2426 - Zielone Szmulki

awatar Ewa Drabikowska
autor projektu

Stan realizacji projektu

Oddane głosy

384

Urządzenie od podstaw oraz planowo zieleni osiedlowej towarzyszącej zabudowie wielorodzinnej. Zapewnienie estetycznego i cichego zieleńca dla okolicznych mieszkańców.

Kategoria projektu

 • ochrona środowiska
 • przestrzeń publiczna
 • zieleń miejska

Koszt całkowity projektu

125 051,40 zł

Dzielnica

Praga-PółnocLokalizacja projektu

działka między al. Tysiąclecia 151 a budynkiem przy ulicy Korsaka 6

Istotne informacje o lokalizacji

Północną granicę stanowi linia graniczna działki o nr ewidencyjnym 34, od strony wschodniej - wzdłuż wschodniej granicy działki o nr ewid. 37, południowa - wzdłuż północnego ogrodzenia parkingu, a zachodnia - wzdłuż wschodniego ogrodzenia wokół budynku o nr ewid. 49


Potencjalni odbiorcy projektu


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców

Teren otwarty, nieogrodzony, zabezpieczony przed wjazdem pojazdów. Użytkowanie podobne jak innych terenów zielonych Warszawy.

Pełny opis projektu

Teren objęty projektem jest fragmentem osiedla przy Alei Tysiąclecia 151. Jest to teren ogólnodostępny, zlokalizowany wewnątrz zabudowy wielorodzinnej, o bardzo dobrym potencjale do wykorzystania pod urządzenie zieleni osiedlowej.
W ramach projektu pozostawione zostałoby wygrodzenie słupkami od strony Al. Tysiąclecia, by zabezpieczyć teren przed ewentualnym wjazdem pojazdów i dewastacją zieleni.
Do koniecznych działań należałoby:
1. przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych istniejących drzew i krzewów oraz usunięcie jednostek suchych oraz tych, które nie stanowią wartości i zagłuszają inne.
2. Wymienić całą nawierzchnię trawiastą
3. Dobrać odpowiednie do funkcji miejsca oraz warunków glebowo-klimatycznych rośliny (krzewy, krzewodrzewa, kwiaty), uzupełnić nasadzenia istniejących gatunków
4. Stworzyć utwardzone pasy przeciwdziałające tworzeniu się niekontrolowanych przedeptów murawy
5. Zabezpieczyć rabaty przed wtargnięciem psów, co jest nieuniknione na ogólnodostępnym i otwartym terenie. Sadzenie zostałoby powierzone okolicznym mieszkańcom. Zaangażowanie użytkowników tej przestrzeni w proces kreacji będzie miało korzystny wpływ na relacje sąsiedzkie i poczucie odpowiedzialności i przywiązania do wspólnie organizowanego miejsca (mieszkańcy RSM Praga jako zasiedziali mogliby nawiązać dobre stosunki z mieszkańcami stosunkowo młodej wspólnoty Korsaka 6).

Uzasadnienie dla realizacji projektu

Teren jest zaniedbany, nieuporządkowany pod względem nasadzeń, a przy tym niezmiernie istotny pod względem cech ekologicznych dla okolicznej ścisłej zabudowy (betonowej) mieszkaniowej. Jego ostateczne zagospodarowanie dopełni wszystkie prowadzone do tej pory rewitalizacje i remonty na tym obszarze. Nada estetyczny wygląd, zagwarantuje dotlenienie, tak potrzebne ze względu na wzmożony ruch na ulicy Kijowskiej i Ząbkowskiej oraz będzie stanowić naturalną regulację temperatury.

Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych

dereń biały, 26 szt
tawuła douglasa, 46 szt
jaśminowiec, 91 szt
krzewuszka, 35 szt
tawuła japońska, 48 szt
ligustr pospolity, 6 szt
berberys thunberga, 8 szt
róża pomarszczona, 13 szt
tawulec pogięty, 107 szt
pęcherznica kalinolistna, 35 szt
irga szwedzka, 35 szt
śnieguliczka, 14 szt
perukowiec, 6 szt
lilak meyera, 140 szt
bluszcz pospolity, 62 szt

Całkowity koszt projektu: 125 051,40 zł

Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?

TAK


Rodzaj oraz szacunkowa wartość kosztów eksploatacji efektu realizacji projektu w kolejnych latach

prace pielęgnacyjne (podlewanie, nawożenie, cięcia)


Szacunkowy roczny koszt eksploatacji: 40 000,00 zł

ModyfikacjeKomentarze (4)

 • Syrena100  10.03.2018 22:17
  czy nie ma już w bp jakieś innego projektu odnoszącego się do tego samego terenu? mogę się oczywiście mylić;
  czemu cała nawierzchnia trawiasta do wymiany? skoro jest tam już trawa,to chyba nie ma sensu jej usuwać?
  myślę, że mala integracja podczas prac przy projekcie to ważna jego część; poza tm, że można się wzajemnie poznać, to takie zaangażowanie buduje też odpowiedzialność, no i będzie świetną rozrywką dla jednych a dla innych drogą zdobywania wiedzy
  • autor_5a6afa1999707  13.03.2018 19:22 Autor projektu
   W odpowiedzi na pytania:
   1. W ramach budżetu partycypacyjnego nie ma żadnego innego projektu, który by dotyczył wnioskowanego przeze mnie terenu.
   2. Cała nawierzchnia trawiasta wymaga odnowienia, ponieważ ostatni raz trawa była siana w tym miejscu 10 lat temu. Po tak długim czasie jest po prostu zniszczona.
   Dziękuję za wszystkie sugestie i pozytywny komentarz. Zachęcam do oddania głosu!
 • AgataCha  19.06.2018 19:00
  trochę bez sensu zazieleniać teren, który już jest zielony i to takim kosztem. trawa 10-letnia wymaga pielęgnacji, ale nie siania od początku - bez podlewania będzie ugor.
 • autor_5a6afa1999707  20.06.2018 11:42 Autor projektu
  W odpowiedzi na wyrażoną opinię:
  sens zagospodarowania terenu jest ewidentny, ponieważ jest on tylko częściowo zazieleniony wysiłkiem osób prywatnych, co nie wystarcza. Rzeczonej trawy, jeśli myślimy o tym samym, natomiast w ogóle nie ma. Mamy samosiejki i wiele przedeptów wymagających zasilenia.

Zaloguj się, aby komentować.