2166 - Fontanna w parku Praskim

22.01.2018 23:53
awatar Piotr Stryczyński
autor projektu

Stan realizacji projektu

Oddane głosy

521

Instalacja fontanny w parku Praskim, przykrytej płytami granitowymi z dyszami wytwarzającymi różne strumienie wody.

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

405 000,00 zł

Dzielnica

Praga-Północ


Charakter projektu

Lokalny, Obszar I - Nowa Praga z Pelcowizną


Lokalizacja projektu

Park Praski

Istotne informacje o lokalizacji

Tuż obok metalowej żyrafy. Fontanna znajdować się będzie na podłożu zakrytym granitowymi płytami, z których tryskać będzie 4-6 wodotrysków.


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Projekt ogólnodostępny, bez ograniczeń wiekowych. Każdy mieszkaniec i gość parku będzie mógł usiąść przy fontannie i rozkoszować się orzeźwiającą bryzą.

Pełny opis projektu

Projekt zakłada stworzenie fontanny multimedialnej z 4-6 wodotryskami umieszczonymi w szarych płytach granitowych, o wymiarach nie większych niż 3m x 3m, z opaską dookoła płyt. Projekt uzyskał akceptacje Stołecznego Konserwatora Zabytków zgodnie z pismem SKZ nr KZ.02.410.2.2017(WMWA) z dnia 5. 04. 2017 r. cyt. „projekt „Fontanna multimedialna w Parku Praskim”

Uzasadnienie dla realizacji projektu

W upalne dni mieszkańcy Warszawy gromadzą się w miejscach w których znajdują się fontanny. Na terenie Pragi nie ma żadnej fontanny ani miejsca gdzie mieszkańcy mogliby schłodzić się podczas występujących bardzo często w ostatnich latach upałów. Zrealizowanie projektu poprawi jakość życia mieszkańców, zapewni miejsce do ochłody i relaksu. Fontanna poprawi estetykę przestrzeni publicznej parku oraz ożywi ją i urozmaici. Dodatkowo przyjemny szum wody uspokoi i zrelaksuje mieszkańców oraz wyciszy ten fragment parku. Inwestycja pomoże w tworzeniu reprezentacyjnej przestrzeni dla licznie odwiedzających park mieszkańców i gości pobliskiego ZOO. Fontanna zapewni również dostęp do wody dla ptaków i innych zwierząt zamieszkujących park.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Pełen kosztorys dotyczy kosztów wykonania dokumentacji projektowej, przyłączy wodno-kanalizacyjnych, filtrów i aparatury sterującej fontanną, robót budowlanych, samej fontanny oraz dostosowania terenu, na którym znajdzie się opaska okalająca, zabezpieczająca przed wylewaniem się wody na zewnątrz i przed zanieczyszczeniami.
Na podstawie przeprowadzonego przetargu w m.st Warszawa w dzielnicy Ochota w roku 2016 r. wartość omawianego przedmiotu zamówienia wyniosła wyniosła (bez dokumentacji projektowej) 405. 000, 00 zł. Mając na uwadze identyczny zakres prac, mniejszą powierzchnie fontanny i teren również objęty ochroną konserwatorską, projekt wyceniam na 385 000 zł. (zakładając rezerwę związaną ze wzrostem cen w stosunku do 2016 r. [10%]) oraz po dodaniu kosztu dokumentacji projektowej - 20.000,00 zł)

Całkowity koszt projektu: 405 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

Eksploatacja i drobna naprawa - większość prac odbędzie się na gwarancji.


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 4 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (8)

 • Fundacjazmina  26.02.2018 23:47
  Mój ulubiony projekt! Trzymam kciuki! Będę lobbować!
 • Sylwia Dobrowolska  28.02.2018 10:12
  Mój ulubiony projekt! trzymam mocno kciuki!
 • Towarzystwo Przyjaciół Pragi  01.03.2018 16:40 Autor projektu
  Dziękujemy i trzymamy za słowo!
 • Syrena100  10.03.2018 22:38
  Aż dziwne, że w Parku Praskim ni ma jeszcze fontanny! Trochę wody jest tam potrzebne również dla ptaków oraz owadów i dobrze gdyby gdzieś w konstrukcji znalazło się takie małe, w miarę stabilne zwierciadło wody, z którego mogą skorzystać owady bez zagrożenia utonięciem.
 • KarolinaGW  18.06.2018 15:12
  Dobrze kojarzę, że w zeszłym roku był podobny projekt - czy może ten sam? Ktoś wie, czemu się nie udało? może było za mało głosów oddanych? ...
  • Towarzystwo Przyjaciół Pragi  20.06.2018 18:16 Autor projektu
   Karolinagw - dokładnie tak, dlatego w tym roku trzeba namawiać rodzinę, znajomych, sąsiadów, głosować razem z dziećmi i promować gdzie się da. W tym roku jest trochę łatwiej bo udało się zmniejszyć kwotę o połowę.
 • Joanna Piotrowska  13.07.2018 09:08
  Fajnie, że się udało, ale szkoda, że planowane urządzenie ma być takie malutkie :( Moje dzieciaki uwielbiają bawić się latem w fontannie w Parku Krasińskich (przy Arsenale) i liczyłam, że w Praskim powstanie dla nich równie fajne miejsce. A takie 3-4 dysze to co najwyżej, żeby rączki ochlapać. Gdyby miasto zechciało się przyłączyć i wesprzeć projekt dodatkowymi środkami to mozna by zrobić naprawdę fajne miejsce do spędzania czasu w upalne letnie dni.
  • Towarzystwo Przyjaciół Pragi  13.07.2018 19:23 Autor projektu
   Wielkość fontanny po części wynika z ograniczeń budżetu ale niestety takie były zalecenia konserwatorskie.

Zaloguj się, aby komentować.