2241 - Zobacz mnie bezpieczne, aktywne przejścia dla pieszych - szkoły 355, 342 na ulicach Topolowej/Strumykowej i Myśliborskiej/Botewa

Niewybrany w głosowaniu
awatar Piotr Cieszkowski
autor projektu
Jan Mackiewicz
współautor
Patryk Król
współautor

Projekt zakłada montaż 4 sztuk systemów aktywnych przejść dla pieszych SeeMe. Podstawowym zadaniem "Zobacz Mnie" jest ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. System sygnalizuje taką obecność nadjeżdżającym pojazdom.

Oddane głosy

511

Kategoria projektu

  • komunikacja/drogi
  • przestrzeń publiczna
  • bezpieczeństwo

Koszt całkowity projektu

112 000,00 zł

Dzielnica

BiałołękaLokalizacja projektu

Ulice: Ordonówny/Topolowa, Ordonówny/Strumykowa, Myśliborska/Pasaż Henryka Sławika, Myśliborska/Botewa

Istotne informacje o lokalizacji

Cztery przejścia dla pieszych Ordonówny/Topolowa (1 przejście), Ordonówny/Strumykowa (1 przejście), Myśliborska/Pasaż Henryka Sławika (1 przejście), Myśliborska/Botewa (1 przejście)Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Ogólnodostępny dla wszystkich.

Pełny opis projektu

SeeMe to wysokiej klasy aktywy system przejścia dla pieszych wykorzystujący technologię solarną i diody LED. Podstawowym zadaniem SeeMe jest ochrona pieszego w czasie, gdy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Nie działa w sposób ciągły tylko w momentach, gdy jest potrzebny.
System działa w czasie rzeczywistym, jest widoczny z odległości nawet 1 km. Spełnia wszelkie europejskie standardy i regulacje odnośnie bezpieczeństwa i emisji światła. Jest zgodny z normą EN12352, posiada znak CE.
Aktywacja:
System zawiera samozasilający się moduł ostrzegawczy, który z łatwością może być zainstalowany nad znakiem D-6. Aktywacja może odbywać się za pomocą 3 sposobów:
-automatycznie i bezprzewodowo przez wykorzystanie detektora ruchu działającego w podczerwieni
-automatycznie przez transpondery wykorzystujące sygnał radiowy
-manualne przez przycisk - sygnał do głównego modułu wysyłany jest bezprzewodowo
Detektor:
-bezprzewodowy, brak kabli, sygnał przesyłany do modułu głównego drogą radiową
-nie wychwytuje takich elementów jak gałęzie, liście itp.
-kierunkowy, co oznacza, że system nie aktywuje się kiedy pieszy przechodzi wzdłuż przejścia oraz kiedy z niego schodzi, działa tylko i wyłącznie w momencie wkroczenia pieszego na przejście
Zasilanie:
SeeMe samoczynnie zasilane jest energią słoneczną, nie wymaga konserwacji. Wysokiej klasy baterie słoneczne starczają na lata. System posiada wbudowany sensor natężenia światła naturalnego, który reguluje moc emisji światła ostrzegawczego w zależności od warunków pogodowych i pory dnia, nie oślepia kierowców.

Uzasadnienie dla realizacji projektu

1. Większa czujność i koncentracja kierowców w miejscach, gdzie piesi przekraczają drogę. 2. Redukcja prędkości - doraźny sygnał ostrzegawczy aktywowany we właściwym momencie jest bardziej efektywny niż sygnał ostrzegawczy ciągły. 3. Wzrost bezpieczeństwa pieszych - przejścia dla pieszych wyposażone w system SeeMe zdecydowanie zwiększają poziom bezpieczeństwa osób przekraczających przejście. Testy bezpieczeństwa przeprowadzane m.in. przez szwedzki Generalny Zarząd Dróg oraz Instytut Dróg i Transportu dowiodły, iż w momencie gdy system SeeMee jest aktywny, kierowcy zwalniają średnio o 13-20 km/h. Ta różnica w prędkości może oznaczać granicę między życiem a śmiercią.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

Cena za 1 przejście z montażem na istniejącej konstrukcji 28000 zł.
Cena zestawu zawiera:
-moduły główne z wbudowanym panelem słonecznym -2 sztuki
-detektory bezprzewodowe - 4 sztuki
-systemy mocujące - 2 sztuki
Zasięg jednego detektora to około 4 metry. Przy szerokich przejściach należy użyć dwóch detektorów.

Całkowity koszt projektu: 112 000,00 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

W trakcie eksploatacji należy wymieniać akumulatory w modułach. Okres trwałości akumulatorów wynosi 3-5 lat. Cena akumulatorów z wymianą do 2 modułów (jedno przejście dla pieszych) - 4305 zł, 4305 x 4 = 17220 zł


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 17 220,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (0)

Brak komentarzy


Zaloguj się, aby komentować.