddane głosy

281

Kategoria projektu

  • edukacja
  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna

Koszt całkowity projektu

133 824,00 zł

Dzielnica

Mokotów


Charakter projektu

Lokalny, Miasto Ogród Sadyba


Lokalizacja projektu

Plac Rembowskiego


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Mieszkancy mogliby korzystać z zegara bez ograniczeń, całą dobę i 7 dni w tygodniu, byłby on umieszczony w widocznym, ogólnodostępnym miejscu. Zegar miałby również walor edukacyjny dzięki tablicy informacyjnej opisującej jego budowę i zasadę działania.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada umieszczenie na terenie Miasta-Ogrodu SADYBA tradycyjnego, mechanicznego zegara miejskiego wyposażonego w elektryczne wspomaganie naciągu oraz system bicia godzin i półgodzin. Szczegolną i bardzo ważną cechą tego zegara byłby zabytkowy (odrestaurowany) mechanizm widoczny przez antywłamaniowe szyby boczne umożliwiające obserwację jego pracy. Zegar powinien być dostosowany wyglądem do charakteru Maista-Ogrodu SADYBA podkreślając historyczny i kameralny klimat tego miejsca. Zegar powinien zawierać następujące wskazania => 4 strony / 4 tarcze => 2 x półzegarze (czyli znany obecnie układ dwunastogodzinny), 1 x tarcza faz ksieżyca, 1 x pełny zegar 24h (podobny do historycznych, średniowiecznych zegarów wieżowych) zawierający kalendarz dni tygodnia i miesiąca. Taki astronomiczny zegar o wysokości ok. 4m byłby wyjątkowym w skali Warszawy symbolicznym elementem wyróżniającym Miasto-Ogród SADYBA na tle innych osiedli.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Miasto-Ogród SADYBA zasługuje na podkreślenie jego unikatowego charakteru czymś wyjątkowym, pięknym i trwałym. Zegar astronomiczny z zabytkowym mechanizmem z całą pewnością mógłby spełniać taką rolę, mógłby stać się symbolem Miasta-Ogrodu SADYBA i elementem przestrzeni, z którego Sadybianie byliby dumni. Zegar ma oczywiście również aspekt praktyczny - umożliwia odczyt aktualnej godziny i daty, wyznacza rytm dnia.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

1. Budowa zegara w wersji z mechanizmem bicia godzin i półgodzin wraz z montażem i dostarczeniem, pozycja uwzględnia wykonanie projektu zegara - 66 000 zł + VAT.
2. Wykonanie fundamentu - 4800 zł + VAT.
3. Koszty opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej zadania - 38.000 zł + VAT

Całkowity koszt brutto - 133.824,00 zł

Całkowity koszt projektu: 133 824,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

- okresowy przegląd / konserwacja co 2 lata - koszt 800 zł + VAT
- miesięczny koszt zużycia energii elektrycznej - ok. 80zł + VAT
- comiesięczna korekta wskazań - 20 zł + VAT

łączny roczny koszt eksploatacji brutto - 1968zł


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 1 968,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (2)


Zaloguj się, aby komentować.