Warsztaty chemiczne dla dzieci i seniorów czyli poznawanie przedmiotów ścisłych z Marią Skłodowską-Curie

2039
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Włochy
Włochy
Współautorzy kasiakkmm
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
10 000 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
lokalny
Warsztaty są skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów. Mają one na celu zachęcenie dzieci do nauki przedmiotów ścisłych, kreatywności oraz aktywizację seniorów. Dzieci będą pracowały w grupach z innymi dziećmi oraz seniorami ucząc się współpracy. Eskperymenty są bezpieczne i prowadzone przez doświadczonego naukowca.

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
lokalny
Dzielnica:
Włochy
Obszar objęty pomysłem:
Włochy
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Cała dzielnica Włochy
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Zajęcia są skierowane do wszystkich mieszkańców dzielnicy i będą realizowany w domach kultury, szkołach, bibliotekach, świetlicach
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Warsztaty są skierowane do dzieci, młodzieży i seniorów. Mają one na celu zachęcenie dzieci do nauki przedmiotów ścisłych, kreatywności oraz aktywizację seniorów. Dzieci będą pracowały w grupach z innymi dziećmi oraz seniorami ucząc się współpracy. Eskperymenty są bezpieczne i prowadzone przez doświadczonego naukowca.
Opis projektu
Zajęcia będą miały charakter warsztatowy i będą prowadzone w grupach z podziałem na kategorie wiekowe 6-8 lat, 9-11 lat, 12-14 oraz dziecko-senior. Uczestnicy będą wykonywali bezpieczne eksperymenty chemiczne w grupach do 18 osób i uczyli się przedmiotów ścisłych poprzez zabawę i współpracę. Projekt obejmuje dzieci w wieku 6-14 lat oraz seniorów. Zajęcia będą organizowane w wybranych jednej z filii włochowskich bibliotek w dni powszechnie. W ramach projektu zostanie zorganizowanych 10 warsztatów. Na zajęciach wykonywane będą proste i bezpieczne eksperymenty, które pobudzają dziecięcą wyobraźnię i stymulują do poznawania świata. Dzieci poprzez pracę w parach będą podejmowały decyzje, prowadziły dyskusje oraz wymieniały pomysły. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się czym są stany skupienia, skąd biorą się pierwiastki, z czego składają się cząsteczki, czym jest lepkość, gęstość, jakie właściwości mają różne materiały, z czego składają się kosmetyki, czym jest promieniowanie i promieniotwórczość, będą budowali modele atomów, omawiali liczne zagadnienia, rozwiązywali problemy. Na zajęciach będą omawiane także postacie wielkich polskich naukowców m. in. Marii Skłodowskiej-Curie.
Do wszystkich doświadczeń wykorzystywane są tylko substancje dostępne w sklepach spożywczych oraz przemysłowych. Dzięki temu uczniowie mogą zobaczyć, że chemia i fizyka są wokół nas i wystarczy chęć do nauki, aby bez problemu wykonać ciekawe eksperymenty oraz dowiedzieć się więcej. Zajęcia będą organizowane także dla grup dziecko-senior. Na takich zajęciach seniorzy będą pracowali w parach z dziećmi, co pozwoli na aktywizację seniorów oraz dodatkowo będzie stymulowało dzieci do współpracy i edukacji poza zajęciami.
Uzasadnienie realizacji projektu
Niniejszy projekt ma na celu zintegrowanie uczniów będących na w różnym wieku oraz zintegrowanie dwóch grup beneficjentów poprzez naukę i rozwój umiejętności praktycznych – seniorów i ich wnucząt. Celem stawianym w realizacji niniejszego przedsięwzięcia to zainteresowanie dzieci naukami ścisłymi oraz aktywizacja seniorów i zachęcenie do wspólnej nauki z wnuczętami będącymi pod ich opieką.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt jednego warsztatu dla maksymalnie 18 uczestników wyniesie 1000zł. Na niniejszy koszt składają się koszty:
• „odczynników” - materiałów do eksperymentowania dla każdego uczestnika warsztatów spożywcze i przemysłowe: ocet, soda, olej, mleko, owoce, mąka ziemniaczana, detergenty, woda utleniona i wiele innych
• wyposażenia mobilnego laboratorium - materiały niezbędne do wykonania eksperymentów, szkło laboratoryjne dla każdego uczestnika warsztatów : tacki, cylindry, zlewki, pipetki, szalki Petriego, ceraty osłonne na stoły, tryskawki, rękawiczki jednorazowe itp.
• okularów ochronnych i fartuchów dla każdego uczestnika warsztatów (wielokrotnego użytku)
• pojemników do przechowywania i przewozu rzeczy (wielokrotnego użytku)
• dojazdów na miejsce warsztatów
• przygotowania kostiumów dla prowadzących – kostium Marii Skłodowskiej-Curie
• przygotowania merytorycznego i praktycznego warsztatów
• prowadzenia strony internetowej projektu
• przygotowania materiałów dydaktycznych na zajęcia: plansze i układy okresowe
• przygotowania i wydruku książki ćwiczeniowej (a'la dziennik eksperymentatora) dla każdego uczestnika zajęć z opisem min. kilkunastu eksperymentów fizykochemicznych.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
10 000,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

22.01.2018 23:32
Autor projektu
25.01.2018 15:14
Koordynator w Dzielnicy Włochy
29.01.2018 14:01
Koordynator w Dzielnicy Włochy
29.01.2018 14:02
Koordynator w Dzielnicy Włochy
29.01.2018 14:16
Koordynator w Dzielnicy Włochy
21.03.2018 14:32
WSW_Włochy
13.04.2018 11:35
WSW_Włochy
13.04.2018 11:36
WSW_Włochy
13.04.2018 11:37
WSW_Włochy
13.04.2018 11:38
WSW_Włochy
13.04.2018 11:39
WSW_Włochy

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany