Nasze bezpieczeństwo - pierwsza pomoc

162
Wybrany w głosowaniu - Projekt zwycięski / W trakcie realizacji
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Bielany
Autor pomysłu Magdalena Janiszewska
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
16 636 zł
Kategoria
  • edukacja
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy
Oddano 1250 głosów za tym projektem

Realizacja pomysłu

Aktualizacja:
06.10.2020 10:02

Zajęcia przebiegły zgodnie z planem do dnia 13 marca 2020 roku. Z dniem 15 marca 2020 r. zostały zawieszone na okres do dnia 30 kwietnia 2020 roku, a następnie ponownie wznowione z dniem 1 maja 2020 r. w trybie on-line. Dnia 2 września 2020 r. zostały wznowione w systemie stacjonarnym. W miesiącu wrześniu odbywały się zajęcia praktyczne.             

Łącznie od początku projektu - styczeń do końca września zrealizowano 82 godziny. Ilość dzieci, która uczestniczyła w projekcie  593 uczniów.     

Jednostka odpowiadająca za realizację: Wydział Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Bielany

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Bielany
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoła Podstawowa nr 209, al. Reymonta 25
Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji:
Wawrzyszew
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Kontynuacja programu, który zapoczątkowała nauczycielka SP 209 w ramach budżetu partycypacyjnego 2015, 2016, 2017, 2018, 2019. O projekcie można przeczytać na stronie: https://szkolapodstawowa209.edupage.org/text118/ Projekt adresowany do uczniów bielańskich szkół i przedszkoli. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym jest priorytetem dla każdego uczestnika. Dziecko nauczy się właściwych reakcji w sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu. Zdobędzie wiedzę i umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy.
Wychowanie młodego człowieka odpowiedzialnego za siebie i innych – to jedno z głównych zadań szkoły. Program edukacja dla bezpieczeństwa wynika z funkcji wychowawczej naszej szkoły. W Szkole Podstawowej nr 209 są 30 oddziały. W klasach I-VIII średnio uczy się od 22 uczniów. Każdy z nas może być osobą poszkodowaną lub też przyczynić się do ratowania życia innemu człowiekowi.
Dzieci mieszkają w jednej dzielnicy na jednym osiedlu. Codziennie w okresie wiosenno – letnim spotykają się na placu zabaw. Dobrze byłoby, gdyby każde znało podstawy udzielania pierwszej pomocy i umiało zachować się w różnych sytuacjach zagrożenia, które spotykamy w codziennym życiu. Temu celowi służy opracowany przeze mnie dwu godzinny cykl zajęć „Nasze bezpieczeństwo – pierwsza pomoc” skierowany do dzieci. Scenariusz zajęć jest równocześnie realizacją części ścieżki prozdrowotnej. Projekt będzie realizowany w ramach zajęć pozalekcyjnych w każdej klasie. Wszystkie dzieci będą objęte programem. Dwie godzina będą to zajęcia z bandażowania, opatrywania ran po skaleczeniach, stłuczeniach, zwichnięciach. Kolejne dwie godziny to zajęcia praktyczne z fantomem. W szkole posiadamy cztery fantomy oraz cztery małe lalki. Dzieci będą podzielone na grupy. W grupie będzie od 3 do 4 uczniów dzięki temu każdy uczeń może ćwiczyć na fantomie. Praca w małych grupach umożliwi naukę prawidłowego wykonania oddechu ratowniczego i ucisku klatki piersiowej.

Zaktualizowany kosztorys i uzupełniony opis projektu w załączeniu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Uczeń po zakończonym projekcie będzie wiedział, że bezpieczeństwo jego i rówieśników w ogromnym stopniu zależy od niego samego. Jeżeli on będzie umiał udzielić pierwszej pomocy , to na pewno może to pomóc w uratowaniu zdrowia, a nawet życia kolegi lub koleżanki. Uczeń będzie znało numer telefonu ratowniczego. 4 godz. zajęć w każdym roku szkolnym , to początek wielkiego przedsięwzięcia na następne lata. Aby nie bać się ratować musimy nauczyć się tego dobrze. Projekt to tylko wskazówka jak należy postąpić w sytuacjach zagrożenia. Następne lata to kontynuacja zajęcia. Tylko utrwalenie, pogłębienie wiedzy ma sens. Nic nie jest ważniejsze od życia człowieka.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Kosztorys w załączeniu
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
16 636,00 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Dzieci będą potrafiły udzielić podstawowej pierwszej pomocy medycznej, a co podniesie poziom bezpieczeństwa wśród osób młodych.

Modyfikacje

09.06.2019 15:15
Autor projektu
27.08.2019 13:00
Koordynator w Dzielnicy Bielany
27.08.2019 16:06
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Brak komentarzy

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany