1555 - Rewitalizacja Placu Baśniowego

22.01.2018 18:20
awatar Barbara Laszczkowska
autor projektu
KarolinaKubik
współautor

Stan realizacji projektu

Oddane głosy

913

Rekultywacja terenów zielonych - zasadzenie trawą. Wewnątrz każdego terenu zielonego posadzenie skupisk dekoracyjnych krzewów odpornych na czynniki zewnętrzne. Ustawienie donic z roślinnością ozdobną. Doświetlenie placu, wymiana koszy na odpady, dostawienie nowych ławek, stojaków na rowery, karmników. Zrobienie jednego gniazda elektrycznego. Naprawa chodników.

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

199 000,00 zł

Dzielnica

Ochota


Charakter projektu

Lokalny, Szczęśliwice


Lokalizacja projektu

Rejon ulic Dorotowska,, Rokosowska, Białobrzeska, Częstochowska

Istotne informacje o lokalizacji

Plac Baśniowy jest jednym z większych placów znajdujących się w Dzielnicy Ochota i jest centralnym placem na obszarze Szczęśliwic. Jest on miejscem bardzo chętnie odwiedzanym zarówno przez dzieci i młodzież, jak i dorosłych. Plac pełni funkcje rekreacyjną i sportową bez względu na porę roku. Plac służy mieszkańcom do wypoczynku, może spełniać też funkcje integracyjne, daje szerokie możliwości na organizowanie imprez kulturalno-edukacyjnych. Jest to miejsce, wokół którego znajduje się 8 lokali użytkowych w tym szkoła tańca, joga, a także TPD. ________________________________________Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Plac Baśniowy jest dostępny przez całą dobę, krzyżują się tutaj liczne drogi komunikacyjne. Korzystają z niego nie tylko mieszkańcy okolicznych domów mieszkalnych, ale także rodzice i dzieci uczęszczających do pobliskich przedszkoli i szkół oraz seniorzy ze swoimi "pupilami"- zwierzakami. Jest to także miejsce spotkań młodzieży i licznych przechodniów, którzy w drodze do domów tutaj odpoczywają w cieniu drzew. Uporządkowanie całego placu, w tym przede wszystkim rewitalizacja zieleni i nowe nasadzenia upiększą to miejsce, które staje się ważnym elementem integracji mieszkańców.


Pełny opis projektu

Rekultywacja terenu- nawiezienie ziemi oraz założenie od nowa trawników. Wewnątrz żywopłotu nasadzenia skupisk krzewów / dereń polski, irga, dąbrówka, bluszcz/. Przed Szkołą Tańca należy na trawniku posadzić duże drzewo iglaste zimo-zielone, które w okresie świątecznym można będzie oświetlić i udekorować. Istotnym elementem będzie doświetlenie placu, tj. ustawienie 4 latarni oraz jednego gniazda elektrycznego na zewnątrz, które umożliwi wykonywanie prac pielęgnacyjnych zieleni oraz w okresie świątecznym oświetli choinkę. Należy też postawić po 2 betonowe lub drewniane donice obsadzone ozdobnymi kwiatami przed wejściem do klatek schodowych oraz przed lokalami użytkowymi, w sumie 20 donic. W miejscu najczęściej uczęszczanym na placu tj. w pasie chodnika od ul.Rokossowskiej po stronie jogi i salonu fryzjerskiego należy postawić słup ogłoszeniowy, na którym byłyby umieszczane informacje dotyczące imprez kulturalno- oświatowych, jakie odbywają się na terenie naszej dzielnicy. Należy też postawić jeden stojak na rowery po 5 miejsc obok Apteki i Na Placu po stronie od ulicy Częstochowskiej i Rokossowskiej dostawienie po 2 ławki. Zaplanowano także umieszczenie 1 tablicy z numerem telefonu do firm lub osób bezpośrednio zajmujących się sprzątaniem i pielęgnacją terenów zielonych na Placu Baśniowym, aby mieszkańcy mogli interweniować, jeśli prace te nie będą wykonywane należycie. Wewnątrz trenów zielonych, gęsto pokrytych płożącą roślinnością umiejscowienie tabliczek np. "Dbaj o zieleń" lub " Drogi Warszawiaku sprzątaj po swoim psiaku". Na drzewach należy powiesić 6 budek lęgowych dla ptaków i postawić 2 karmniki dla ptaków.

Kwestia zagospodarowania zieleni na Placu Baśniowym w projekcie zakłada ścisłą współpracę pomysłodawcy z projektantem.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

W tej chwili podwórko jest zaniedbane, niedoświetlone, przysłowiowe "klepisko".. Brak trawników i zieleni powoduje, że teren jest szary i brzydki, postrzegany często jako wybieg dla psów. Plac niesie ze sobą olbrzymi potencjał. Zmiana wizerunku poprzez dekoracyjne nasadzenia, zielone przez cały rok, odporne na warunki klimatyczne i zanieczyszczenia psów stanie się wspaniałym miejscem do odpoczynku, uprawiania sportu i integracji sąsiedzkiej..Realizacja projektu umożliwi łączenie pokoleń, gdyż wolny czas spędzają tutaj dzieci i rodzice, dziadkowie i wnuki. Celem projektu jest przemiana betonowego miejsca w piękny zielony zakątek, który stanie się wizytówką obszaru Szczęśliwic.
________________________________________

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

I.Roślinność:
1/ Projekt rewitalizacji 25.000.00
2/ Wymiana wierzchniej warstwy ziemi/głębokość 20cm wraz z utylizacją starej.ziemi wykopanie 2 razy większych dołków pod rośliny wzbogacając je żyzną ziemią - 20.000
3/ Robocizna wraz z zaprawą dołów 5.000

4/ Renowacja trawników 45 000
5/ Wygrodzenie prowizoryczne skupin krzewów liściastych i iglastych 1500
6/Skupiny krzew pęcherznica kolonoistna diabolo, ognik szkarłatny, pigwowce , cisy okrywowe 10.000

7/ Wykonanie nasadzeń z materiału roślinnego /rośliny okrywowe,przyjęto 4 rośliny na 1m2 /dereń polski, irga, dąbrówka bluszcz./ 300x30=9000
8/Posadzenie jednego dużego drzewa zimozielonego/ świerk serbski/ wys 400 m x 1000=1000
9/ Ozdobne rośliny do posadzenia w donicach betonowych. 20 szt oraz zwisające kwiaty. 3000

10/ Podlewanie 10.000
.
II. Mała architektura:

1/ Doświetlenie przez postawienie 4 dodatkowych latarni 4x4250=17000
2/Dostawienie 4 ławek4x900=3600
3/ Postawienie 1 stojak na rowery 1x500=500
4/ Tablica informują kto zajmuje się zielenią i sprzątaniem terenu. 1x150=150
5/ 6 tabliczek informacyjnych" sprzątaj po swoim psie 6x100=600
6/ Zawieszenie na drzewach budek lęgowych 6szt.x100=600
7/ 20 donic betonowych 20x700=14.000
8/ 1 szt słup informacyjny 1x4000=4000
9/ Projekt podłączenia lamp i gniazdka elektrycznego wraz z uzgodnieniami ZUD 10.000
10/ wykonanie jednego zewnętrznego podłączenia do prądu oraz montaż lamp oświetleniowych 4000
11/ 25 szt koszy na śmieci 17.500
12 Montaż małej architektury 2 000

13/ Ustawienie 2 szt karmników dla ptaków. 550
14/9/ 1 szt słup informacyjny 1x4000=4000

Całkowity koszt projektu: 199 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

NIE


ModyfikacjeKomentarze (2)

 • Krystyna Urbanska  18.02.2018 16:06
  Czy za donice betonowe przed klatkami nie powinny zapłacić lokalne Wspólnoty?
 • Ochocianka  21.06.2018 20:40
  należy dodawać ławki tylko od Rokosowskiej i z tej strony poszerzyć łukiem jak jest po przeciwnej Częstochowskiej-dla zrównoważenia "posiedzeń" i hałasu. Wzdłuż żywopłotów dodać płotki by nie były rozjeżdżane przez dzieci na rowerach.
  Stojaki po 5 szt rowerowe przy aptece,d.Joga centrum, fryzjerze oraz szkole tańca.
  Należy odsunąć miejsca zawsze głośnych posiedzeń-na oś centralną placu i do Roksowskiej dla równowagi.

Zaloguj się, aby komentować.