Domki dla Jeży

1
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Rembielinska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
4 000 zł
Kategoria
 • edukacja
 • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Miejsce Aktywności Lokalnej w Domu Kultury Świt
Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Domki dla jeży to szeroko pojęty projekt zakładający przeprowadzenie kampanii edukacyjnej dla wszystkich mieszkańców dzielnicy dotyczącej ochrony NASZYCH jeży.

W ramach projektu przeprowadzone będą dwa spotkania z mieszkańcami, na których przekazane będą praktyczne informacje jak dbać o naszych małych, kolczastych przyjaciół, zapewnić im bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, na drogach, w parkach i na prywatnych posesjach. W ramach spotkań wspólnie z mieszkańcami zbudowane zostaną domki dla tych małych "Targówczan".
Dodatkowo, Wydział Ochrony Środowiska przygotuje plakat informacyjny dla mieszkańców o pożytkach jakie w ogrodach prywatnych posesji przynoszą ci mali mieszkańcy. Plakat będzie zachęcał właścicieli i zarządców nieruchomości by przy okazji jesiennych porządków w zieleni zapewnić schronienie jeżom. Czy to w formie domku dla jeża, czy choćby w pozostawieniu gdzieś w ustronnym miejscu ogrodu niewielkiej sterty liści, w której schronienie na zimę znajdzie jeżyk.
Na plakatach zostanie też przekazana informacja, by nie wypalać traw, w których schronienie znajdują jesienią jeże.

Niestety, w Warszawie zwierzęta te rzadko dożywają dwóch lat, podczas gdy w sprzyjających warunkach potrafią żyć do 10 lat. Jeż spędza zimę w hibernacji, ale dotyczy to tylko zdrowego, dorosłego, dobrze odżywionego jeża. Młode i słabe jeże nie są zdolne do hibernacji. Jeśli ktoś jesienią lub wczesną zimą znajdzie jeża wielkości pomarańczy, sporego grapefruita czy nawet dużego ale niedożywionego jeża, to taki jeż nie osiągnie stanu hibernacji i bez naszej pomocy na pewno zamarznie.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że można chronić jeże w prostsze sposoby, pozostawiając jesienią sterty liści czy krzewy bez pielęgnacji, jednakże chcemy silniej zwrócić uwagę warszawiaków na potrzeby jeży. Zbyt często słyszy się o bestialskich aktach wobec miejskich zwierząt, czego nie można pozostawić bez reakcji. Chcemy wprowadzić wśród mieszkańców i instytucji zarządzających terenami zielonymi nawyki i procedury, by robiąc jesienne porządki w naszych ogrodach pamiętano, żeby przed usunięciem kopca liści sprawdzić czy nie mieszka w nim jeż. Niestety bardzo często podczas wypalania takich miejsc zwierzęta te giną. Jeśli zimą, rozkopując jakąś stertę liści czy gałęzi natkniemy się na zimnego, sztywnego i pozornie nie oddychającego jeża, nakryjmy go z powrotem liśćmi i pozwólmy... spać.

Pamiętajmy, że obecność jeża w naszym otoczeniu, w ciągu dnia oraz nocą, od później jesieni do wczesnej wiosny prawie zawsze oznacza, że coś mu dolega i potrzebuje on naszej pomocy. Najlepiej zwrócić się wtedy o pomoc lub radę do najbliższego ośrodka rehabilitacyjnego dzikich zwierząt lub Ośrodkiem rehabilitacji Jeżurkowo 606-950-949. Nieudzielenie takiej pomocy lub przyczynienie się do skrzywdzenia jeża, w jakikolwiek sposób - np. poprzez zniszczenie nory, okaleczenie czy dopuszczenie psa do zniszczenia nory jeża czy pogryzienia go jest przestępstwem.

W ramach projektu:
- odbędą się dwukrotnie warsztaty dla mieszkańców prowadzone przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, w MAL w Domu Kultury Świt oraz w Centrum Kultury i Aktywności w Dzielnicy Targówek na temat pożytków jakie przynoszą oraz sposobów zapewnienia bezpieczeństwa jeżom zamieszkującym Warszawę,
- podczas warsztatów zapewnione będą materiały do budowy schronień dla jeży, po 10 sztuk na spotkanie. Narzędzia do ich konstrukcji przyniosą uczestnicy (Młotek),
- na potrzeby promocji warsztatów zostaną przygotowane, wydrukowane i rozkolportowane plakaty, ilość 50 sztuk będzie wystarczająca jak pokazuje doświadczenie,
- na potrzeby promocji pożytków i sposobów ochrony jeży w mieście zostaną przygotowane, wydrukowane i rozkolportowane plakaty informacyjne dla mieszkańców, ilość 50 sztuk będzie wystarczająca w związku z faktem, iż akcja będzie kierowana do obszarów, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna.
Uzasadnienie realizacji projektu
Jeże zamieszkują całą Warszawę. Można pokusić się o stwierdzenie, że jeże były tutaj zanim osiedlił się tu gatunek ludzki :)

Będąc więc bardziej Warszawiakami niż my, a przy tym należąc do gatunku chronionego, te pożyteczne zwierzęta zasługują na naszą opiekę. Gwałtowna urbanizacja, wzrost gęstości zabudowy, powszechnie stosowane środki ochrony roślin czy niszczenie naturalnych ostoi i siedlisk, dramatycznie wpłynęły na ich populację. W związku z usuwaniem liści z trawników w mieście koniecznym jest zapewnienie miejsca, gdzie jeże będą miały szansę przezimować w mieście.

Jeż jest jednym z największych ssaków owadożernych, choć nie gardzi też innym zwierzęcym pokarmem. To właśnie jego dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jest bardzo pożyteczny - zmniejszają ilość szkodników w otoczeniu człowieka żywiąc się małymi gryzoniami oraz owadami. Zjadają ślimaki, dżdżownice, pająki, stonogi, szrańczaki i inne robaki niszczące nasze uprawy.

Rozwijające się aglomeracje miejskie oraz sieci dróg są dla jeży nie lada wyzwaniem. Jeże nie potrafią uciec przed pędzącym samochodem, jedyne co mogą zrobić to przyjąć obronną pozę, która niestety w tym wypadku nie zdaje egzaminu. Prócz drapieżników i drogowych kolizji na śmiertelność tego gatunku mają wpływ pasożyty, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne. Każdy spotkany przez nas jeż posiada na swoim ciele pchły i kleszcze. Jednak zbyt duża ilość pasożytów może osłabić jego kondycję a w najgorszym wypadku doprowadzić do śmierci.

Projekt nie zakłada tworzenia nowych siedlisk tych stworzeń ani też wprowadzania nowych osobników na teren miasta. Jeże na terenie zajmowanym przez Warszawę gniazdują na pewno od stuleci, jeśli nie od dłuższego czasu. Celem projektu jest budowanie świadomości mieszkańców na temat pożytków i sposobów ochrony tych stworzeń.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
2000 zł opracowanie graficzne i druk plakatów
1000 zł poprowadzenie warsztatów
1000 zł materiały na warsztaty

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
4 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W dniu 26.07.2019r. do Wydziału Ochrony Środowiska wpłynęło pismo z Lasów Miejskich Warszawa które negatywnie zaopiniowało inicjatywę stawiania domków dla jeży na terenach miasta.
Mając na uwadze opinię Lasów Miejskich – Warszawa ale również potrzebę mieszkańców w zakresie edukacji o tematyce ochrony jeży w mieście, Wydział Ochrony Środowiska zaproponował niżej wymienione zmiany dot.:
1) tytułu w projekcie, który miałby brzmieć „Zajęcia przyrodnicze dot. ochrony jeży w mieście”,
2) zakresu projektu, który polegałby na przeprowadzeniu dla mieszkańców zajęć edukacyjnych/ informacyjnych na temat ochrony jeży.
Propozycja nie została zaakceptowana przez wnioskodawcę co wpłynęło ostatecznie na negatywne zaopiniowanie projektu.

Modyfikacje

20.05.2019 08:03
Autor projektu
20.05.2019 08:04
Autor projektu
20.05.2019 08:05
Autor projektu
20.05.2019 08:06
Autor projektu
23.05.2019 11:54
Autor projektu
23.05.2019 14:21
Autor projektu
23.05.2019 14:22
Autor projektu
05.06.2019 14:56
Autor projektu
10.06.2019 10:26
Autor projektu
31.07.2019 09:42
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (6)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Super pomysł;_)
  mariuszrogowski  21.05.2019 13:57
 • Bardzo potrzebne
  Urszula SK  10.06.2019 02:39
 • Popieram. Fantastyczny pomysł.
  Anna Oleś  11.06.2019 20:59
 • Super pomysł. Mógłby. Być przekopiowany do każdej dzielnicy, wręcz dla każdego z parków, tym bardziej ze koszt niewielki.
  Kowalska Katarzyna  26.06.2019 08:41
 • Podoba mi się!
  M0omunia  04.07.2019 13:17
 • Fajny pomysł
  Mikozl2007  19.07.2019 13:59
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany