Aaaby... wiedzieć o smogu: miernik zanieczyszczenia powietrza z danymi dostępnymi online, Szkoła Podstawowa nr 107, ul. Nowoursynowska

1044
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Łukasz Garbal
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
12 350 zł
Kategoria
  • edukacja
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • ochrona przed smogiem
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Nowoursynowska 210/212
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Teren Szkoły Podstawowej nr 107
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Montaż jednego urządzenia pomiarowego do rejestracji zanieczyszczeń powietrza na terenie Szkoły Podstawowej nr 107 przy ul. Nowoursynowskiej 210/212. Udostępnienie danych na platformie open data co zapewnieni możliwość korzystania z danych przez aplikacje prezentujące jakość powietrza. W oparciu o te dane, na mapie online prezentowane będą m.in. informacje o jakości powietrza. Urządzenia będą mierzyć stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 oraz NO2 a także podstawowe parametry meteorologiczne. Dane z urządzenia będą chroniły przed wyjściem na "nieświeże" powietrze (w czasie smogu) - jest to potrzebne, ponieważ dane dostarczane z miasta w obecnym systemie przychodzą często z kilkudniowym opóźnieniem, a w okolicy nie ma innego miernika.
Poza funkcją informacyjno-ostrzegawczą będzie też tym samym pełnił rolę edukacyjną, uwrażliwiając nauczycieli, dzieci, i ich rodziców na często występujące zanieczyszczenie powietrza - pokazując to jako problem rzeczywisty, dotykający nas tu i teraz. Mam nadzieję, że będzie to zmieniać postawę ludzi na bardziej pro-ekologiczną.
Miernik będzie powiązany z większą warszawską siecią mierników przy szkołach - dlatego głosowany jest w ramach projektów ogólnomiejskich.


Poza funkcją informacyjno-ostrzegawczą będzie też tym samym pełnił rolę edukacyjną, uwrażliwiając nauczycieli, dzieci, i ich rodziców na często występujące zanieczyszczenie powietrza - pokazując to jako problem rzeczywisty, dotykający nas tu i teraz. Mam nadzieję, że będzie to zmieniać postawę ludzi na bardziej pro-ekologiczną.

Czujnik będzie powiązany z większą warszawską siecią czujników przy szkołach - dlatego głosowany jest w ramach projektów ogólnomiejskich.
Uzasadnienie realizacji projektu
Zanieczyszczenie powietrza jest realnym problemem, szczególnie dotkliwym dla osób starszych i dzieci. W okolicy nie ma żadnego miernika - znajduje się natomiast jedna z najbardziej ruchliwych dróg w Warszawie, Dolina Służewiecka. Z drugiej strony w ramach jednego z budżetów partycypacyjnych wysadzono "zielony ekran" cisów, krzewów i drzew, odgradzający teren szkoły od tego kierunku. Miernik pozwalałby sprawdzić, czy to rozwiązanie działa - a poza tym na bieżąco informowałby nauczycieli o możliwości/braku możliwości prowadzenia zajęć na powietrzu (dane z miasta przychodzą z opóźnieniem, często nieaktualne).
Będę bardzo wdzięczny za Państwa głosy.

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
12.350,37 zł
W tym:
7.380,00 zł zakup i montaż czujnika
4.920,00 zł utrzymanie czujnika
0,37 zł koszt oznakowania czujnika
50,00 zł/rok koszt energii do działania czujnika
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
12 350,37 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Zebranie większej ilości danych o stanie jakości powietrza w m.st. Warszawa. Dokładniejsza informacja o jakości powietrza dla mieszkańców w ich sąsiedztwie, co daje możliwość dostosowania swojej aktywności do warunków panujących na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne dla grup narażonych na zanieczyszczenia powietrza (dzieci, astmatycy, osoby starsze).
Poszerzona, lokalna wiedza dotycząca jakości powietrza może wpłynąć na codzienne decyzje podejmowane przez mieszkańców, a mające wpływ na to czym oddychamy (korzystanie
z komunikacji publicznej, jazda rowerem oraz w ramach działań inwestycyjnych – termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła, OZE, przeglądy kominiarskie, nasadzenia zieleni, itp.).

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • ale czemu te projekty nie zostały ujęte w dzielnicach? te projekty (mierników) dotyczą małych wycinków miasta, nie są ogólne
    Syrena100  23.09.2019 12:38
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany