Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Skrzynki lęgowe dla jerzyków i wróbli na Ochocie

2254
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Ochota
Autor pomysłu autor_569e0a416ca20
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
38 700 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 1520 głosów za tym projektem
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc lęgowych, dogodnych dla gniazdowania jerzyków i wróbli. Zakłada wykonanie i zawieszenie dla nich 240 skrzynek na ścianach zewnętrznych budynków o rożnych typach własności (spółdzielcze, komunalne, użyteczności publicznej) w taki sposób, aby nie przeszkadzały one mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
23.03.2020 13:16

Zamontowano 240 szt. skrzynek.

Lokalizacje: Księcia Trojdena 5a, Sanocka 9, Pruszkowska 12, Nowickiego 5, Sanocka 10 a, Baleya 4, Baleya 6, Baleya 7, Gorlicka 2, Gorlicka 6, Gorlicka 11, Gorlicka 13, Jankowska 3, Żwirki i Wigury 33, Dickensa 2, Geodetów 4, Geodetów 6

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Ochrony Środowiska dla dzielnicy Ochota

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Ochota
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
zabudowana część Dzielnicy Ochota
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Osiedla mieszkaniowe "Gorlicka" i "Jadwisin", WSM Ochota oraz Rakowiec - WSM Rakowiec + nieruchomości ZGN Ochota.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Projekt służy zwiększeniu liczby miejsc lęgowych, dogodnych dla gniazdowania jerzyków i wróbli. Zakłada wykonanie i zawieszenie dla nich 240 skrzynek na ścianach zewnętrznych budynków o rożnych typach własności (spółdzielcze, komunalne, użyteczności publicznej) w taki sposób, aby nie przeszkadzały one mieszkańcom lub użytkownikom nieruchomości.
Opis projektu
Projekt przewiduje zakup rozwieszenie na ścianach zewnętrznych około 20 budynków, o różniej funkcji i własności- 240 skrzynek lęgowych dla jeżyków(jedno-komorowych), zajmowanych także przez wróble. Rozwieszenie skrzynek nastąpi po dokonaniu uzgodnień z administratorami obiektów- na podstawie wcześniej przygotowanej opinii ornitologa, wskazującej posadowienie budek na ścianach każdego z wybranych budynków. Przy obieraniu szczegółowych lokalizacji uwzględnione zostaną, poza preferencjami ptaków, także wymogi bezpieczeństwa brak uciążliwości dla użytkowników budynku, dogodna ekspozycja dla obserwacji ptaków przy skrzynkach- z ziemi. Skrzynki wieszane na blokach mieszkalnych będą specjalnej konstrukcji o spadzistym dachu , tak aby nie siadały na nich gołębie miejskie. Do zawieszenia skrzynek zostanie użyty koszowy podnośnik samochodowy, lub też czynności te wykona alpinista. Projekt powinien zostać zakończony w 2 kwartale 2019r, tak aby ptaki zdążyły zając skrzynki na lęg jeszcze w tym samym roku.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jeżyki i wróble swoją obecnością nie powodują uciążliwości i zagrożeń sanitarnych. Jeżyki są owadożerne ograniczają w mieście plagę meszek i komarów. Wróble w czasie wychowu młodych również karmią swoje pisklęta owadami szkodnikami zieleni miejskiej (np:mszycami). Obydwa gatunki są prawnie chronione, stanowią również wdzięczny obiekt dla obserwacji przez mieszkańców i są przez nich lubiane. Doświadczenia uzyskane projektu w zastosowaniu omawianych skrzynek na Ochocie, także w trakcie realizacji budżetu partycypacyjnego III edycji - rokują na pełny sukces tego projektu, o umiarkowanych jego kosztach.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt zakupu 1 skrzynki dla jerzyka (jednokomorowej, o otworze wlotowym 6,5 cm x 3,5 cm) - 75zł brutto. 240skrzynekx75zł/skrzynkę=18000zł brutto. Koszt zawieszenia 1 skrzynki na ścianie budynku- z użyciem podnośnika lub prac alpinisty-80zł/skrzynkę. 80 zł x240 skrzynek=19200 zł za zawieszenie skrzynek. Koszt wykonania opinii ornitologicznej nt wyboru budynków i lokalizacji na nich skrzynek-1500zł brutto.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
38 700,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach
Koszt sprawdzenia stanu technicznego skrzynki i jej zamocowania na ścianie w okresie jesienno-zimowym (co dwa lata) - 60zł brutto za skrzynkex 240skrzynek=14400 zł co dwa lata
Szacunkowy roczny koszt eksploatacji:
7 200,00 zł

Modyfikacje

23.01.2018 13:43
Koordynator w dzielnicy Ochota
21.03.2018 13:47
Koordynator w dzielnicy Ochota
01.06.2018 09:19
Koordynator w dzielnicy Ochota

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Świetna sprawa, ptakom brakuje bezpiecznych miejsc lęgowych, spada ich liczebność. Projekt popieram w pełni! Przyznam, że chętnie bym się dowiedziała więcej o konkretnych wymiarach, zebezpieczeniach budek przed drapieżnikami oraz planowanej ich lokalizacji- w cieniu, blisko krzewów? pytam zwłaszcza w odniesieniu do wróbli- jak sobie poradzą podloty. Projekt zasługuje na powielenie w innych dzielnicach Warszawy i jeśli ktoś to raz zrobi dobrze, to należy się dowiedzieć jak i wzorować :)
    Pozdrawiam i trzymam kciuki.
    Klaudia Turowska  24.04.2018 11:47
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany