Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Stacja Veturilo na zachodnich Odolanach

825
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Wola
Autor pomysłu Tomasz Jantczak
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
60 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Wola
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Odolany, ul. Jana Kazimierza 53A
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Betonowy plac przed osiedlem mieszkaniowym.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Budowa stacji Veturilo na 20 rowerów miejskich.
Uzasadnienie realizacji projektu
Liczba mieszkańców Odolan rośnie z roku na rok. Osiedle już zamieszkuje kilkanaście tysięcy osób. Na Odolanach jest tylko jedna stacja rowerów w części wschodniej. Zachodnia część Odolan jest w odległości 1,5 km od tej stacji co powoduje, że mieszkańcy tej części osiedla nie mogą z niej korzystać. Proponowana lokalizacja stacji wynika z ankiety, która została przeprowadzona wśród mieszkańców Odolan. Ponadto lokalizacja ta jest zgodna z wytycznymi miasta dotyczącymi umiejscowienia nowych stacji roweru miejskiego i wpisuje się dobrze w sieć pomiędzy kolejnymi stacjami.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
60 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
System Veturilo działa na podstawie umowy wieloletniej z operatorem wybranym w przetargu. Umowa jest skonstruowana w sposób umożliwiający uruchomienie dodatkowych stacji, jednak wiąże się to z koniecznością pokrycia pełnego kosztu stacji (ok. 140 tys.), niezależnie od okresu jej funkcjonowania. Obecna umowa obowiązuje do 30 listopada 2020 r. Zgodnie z umową, operator ma 6 miesięcy na ustawienie stacji od czasu przekazania zlecenia. To oznacza, że stacja wybrana w głosowaniu mogłaby być uruchomiona najwcześniej od lipca, czyli funkcjonowałaby niecałe 5 miesięcy. Po tym okresie zostałaby wyłączona, rozebrana i zutylizowana, ponieważ system po 2020 r. będzie oparty na nowej infrastrukturze. Uruchomienie stacji na okres 5 miesięcy i zapłacenie pełnej stawki za 36 miesięcy byłoby skrajną niegospodarnością, za którą grożą konsekwencje prawne na podstawie „Ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych”. Podobną niegospodarnością byłby zakup stacji z przeznaczeniem do utylizacji w ciągu 5 miesięcy, mimo że sprzęt ten jest obliczony na 4 lata trwałości.

Ponadto, budżet obywatelski jest jednoroczny. Nie ma możliwości zagwarantowania środków na finansowanie funkcjonowania stacji we wskazanej lokalizacji w kolejnych latach. Rodzi to ryzyko, że stacja po 5 miesiącach zniknie i nie zostanie uruchomiona w kolejnym sezonie, co spowoduje zrozumiałe niezadowolenie wśród użytkowników.

Jednocześnie informuję, że lokalizacje stacji Veturilo będą jednym z tematów konsultacji społecznych planowanych w najbliższych miesiącach. Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w konsultacjach i proponowania lokalizacji stacji.

W przypadku ul. Jana Kazimierza dodatkowym problemem jest planowana na 2020 r. przebudowa ulicy. Montaż stacji kolidowałby z prowadzonymi pracami.

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Obawiam się, że ten projekt podobnie jak inne zostanie odrzucony
    partycypacjonista  09.06.2019 22:42
    • Bądźmy dobrej myśli. Nie jest to wykluczone, tzn. formalnie nie ma przeszkód by sfinansować stację Veturilo ze środków pochodzących z BO. Zwłaszcza, że temat stacji na zachodnich Odolanach jest wałkowany z ZDM, Urzędem Dzielnicy Wola i Urzędem Miasta od kilku lat, jedni odsyłają do drugich. Środki z BO rozwiążą przynajmniej problem finansowania. Wystarczy dobra wola.
      TomekPolska  11.06.2019 11:44 Autor projektu
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany