Ze względu na obowiązujący stan epidemii zmianie uległ harmonogram budżetu obywatelskiego na 2021 r.

Ocena projektów: 22 stycznia - 24 czerwca 2020 r.
Odwołania od wyników oceny: 24 czerwca - 14 sierpnia 2020 r., w tym składanie odwołań przez autorów od 24 do 30 czerwca 2020 r.
Głosowanie: 1 - 15 września 2020 r.
Ogłoszenie wyników głosowania: 30 września 2020 r.

więcej informacji

Szpaler drzew w Al. Jerozolimskich między Marszałkowską a Emilii Plater (północny chodnik) - patrz załączone zdjęcia.

1504
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Śródmieście
Autor pomysłu Hanna Wróbel
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
50 000 zł
Kategoria
  • ochrona środowiska
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Śródmieście
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Wzdłuż północnej strony Al. Jerozolimskich między ulicami Marszałkowską a Emilii Plater. Działka ewidencyjna 17/1 obręb 5-03-09.
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Pomiędzy północnym chodnikiem a miejscami parkingowymi i jezdnią Al. Jerozolimskich między ulicami Marszałkowską a Emilii Plater.
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Skrócony opis projektu
Opis projektu
Stan powietrza w Warszawie jest coraz gorszy, wskazują na to kolejne publikowane dane i raporty. Dlatego tak ważne jest sadzenie drzew, które mają zbawienny wpływ na jakość powietrza i które przyczyniają się do tego, że latem temperatury na ulicach oraz chodnikach nie są tak wysokie.
Projekt przewiduje posadzenie kilkunastu średnich drzew (obwód pnia 30-35 cm) pomiędzy północnym chodnikiem a miejscami parkingowymi i jezdnią Al. Jerozolimskich między ulicami Marszałkowską a Emilii Plater. Drzewa liściaste odporne na warunki miejskie np.: klony, głogi, platany, dęby, lipy. Aby posadzić drzewa, należy zamienić część płyt chodnikowych na podłoże odpowiednie dla drzew.
Projekt ogólnodostępny 24 h na dobę – cień, ładniejszy widok, mniejszy hałas i lepsze powietrze.
Uzasadnienie realizacji projektu
Przed wojną Al. Jerozolimskie tworzyły prawdziwą aleję z drzewami (porównaj z załączonymi zdjęciami), obecnie tylko na nielicznych odcinkach ulicy rosną drzewa. Chodnik na odcinku między ul. Emilii Plater a Marszałkowską po stronie Dworca Śródmieście to betonowa pustynia, wygwizdowie zimą i jesienią a w gorące dni patelnia. Miejsce nieprzyjazne dla pieszych. Dodanie drzew sprawiłoby, że chodzenie tym chodnikiem byłoby przyjemniejsze, a powietrze w okolicy poprawiłoby jakość. Okolica wyglądałaby dużo ładniej i byłaby bardziej przyjazna dla ludzi, zmniejszyłby się hałas, a latem nie byłoby takiego upału.

Charakterystyka

Kosztorys

Szacunkowy koszt realizacji projektu:
50 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
1. Negatywna opinia PKP Linie Kolejowe S.A. - kolizja z planowaną przebudową linii średnicowej w Warszawie w raz z kompleksową przebudową przystanku Warszawa Śródmieście z uwzględnieniem wykonania nowej konstrukcji słupów i płyty stropowej.
2. Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w rejonie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie (Uchwała nr XCIV/2749/2010 Rady m.st. Warszawy) dla obszaru 2KD-Z al. Jerozolimskie nie proponuje realizacji drzew.

Modyfikacje

10.06.2019 22:33
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany