Altanki na Forcie Bema

214
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bemowo
Autor pomysłu katarzyna_bemowo
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
40 000 zł
Kategoria
 • kultura
 • przestrzeń publiczna
 • sport
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bemowo
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Fort Bema- Bemowo - pomiędzy Boiskiem Piłkarskim ul. Obrońców Tobruku 11 a Ogrodem Społecznościowym na ul. Waldorffa.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Fort Bema to ponad 30-hektarowy teren z licznymi ścieżkami, ławkami i placem zabaw dla dzieci. Wiosną pachnie tu grochodrzew, czyli robinia akacjowa, popularnie zwana akacją. Jesienią jej liście mienią się piękną czerwienią i jabłonią. Podobno suszone kwiaty akacji uspokajają. Nie dotyczy to raczej drzew, ale spacer po lesie, blisko centrum miasta, może dać podobne efekty.

Z historii miejsca. Fort Bema budowano (podobnie jak inne jednostki pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa) w latach 1886-1890. Nazwę zaczerpnięto od wsi Parysów znajdującej się na północ od założenia (obecna ul. Gen. Maczka). W 1921r. koszarom nadano nazwę Bema (od niej nazwa całej dzielnicy). Fort do II wojny światowej mieścił wytwórnię amunicji, w czasach okupacji znajdowały się tu niemieckie magazyny wojskowe. Od lat 80. XX w. W Forcie Bema stacjonował CWKS Legia. W 1999r. teren przejęła gmina, później dzielnica Bemowo. Wewnątrz fortu zorganizowana jest wystawa przez Fundację Sztuki Wewnętrznej, która jest zawsze otwarta i nienadzorowana. Na łące przy forcie zauważyliśmy drewnianą budkę dla owadów. Fort Bema jest siedliskiem aż 7 gatunków ważek i wielu innych latających i biegających ustrojstw.

Obecnie Fort Bema jest bardzo dobrze zorganizowanym parkiem miejskim, lubianym przez spacerowiczów z dziećmi i psami, biegaczy oraz rowerzystów. Przy Forcie znajduje się olbrzymi kompleks dla dzieci (parę zróżnicowanych placów zabaw). Miejsce dla dorosłych, dzieci oraz rodzin. Każdy tutaj skorzysta z licznych ścieżek rekreacyjnych oraz bogatej oferty rekreacyjnej a z drugiej strony przepiękna przyroda która nas otacza. Dobra lokalizacja i infrastruktura sprawia, ze jest to miejsce doceniane przez Bemowo. Obok ulica z Obrońców Tobruku, można spokojnie zaparkować.

Celem projektu jest stworzenie miejsca/ przestrzeni pozwalającej na integracje osiedlową, międzypokoleniowa na polanie między ul. Waldorffa a boiskiem na ul. Obrońców Tobruku. Moja propozycja jest postawienie 5 altanek, które pozwolą na zacieśnienie więzi między sąsiadami.
Uzasadnienie realizacji projektu
W dobie cyfryzacji społeczeństwa, coraz więcej relacji międzyludzkich przenosi się w strefę wirtualną np. na portale społecznościowe lub komunikacje telefoniczną. Zjawisko to powoduje, rozpad relacji międzyludzkich, co w konsekwencji prowadzi do rozpadu społeczności lokalnej.
Realizacja projektu umożliwi stworzenie przestrzeni przyjaznej interakcją społeczną a to z koleji poprawi stosunki społeczności lokalnej.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
40 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Pismem nr WZW.5183.1033.2019.AKR z dnia 31 lipca 2019 r. uzyskano odpowiedź Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, że planowana inwestycja jest niedopuszczalna pod względem konserwatorskim.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (4)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Mam nadzieję , że konserwator zabytków( działka jest pod opieką konserwatora) NIE pozwoli zrobić z jedynej spokojnej polany na Forcie Bema, miejsca do masowego grillowania i śmiecenia.Niestety grillowanie równa się z masowym zaśmiecaniem i dewastacją terenu. Na co tutaj aż 5 altanek?Przecież jedną już oddano do użytku.Rozumiem, że jest zakaz rozpalnia ognia na polance w Lesie Bemowskim ale mieszkańcy nie chcą tu teraz nalotu grillowiczów i imprezowiczów.
  Bemowianka  10.06.2019 11:43
  • Moim zdaniem rzeczywiście moze miec Pani problem z konserwatorem. Jeśli juz to rozważyłbym realizacje tego projektu bliżej strzelnicy. Tam jest spory teren „nieużytków”.
   wzielins  10.06.2019 13:38
 • Jedna altanka na Forcie Bema już niestety jest, przy ogrodzie społecznościowym. Proszę tam pójść wieczorem i posłuchać, popatrzeć co się tam dzieje. Uszy więdną...
  KatarzynaWrotek  10.06.2019 17:20
 • Tak jak całym sercem wspierałam projekt altanki przy ogrodzie społecznym (zachecalam nawet do glosowania) tak teraz jestem przeciw. Chyba nie dorośliśmy do takich rzeczy. W istniejącej altanie regularnie odbywa się palenie grilla a nawet ognisk (altana jest drewniana a wokół pełni drzew!), wokół altany mnóstwo butelek po alkoholu i papieru toaletowego, wolę nie myśleć po czym. Zamiast sielskich pikników odbywa się regularne alkoholowe imprezowanie. Niszczona jest praca społeczności sąsiedzkim opiekujacej się pobliskim ogródkiem (wylana deszczówka i nawóz). Niektórzy nie potrafią też zrozumieć, że park jest miejscem wolnym od ruchu samochodowego i przez jakiś czas przed altana... parkowano auta! Niestety zamiast wspierać sąsiedzkie więzi altana stała się miejscem aspolecznych zachowań:(
  paulina_f  24.06.2019 16:51
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany