Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Komiksy dla Biblioteki Komiksowo (przy al. Solidarności 90)

2414
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / Zrealizowano
Pomysł na rok 2019
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu ILONA WARDA-KŁYSIAK
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
12 500 zł
Kategoria
  • edukacja
  • kultura
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnodzielnicowy
Oddano 952 głosów za tym projektem
Wychodząc naprzeciw sugestiom czytelników Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 zmieniła się w niezwykle kolorową Bibliotekę Komiksową. Zmiana spotkała się z dużą życzliwością społeczności lokalnej. Zakup nowych komiksowych tytułów zapewni ich amatorom bogaty wybór w jednym miejscu, których wypożyczenia odbywać się będą nieodpłatnie.

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
05.05.2020 10:19

Realizacja projektu będzie trwała od stycznia do grudnia 2019. Dokonano kolejnych zakupów komiksów do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 21 przy al. Solidarności 90. Do końca czerwca zakupiono 298 komiksów na kwotę 6 992,23 zł. W dalszym ciągu zbieramy propozycje tytułów powieści graficznych, które mieszkańcy Woli zgłaszają e-mailem oraz poprzez FB.

Jednostka odpowiadająca za realizację: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnodzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21, al. Solidarności 90
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Wychodząc naprzeciw sugestiom czytelników Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 zmieniła się w niezwykle kolorową Bibliotekę Komiksową. Zmiana spotkała się z dużą życzliwością społeczności lokalnej. Zakup nowych komiksowych tytułów zapewni ich amatorom bogaty wybór w jednym miejscu, których wypożyczenia odbywać się będą nieodpłatnie.
Opis projektu
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 zmieniła swój profil gromadzenia zbiorów i od jesieni 2017 stała się Biblioteką Komiksowo. Pomysł ten zrodził się po długotrwałej obserwacji wyborów czytelniczych, a także na podstawie sugestii, świadczących że istnieje duże zapotrzebowanie na komiksy. Zmiana profilu spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony czytelników, co dowodzi że miejsce popularyzujące tego typu książki i czasopisma było potrzebne na Woli. Tym bardziej, że Biblioteka Komiksowo jest obecnie jedyną taką placówką biblioteczną w Warszawie. Przy odpowiednim dofinansowaniu, które pozwoli naszej Bibliotece poszerzyć swoje zbiory o ciekawe albumy komiksowe, ma ona szansę stać się atrakcyjnym i wyjątkowym punktem na mapie stolicy, zwłaszcza dla amatorów sztuki komiksu.
Komiksy budzą zainteresowanie od wielu pokoleń, a w epoce naporu nowinek technologicznych i dominacji kultury obrazkowej, książka łącząca w integralną całość ilustrację z tekstem stanowi wyjątkowo atrakcyjną formę przekazu literackiego dla młodych odbiorców. W tej sytuacji nie może dziwić, że jest całe mnóstwo miłośników komiksów i dotyczy to każdej grupy wiekowej, począwszy od kilkulatków, poprzez ich rodziców a na dziadkach skończywszy. Bibliotekarze codziennie mają okazję przekonać się o tym osobiście, a walory komiksów zostały dostrzeżone także przez autorów nowej listy lektur szkolnych.
Komiksy są jednak drogie, ich ceny znacznie przekraczają standardową cenę powieści (40-80 zł.). Dobrze byłoby by zakupić ich jak najwięcej, zarówno w zakresie nowości, jak i uzupełnienia brakujących tytułów. Idealnie byłoby zgromadzić w jednym miejscu klasyczne serie sprzed kilkudziesięciu lat oraz nowatorskie albumy debiutantów. Znaczne poszerzenie oferty w Bibliotece Komiksowo zapewni amatorom tego rodzaju literatury komfort polegający na możliwości znalezienia swoich ulubionych serii w jednym miejscu. Byłoby to zjawisko bezprecedensowe na skalę całej Warszawy.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zmiana profilu naszej Biblioteki została bardzo życzliwie przyjęta przez użytkowników, co dowodzi, że trafnie odczytaliśmy potrzeby społeczności lokalnej.
Komiksy w naszych czasach, zdominowanych przez kulturę obrazkową, stanowią wyjątkowo atrakcyjną formę przekazu literackiego dla młodego odbiorcy. Ich walory doceniło także MEN, umieszczając je na liście lektur szkolnych.
Komiksy są droższe niż standardowe powieści (ich cena to 40-80 zł), co często jest ceną zaporową dla przeciętnego czytelnika. Bezpłatny dostęp do nich może zaoferować tylko biblioteka, gromadząc możliwie największy ich zbiór dla dobra i wygody społeczności lokalnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Średni koszt książki to 40-45 zł. Zakup co miesiąc około 25 książek do Biblioteki Komiksowo to w przybliżeniu 1000 zł – roczny koszt to ok 12 000 zł.

Koszty dodatkowe:
1. naklejki do oznaczania publikacji w ramach Budżetu Partycypacyjnego 2019 – ok. 200 zł.;
2. promocja – ok. 300 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
12 500,00 zł
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
NIE

Modyfikacje

14.04.2018 13:15
Biblioteka Publiczna
13.06.2018 11:59
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany