Szachowa sfera dla ucznia i nauczyciela

148
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Krzysztof Natkaniec
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
32 008 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 209, al. Reymonta 25
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wawrzyszew
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt „Szachowa sfera dla ucznia i nauczyciela” jest skierowany do dzieci w wieku 6-9 lat, ma na celu rozwijanie potencjału intelektualnego, zdolności myślenia strategicznego, kompetencji matematycznych, logicznych, a także rozwój i wsparcie młodych talentów. Stanowi ofertę klasycznej, wyciszającej rozrywki umysłowej, nie stroniącej jednak od emocji sportowych.
Projekt jest skierowany dla początkujących graczy, stanowi elementarne wprowadzenie które pozwala dzieciom poznać tę królewską grę, a utalentowanym rozwinąć umiejętności strategicznej szachowej walki. Zakończenie nauki uwieńczone zostanie rozgrywką turniejową. Dla uczestników turnieju przewidziane są nagrody rzeczowe, puchary, medale i dyplomy w 3 kategoriach (klasy 1, 2 i 3). Projekt wymaga zakupu pomocy dydaktycznych i sprzętu niezbędnego do prowadzenia zajęć.
Zasada ogólnodostępności projektu „Szachowa sfera dla ucznia i nauczyciela”
• zasady rekrutacji:
Uczniowie Dzielnicy Bielany korzystają z projektu nieodpłatnie. Rekrutacja na wolne miejsca odbywa się na zasadzie kolejności zgłoszeń. Do projektu mogą zgłaszać się uczniowie bielańskich szkół.
• sposób informowania o rekrutacji:
Informacja dostępna:
1. Na stronach internetowych Szkoły Podstawowej nr 209 im. Hanki Ordonówny w Warszawie;
2. Na tablicy ogłoszeń przed SP209;
3. Na stronach Urzędu Dzielnicy Bielany.
• termin rozpoczęcia i zakończenia rekrutacji:
02-15.01.2020 r.
• kryteria naboru:
1. Kolejność zgłoszeń;
2. Uczeń szkoły bielańskiej;
Zlokalizowanie na nieruchomościach, do których m.st. Warszawa posiada tytuł prawny do dysponowania:

Projekt realizowany będzie w Szkole Podstawowej nr 209 w Warszawie al. Reymonta 25, 01-840 Warszawa.
Szczegółowy kosztorys w załączniku.
Uzasadnienie realizacji projektu
W szkole brakuje inicjatyw związanych z propagowaniem gry w szachy wśród najmłodszych, chodzi o brak bezpłatnej lub niskobudżetowej oferty nauki gry w szachy. Elementy gry w szachy pojawiły się w podstawie programowej od września 2017 roku, ale nauczyciele jeszcze raczej sporadycznie i wyrywkowo realizują te założenia. Nauka gry w szachy dla dzieci, powinna opierać się na budowaniu zaufania, wsparcia, odpowiedniej komunikacji i wzmocnień pozytywnych oraz powinna być systematycznie i konsekwentnie ćwiczona. Rodzice zauważają w szachach ogromną szansę na praktyczny rozwój dziecka w oparciu o zabawę i intelektualną rywalizację. Badania m.in. Berkman 2004, Campitelli 2008 potwierdzają, że dzieci, które uczestniczyły w zajęciach nauki gry w szachy poprawiły rezultaty swoich testów o 12%. Z kolei według badań Roberta Fergusona (ACF, 1983) zdolność do krytycznego myślenia wśród dzieci, które grały w szachy wzrosła o 17,3% w porównaniu do uczniów biorących udział w innych wspomagających formach zajęć, którzy poprawili się o 4,6%.
Zajęcia dla początkujących dzieci spowodują popularyzację gry w szachy jako gry strategicznej rozwijającej logiczne myślenie, rozbudzającej kompetencje matematyczne, umożliwią koncentrację uwagi i organizację czasu oraz pozwolą wspólnie spędzić czas na realizacji pasji i zainteresowań z rówieśnikami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
W załączeniu
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
32 008,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Zajęcia rozwiną u dzieci logiczne myślenie, rozbudzają kompetencje matematyczne, umożliwią koncentrację uwagi i organizację czasu oraz pozwolą wspólnie spędzić czas na realizacji pasji i zainteresowań z rówieśnikami.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany