Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Zielone, ekologiczne przystanki przy ulicy Wolskiej na Odolanach

122
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu gosiakrzanowska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
150 000 zł
Kategoria
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Zielone, przyjazne przystanki powstaną przy ulicy Wolskiej w stronę Centrum. Proponowana lokalizacja zielonych przystanków:
- przystanek autobusowy Fort Wola,
- przystanek autobusowy Sowińskiego,
- przystanek autobusowy Reduta Wolska
- przystanek autobusowy Ordona.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Warszawskie przystanki tramwajowe nie wyglądają najlepiej i pełnią głównie funkcję szklanych szyldów reklamowych. Takie miejsca powinny być przyjazne dla mieszkańców, którzy oczekują na przyjazd tramwaju czy autobusu. Wystarczy dostawić kwietniki z roślinami pnącymi, ozdobne trawy, a także pergole z kwiatami aby elementy zieleni nie tylko ubarwiły przystanki, ale również ochroniły przed upałami w lecie. Każdy z przystanków może być zieloną wyspą, przyjazną dla mieszkańców.

Projekt zakłada utworzenie zielonych przystanków w wybranych lokalizacjach na Odolanach przy ulicy Wolskiej (w stronę Centrum) poprzez obsadzenie ich konstrukcji roślinami pnącymi. Roślinność rosłaby w skrzynkach/lub w ziemi i zostałaby wprowadzone na kratownice wzdłuż bocznych oraz tylnej ściany wiat. Dzięki nasadzeniom pnączy oczekiwanie na pojazd komunikacji miejskiej stanie się przyjemniejsze, a wiaty przystankowe zyskają nową, bardziej estetyczną formę.

Do nasadzeń zostaną wybrane gatunki odporne i szybko rosnące, ale nie ekspansywne z obawy o możliwość uszkodzenia wiat przystankowych. Donice muszą posiadać izolację zabezpieczającą rośliny przed przemarzaniem.

Zielone, przyjazne przystanki powstaną przy ulicy Wolskiej w stronę Centrum. Proponowana lokalizacja zielonych przystanków:
- przystanek autobusowy Fort Wola,
- przystanek autobusowy Sowińskiego,
- przystanek autobusowy Reduta Wolska
- przystanek autobusowy Ordona.
Uzasadnienie realizacji projektu
Dzięki zielonym przystankom zostanie utworzona naturalna ochrona antysmogowa, która będzie pochłaniała pyły PM10 i PM 2,5. Przystanki nadadzą również nowy walor estetyczny przestrzeni miejskiej i wprowadzą zieleń w miejsca, które były do tej pory jej pozbawione.
Podobne konstrukcje z powodzeniem funkcjonują od lat w wielu miastach m.in. w Londynie, Eindhoven, Nowym Sadzie, a w 2019 roku zielone przystanki planuje wprowadzić Kraków i Wrocław.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Ze względu na negatywną weryfikację brak kosztorysu.
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
150 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
Wskazane lokalizacje przystanków włączone są do projektu "Przystanek Komunikacji Miejskiej" realizowanego na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Przedmiotowe lokalizacje, jak również zamontowane na nich wiaty, są przedmiotem "Umowy koncesji na budowę i eksploatację wiat przystankowych w Warszawie" z dnia 18.12.2013 r. zawartej pomiędzy m.st. Warszawą, a konsorcjum AMS S.A. oraz Stroer Polska Sp. z o.o.
Realizacja projektu będzie naruszała gwarancję udzieloną przez wykonawcę na montaż oraz konstrukcję wiat obecnie ustawionych na wskazanych przystankach.

Dodatkowym uzasadnieniem jest opinia Biuro Polityki Mobilności i Transportu (znak pisma PM-TP.7240.8.2019.ABI (3.ABI)).

Modyfikacje

06.08.2019 16:19
Koordynator w Zarządzie Transportu Miejskiego

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (3)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany