Aaaby... wiedzieć o smogu: miernik zanieczyszczenia powietrza z danymi dostępnymi online, przy Szkole Podstawowej nr 271, ul. Niegocińska (OSiR)

1041
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Łukasz Garbal
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
12 350 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • ochrona przed smogiem
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Niegocińska, AL. Lotników, Bełdan
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Przy Szkole Podstawowej nr 271 ul. Niegocińska 2 (OSiR)
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Montaż jednego urządzenia pomiarowego do rejestracji zanieczyszczeń powietrza przy Szkole Podstawowej nr 271 przy ul. Niegocińskiej 2 (OSiR). Udostępnienie danych na platformie open data co zapewnieni możliwość korzystania z danych przez aplikacje prezentujące jakość powietrza. W oparciu o te dane, na mapie online prezentowane będą m.in. informacje o jakości powietrza. Urządzenia będą mierzyć stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 oraz NO2 a także podstawowe parametry meteorologiczne. Dane z urządzenia będą chroniły przed wyjściem na "nieświeże" powietrze (w czasie smogu) - jest to potrzebne, ponieważ dane dostarczane z miasta w obecnym systemie przychodzą często z kilkudniowym opóźnieniem, a w okolicy nie ma innego miernika.
Poza funkcją informacyjno-ostrzegawczą będzie też tym samym pełnił rolę edukacyjną, uwrażliwiając nauczycieli, dzieci, i ich rodziców na często występujące zanieczyszczenie powietrza - pokazując to jako problem rzeczywisty, dotykający nas tu i teraz. Mam nadzieję, że będzie to zmieniać postawę ludzi na bardziej pro-ekologiczną.
Miernik będzie powiązany z większą warszawską siecią mierników przy szkołach - dlatego głosowany jest w ramach projektów ogólnomiejskich. Jest także blisko OSiR Mokotów, dlatego służyć będzie też użytkownikom basenu OSiR Mokotów.

Poza funkcją informacyjno-ostrzegawczą będzie też tym samym pełnił rolę edukacyjną, uwrażliwiając nauczycieli, dzieci, i ich rodziców na często występujące zanieczyszczenie powietrza - pokazując to jako problem rzeczywisty, dotykający nas tu i teraz. Mam nadzieję, że będzie to zmieniać postawę ludzi na bardziej pro-ekologiczną.

Czujnik będzie powiązany z większą warszawską siecią czujników przy szkołach - dlatego głosowany jest w ramach projektów ogólnomiejskich. Jest także blisko OSiR Mokotów, dlatego służyć będzie też użytkownikom basenu OSiR Mokotów.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zanieczyszczenie powietrza jest realnym problemem, szczególnie dotkliwym dla osób starszych i dzieci.
W okolicy nie ma żadnego czujnika - znajduje się natomiast w pobliżu ruchliwych dróg i zagłębia biurowego ("Mordoru").

Miernik na bieżąco informowałby nauczycieli o możliwości/braku możliwości prowadzenia zajęć na powietrzu (dane z miasta przychodzą z opóźnieniem, często nieaktualne).

Stan powietrza w pobliżu "Mordoru" byłby też ważną informacją dla blisko 100 tys. pracowników Służewca.

Będę bardzo wdzięczny za Państwa głosy.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
12.350,37 zł
W tym:
7.380,00 zł zakup i montaż czujnika
4.920,00 zł utrzymanie czujnika
0,37 zł koszt oznakowania czujnika
50,00 zł/rok koszt energii do działania czujnika
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
12 350,37 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Zebranie większej ilości danych o stanie jakości powietrza w m.st. Warszawa. Dokładniejsza informacja o jakości powietrza dla mieszkańców w ich sąsiedztwie, co daje możliwość dostosowania swojej aktywności do warunków panujących na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne dla grup narażonych na zanieczyszczenia powietrza (dzieci, astmatycy, osoby starsze).
Poszerzona, lokalna wiedza dotycząca jakości powietrza może wpłynąć na codzienne decyzje podejmowane przez mieszkańców, a mające wpływ na to czym oddychamy (korzystanie
z komunikacji publicznej, jazda rowerem oraz w ramach działań inwestycyjnych – termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła, OZE, przeglądy kominiarskie, nasadzenia zieleni, itp.).

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany