Maski antysmogowe dla każdego

55
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Filip Pelc
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
2 509 250 zł
Kategoria
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Nie dotyczy

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada zakup 25 tys. masek antysmogowych i rozdanie ich mieszkańcom Warszawy. Maski byłyby wydawane przez Urzędy Dzielnic zainteresowanym w przypadku ogłoszenia prognozowanego przekroczenia dozwolonych poziomów zanieczyszczeń powietrza w m.st. Warszawie. Ponadto przy odbiorze maski antysmogowej mieszkaniec podpisywałby oświadczenie, w którym deklarowałby znajomość uwarunkowań prawnych związanych z korzystaniem z w/w maski. Wreszcie, z uwagi na zróżnicowane warunki fizyczne użytkowników, maski byłyby dostępne w 3 różnych rozmiarach. Obowiązuje kolejność zgłoszenia się do danego Urzędu Dzielnicy.
Uzasadnienie realizacji projektu
W Polsce każdego roku z powodu smogu przedwcześnie umiera ok. 50 tys osób. Dobrej jakości maski antysmogowe umożliwiają przebywanie na świeżym powietrzu podczas dni w których przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Maski: 25 000 x 100 zł = 2 500 000 zł; oznakowanie: 25 000 x 0,37 zł = 9250 zł; razem: 2 509 250 zł.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
2 509 250,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Skutki realizacji projektu w skali Miasta dotyczyć będą samego problemu jakim jest smog, a nie będą rozwiązywać jego przyczyn. Przy założonej finalnie w projekcie – po jego modyfikacji za zgodą autora - liczbie masek antysmogowych wynoszącej 25 000, mogą one zostać przeznaczone szacunkowo dla ok. 1,4% mieszkańców m.st. Warszawy. Maski antysmogowe zabezpieczają przed wdychaniem szkodliwych substancji, zanieczyszczeń i alergenów. W związku z tym należy założyć, że stan zdrowia korzystających z masek w szczególności w okresach wzmożonego zanieczyszczenia powietrza (okres październik-luty) będzie lepszy. Należy nadmienić, że oddychanie w każdej masce jest mniej lub bardziej utrudnione (powietrze musi przejść przez filtr, a w niektórych przypadkach przez warstwę z aktywnym węglem) i nie dla wszystkich korzystanie z nich jest wskazane (dot. m.in. osób cierpiących na choroby układu oddechowego). Ponadto żeby działać maska musi być dobrze dopasowana do twarzy (inaczej część powietrza nie będzie filtrowana), o maskę trzeba dbać (myć lub prać), a filtry wymieniać regularnie. Dla osób, które noszą okulary muszą liczyć się z tym, że będą zaparowane przy wysiłku fizycznym (przy chodzeniu mniej – lekkie zaparowanie na dole okularów).

Tym niemniej, biorąc pod uwagę przydatność masek antysmogowych do ochrony zdrowia obywateli podczas okresów przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń w powietrzu, a ponadto relatywnie niewielki koszt ich zakupu w zestawieniu z kosztem innych działań na rzecz zwalczania smogu i ograniczania jego negatywnych skutków, projekt należy uznać za uzasadniony w relacji koszt-efekt, a skutki jego realizacji będą miały pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców Miasta Stołecznego Warszawy.

Modyfikacje

08.06.2019 12:11
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (9)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Dlaczego projekt obejmuje jedynie niecałe 4% ZAMELDOWANEJ populacji Warszawy? Przy koszcie maski rzędu 50 PLN można byłoby wyposażyć w nie drugie tyle Warszawiaków.

  Uważam, że wobec powyższego ograniczenia projekt powinien faworyzować osoby szczególnie wrażliwe (np. kobiety w ciąży) oraz opłacające PIT w Warszawie.

  Moją największą wątpliwość w razie realizacji projektu budzi jednak zdjęcie z Miasta obowiązku moralnego zapewnienia mieszkańcom odpowiedniej jakości powietrza. :-/
  dr Jakub Dzik  01.06.2019 06:39
 • AniaMaja  06.06.2019 15:47
 • To dość kuriozalne podejście do problemu zanieczyszczenia powietrza... No i jednak nosi znamiona niegospodarności publicznymi pieniędzmi...
  ZacharyL  10.06.2019 09:55
  • Może autorowi pomysłu chodzi o uruchomienie wyobraźni urzędników odpowiedzialnych za ten stan i zmotywowanie do usuwania przyczyn a nie skutków!
   esympatyczna@gmail.com  16.06.2019 19:09
 • tak, zdecydowanie trzeba zająć się na poważnie jakością powietrza w Warszawie
  Syrena100  03.07.2019 11:11
 • Nazwa projektu jest oszustwem. Nie dla każdego tylko dla 1%.
  Oczywiście sam projekt jest absurdalny, ale rozumiem że ktoś ma kontener chinskich maseczek i nie chce mu się ich sprzedawać. A tu się pozbędzie całej partii na raz z dużą przebitką.
  dr-pawel  16.08.2019 19:19
 • Witam. Bardzo bym chciała, żeby zamiast masek rozdano chusty antysmogowe, takie jak rozdawało Miasto w zeszłym roku podczas chyba jednorazowej akcji, tyle, że tym razem w ilościach, które starczą dla większej grupy zainteresowanych. Ponadto mam uwagę do projektu, bo zdążyłam już zagłosować kierując się nazwą projektu, a po przeczytaniu opisu dopiero okazuje się, że masek ma być tylko 25000, podczas gdy niebagatelny koszt projektu kazał mi wnioskować, że akcja będzie przeprowadzona na szeroką skalę i starczy masek dla wszystkich zainteresowanych.
  Anna z Warszawy  23.09.2019 11:48
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany