Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Jazdów - Otwarta Sauna na Jazdowie

2198
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Śródmieście
Śródmieście Południowe
Autor pomysłu Mateusz Potempski
Współautorzy Andrzej Górz
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
350 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Otwarta, publiczna sauna fińska wraz z łaźnią na zielonym Osiedlu Jazdów - odbudowa historycznego domku Jazdów 3/14.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Śródmieście
Obszar objęty pomysłem:
Śródmieście Południowe
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Jazdów 3/14
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Lokalizacja sauny to miejsce domku przy ulicy Jazdów 3/14 na Osiedlu Jazdów zburzonego przed kilkudziesięciu laty. Odbudowa domku pozwoli przywrócić zaprojektowany przez architektów z Biura Odbudowy Stolicy w 1945 roku układ gniazda, w którym wokół wspólnego ogrodu zlokalizowanych było 8 fińskich domków. W ramach konsultacji społecznych, projektu Otwarte Sąsiedztwo, oraz wspólnie wypracowanych wniosków władz dzielnicy wraz ze stroną społeczną do procedowanego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego uwzględniono możliwość odtworzenia wyburzonych domków fińskich zgodnie z pierwotnym układem urbanistycznym osiedla (wpisanym do Gminnej Ewidencji Zabytków) z przeznaczeniem na funkcję kultury.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Otwarta, publiczna sauna fińska wraz z łaźnią na zielonym Osiedlu Jazdów - odbudowa historycznego domku Jazdów 3/14.
Opis projektu
Otwarta, publiczna i darmowa sauna fińska wraz z łaźnią na zielonym Osiedlu Jazdów to kolejny element tworzonego oddolnie od 2013 roku, rozproszonego pomiędzy kilkadziesiąt drewnianych domków, społecznego domu kultury “Otwarty Jazdów”. Otwarta Sauna na Jazdowie będzie odtworzeniem historycznego domku Jazdów 3/14. Powierzchnia parteru to około 55 m2 podzielona na 5 pomieszczeń (sauna duża - 12 osób, sauna mała 6 osób, szatnia, łaźnia, pomieszczenie recepcyjne) oraz ogród zimowy (ok. 10 m2) w strefie wejściowej.
Sauny najpopularniejsze są w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, a także w Rosji i odgrywają w tych krajach ważną rolę społeczną. Co ważne sauny były budowane także przez Słowian od niepamiętnych czasów, ale na terenach Polski straciły na popularności w ostatnich stuleciach.
Pobyt w saunie ma właściwości poprawiające krążenie. Korzystanie z sauny poprawia wydolność i ogólny stan zdrowia, jest zalecane jako środek hartujący przy obniżonej odporności, sprzyja leczeniu przewlekłych chorób takie jak: astma, nadciśnienie, napięcie mięśni, reumatyzm, anoreksja, a nawet depresja.
Odbudowa domku 3/14 jest częścią przywracania wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków układu urbanistycznego, który stracił swój pierwotny kształt przez prowadzone w minionych latach wyburzenia. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się oczko wodne, którego powiększenie pozwoli zażywać zimnych kąpieli bezpośrednio po wyjściu z budynku, a zewnętrzne prysznice będą atrakcją także w lato. Projekt nawiązuje do historii Osiedla, na którym do lat 70tych zeszłego wieku funkcjonowała publiczna łaźnia.
Jedną z wartości promowanych w Otwartym Jazdowie jest proekologiczność stosowanych rozwiązań, dlatego sauna będzie zbudowana z naturalnych materiałów - konstrukcja i wykończenie z drewna, izolacja cieplna z wióra celulozowego. Elementem grzewczym będzie piec elektryczny. Dzięki zastosowaniu hybrydowej pompy ciepła oraz zainstalowanych na dachu panelach fotowoltaicznych sauna stanie się modelowym, ekologicznym rozwiązaniem dla tego typu obiektów i nową turystyczną atrakcją warszawskiego Śródmieścia.
Uzasadnienie realizacji projektu
Osiedle Jazdów jest wyjątkowym miejscem - zieloną, wiejską enklawą w centrum miasta. W domkach fińskich odbywają się wydarzenia kulturalne, edukacyjne i społeczne, które przyciągają mieszkańców całej Warszawy. Do tej pory brakowało na Jazdowie stałej, otwartej oferty prozdrowotnej, rekreacyjnej i promującej naturalne metody dbania o dobrostan ciała. Ogólnodostępna, tania sauna dla mieszkańców, przyczyni się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia.
Odbudowa domku 3/14 przyczyni się do przywracania wpisanego do Gminnej Ewidencji Zabytków układu urbanistycznego, który stracił swój pierwotny kształt przez wyburzenia prowadzone w minionych latach. Projekt nawiązuje również do historii Osiedla, na którym do lat 70tych zeszłego wieku funkcjonowała łaźnia publiczna.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
1. 21 000 zł - wielobranżowy projekt wykonawczy
2. 260 000 zł - budowa
3. 1 400 zł miesięcznie - media;
4. 1 zł miesięcznie - czynsz;
5. 149 zł miesięcznie - środki czystości;
6. 300 zł miesięcznie - konserwacja obiektu;
7. 3900 zł miesięcznie - obsługa w tym sprzątanie i administracja;
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
350 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Otwarta Sauna na Jazdowie po pierwszym roku działalności oferować będzie swoje usługi za symboliczną opłatą - 10 zł za półtorej godziny. Szacunkowa roczna ilość użytkowników 4000.
1. 1 400 zł miesięcznie - media;
2. 1 zł miesięcznie - czynsz;
3. 149 zł miesięcznie - środki czystości;
4. 300 zł miesięcznie - konserwacja obiektu;
5. 3 900 zł miesięcznie - obsługa w tym sprzątanie i administracja;
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
29 000,00 zł

Modyfikacje

06.02.2018 11:25
Koordynator w Dzielnicy Śródmieście

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (7)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Publiczna debata nad projektami to jeden z podstawowych instrumentów do monitorowania BP. Niektóre pomysły ( projekty) zaczynają służyć pojedynczym grupom społecznym i nie uwzględniają całokształtu interesów społecznych wręcz dominują partykularne interesy. BP zaczyna być nieczytelny, zafałszowany i interpretowany przez dominujące grupy w lokalnej społeczności dla uzyskania własnych korzyści.
  Trzy projekty na jednym terenie jak np. budowa sauny publicznej, stworzenie ZGN, lub utworzenie budżetu obywatelskiego, czy są kluczowymi zadaniami gmin, czy wspierają najbiedniejsze obszary terytorialne lub grupy społeczne?
  Powyższe przemyślenia prześlę w formie interpelacji do Zespół ds. budżetu partycypacyjnego z prośbą o opinię, czy takie działania są etyczne i czy odzwierciedlają idee BP.
  Pozdrawiam.
  Partycypantka  23.03.2018 11:28
  • Pisze Pani o "publicznej debacie nad projektami", a widnieje Pan(i) w systemie jako "Partycypantka" bez tożsamości. Wzbudza to niepokój i nie jest wiarygodnym głosem w jakiejkolwiek dyskusji. "Powyższe przemyślenia prześlę w formie interpelacji" - jeżeli jest Pan(i) Radną(ym) Dzielnicy / Miasta tym bardziej zachęcam do ujawnienia swojej tożsamości. Na ten moment tę dyskusję / komentarze można traktować jako zwykły, bezosobowy trolling niemający wartości merytorycznej.

   "np. budowa sauny publicznej, stworzenie ZGN, lub utworzenie budżetu obywatelskiego, czy są kluczowymi zadaniami gmin, czy wspierają najbiedniejsze obszary terytorialne lub grupy społeczne?" - rolą BP nie jest wspieranie najbiedniejszych obszarów terytorialnych lub grup społecznych a współdecydowanie o 1% środków z budżetu dzielnicy. Jest również okazją do realizacji pomysłów, na które nigdzie indziej nie ma miejsca w systemie, bo "nie da się", "nie ma środków" itd.
   Dzielnica / Miasto prowadzi ośrodki sportowe, w których są dostępne sauny - w tym projekcie chcemy stworzyć ogólnodostępną = nieodpłatną saunę.
   Dom Kultury Śródmieście prowadził w 2014 r. Bank Pomysłów / Inicjatyw - mieszkańcy mogli realizować swoje projekty / zgłaszać zapotrzebowanie na konkretne zajęcia. Chcemy reaktywować ten projekt i uspołecznić budżet partycypacyjny w przyszłym roku - faktycznie, jest to budżet obywatelski w ramach budżetu partycypacyjnego, być może trudno jest zrozumieć jego istotę i idee.
   Stworzenie ZGNu to projekt innowacyjny, pilotażowy, na którego realizację trudno znaleźć miejsce w normalnym systemie - jest jednocześnie pomysłem, którego korzyści dla całego Miasta trudno oszacować na ten moment (reforma ZGNów i ich otwarcie na mieszkańców to ważny i potrzebny krok ku lepszej przyszłości).

   "Trzy projekty na jednym terenie jak" - Urząd Miasta (w tym Centrum Komunikacji Społecznej) promuje aktywność mieszkańców w tworzeniu i rozwijaniu miasta. Organizowane są kampanie informacyjne, maratony pisania wniosków, zespoły ds. budżetu pomagają i promują pisanie projektów. Większa aktywność powinna być powodem do zadowolenia, a nie, typowego dla nas, narzekania i wzajemnego obrażania, rzucania oskarżeń, pomówień i obelg.
   AndrzejGorz  23.03.2018 12:25
 • Dziękuję za odpowiedz.
  Nie jestem radną.
  Określenie „bezosobowy trolling nie mając wartości merytorycznej” przykre…
  Partycypantka  23.03.2018 13:19
  • Być może jest to przykre, podobnie jak rzucane przez Panią oskarżenia. Ja rozmawiam pod własnym imieniem i nazwiskiem, a nie tajemniczą tożsamością "Partycypantki".
   AndrzejGorz  23.03.2018 13:58
 • Ciekaw jestem zestawienia komentarza Partycypantki powyżej:
  "Niektóre pomysły ( projekty) zaczynają służyć pojedynczym grupom społecznym i nie uwzględniają całokształtu interesów społecznych wręcz dominują partykularne interesy. BP zaczyna być nieczytelny, zafałszowany i interpretowany przez dominujące grupy w lokalnej społeczności dla uzyskania własnych korzyści."

  z komentarzem zamieszczonym pod projektem:
  "367 - Zajęcia z robotyki dla dzieci i młodzieży"
  https://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/13707
  cytuję:
  "Dzień dobry, proszę o podpowiedz w sprawie idei BP. Projekt zakłada dotowanie fundacji i jej dziań, czy wszystkie organizacje mogą składać projekty i z budżetu partycypacyjnego pokrywać koszty własnej działalność? Należę do stowarzyszenia i chciałaby pokryć z budżetu partycypacyjnego część kosztów organizacji, czy to jet możliwe?"

  To jak to w końcu jest? Komu mają służyć projekty w Budżecie Partycypacyjnym? Stowarzyszeniu do którego należy Pani Partycypantka i chciałaby pokryć koszty jego działalności czy "interesowi społecznemu, najbiedniejszym obszary terytorialne lub grupy społeczne"?
  AndrzejGorz  23.03.2018 14:27
 • Było to pytanie retoryczne do projektu 367 :) - pytanie zadane było nie dla uzyskania odpowiedzi, lecz w celu skłonienia odbiorcy do przemyśleń. Organizacje pozarządowe nie powinny składać a tym bardziej wskazywać potencjalnych wykonawców, jeżeli nawet miałoby pokrywać ich koszt działalności w niewielkim stopniu. Ponadto nie należę do żadnego stowarzyszenia to był blef.
  Widzę, że Panu zaczyna też rozjaśniać się idea BP.
  SUPER!!!!!
  Partycypantka  23.03.2018 15:01
 • A co do anonimowości przedstawiam się z niskimi ukłonami dla Pana - Katarzyna Wielka ( nie caryca)
  Partycypantka  23.03.2018 15:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany