Mierniki jakości powietrza w wybranych szkołach na Ursynowie

622
Niewybrany w głosowaniu
Pomysł na rok 2020
Autor pomysłu Tomasz Ziomek
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
123 504 zł
Kategoria
 • edukacja
 • ochrona środowiska
Poziom zgłaszanego projektu
ogólnomiejski

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
ogólnomiejski
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Szkoły podstawowe na Ursynowie:
1. Szkoła Podstawowa nr 81 im. Lucjana Rudnickiego ul. Puszczyka 6,
2. Szkoła Podstawowa nr 96 im. Ireny Kosmowskiej ul. Sarabandy 16/22,
3. Szkoła Podstawowa nr 100 im. Francesco Nullo ul. Taneczna 54/58,
4. Szkoła Podstawowa nr 319 im. Marii Kann ul. Związku Walki Młodych 10,
5. Szkoła Podstawowa 323 im. Polskich Olimpijczyków ul. Hirszfelda 11
6. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 330 im. Nauczycieli Tajnego Nauczania
ul. Mandarynki 1,
7. Szkoła Podstawowa nr 336 im. Janka Bytnara „Rudego” ul. Małcużyńskiego 4,
8. Szkoła Podstawowa nr 340 im. Profesora Bogusława Molskiego ul. Lokajskiego 3,
9. Szkoła Podstawowa nr 343 z Oddziałami Integracyjnymi im. Matki Teresy z Kalkuty ul. Kopcińskiego 7,
10. Szkoła Podstawowa nr 384 im. Stanisława Staszica ul. Kajakowa 10.

Dane projektu

Opis projektu
Montaż mierników jakości powietrza w celu pomiaru poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM2.5, PM10 oraz NO2 a także podstawowych parametrów meteorologicznych na każdej szkole publicznej w Dzielnicy Ursynów. Udostępnienie danych na platformie open data co zapewnieni możliwość korzystania z danych przez aplikacje prezentujące jakość powietrza. W oparciu o te dane, na mapie online prezentowane będą m.in. informacje o jakości powietrza.
Mierniki będą widoczne nie tylko dla uczniów.

Uzasadnienie realizacji projektu
Podczas okresu jesienno zimowych nauczyciele chcący świadomie dokonywać wyboru czy można wyjść na dwór podczas zajęć sportowych nie mają możliwości skorzystania z wiarygodnych pomiarów w najbliższej okolicy. Wykorzystywane są pomiary z jedynych na Ursynowie czujników, będących w dużym oddaleniu od szkoły.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
123 503,70 zł
W tym:
73.800,00 zł zakup i montaż 10 czujników
49.200,00 zł utrzymanie 10 czujników
3,70 zł koszt oznakowania 10 czujników
500,00 zł/rok koszt energii do działania 10 czujników
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
123 503,70 zł

Skutki realizacji

Skutki realizacji
Zebranie większej ilości danych o stanie jakości powietrza w m.st. Warszawa. Dokładniejsza informacja o jakości powietrza dla mieszkańców w ich sąsiedztwie, co daje możliwość dostosowania swojej aktywności do warunków panujących na zewnątrz. Jest to szczególnie istotne dla grup narażonych na zanieczyszczenia powietrza (dzieci, astmatycy, osoby starsze).
Poszerzona, lokalna wiedza dotycząca jakości powietrza może wpłynąć na codzienne decyzje podejmowane przez mieszkańców, a mające wpływ na to czym oddychamy (korzystanie
z komunikacji publicznej, jazda rowerem oraz w ramach działań inwestycyjnych – termomodernizacja, wymiana źródeł ciepła, OZE, przeglądy kominiarskie, nasadzenia zieleni, itp.).

Modyfikacje

12.07.2019 14:17
Koordynator w dzielnicy Ursynów
12.07.2019 15:30
Wydział Budżetu Obywatelskiego w Centrum Komunikacji Społecznej
07.08.2019 09:10
Koordynator w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (2)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
 • Szanowny Panie Tomaszu,

  To wielka wartość że pragnie Pan dostarczyć mieszkańcom wiarygodnych danych o jakości powietrza w zakresie pyłów zawieszonych jak PM 2,5 oraz PM 10 ale należy mieć wiedzę że jest to uwarunkowane przede wszystkim doborem czujników bazujących na odpowiedniej konstrukcji.

  Precyzyjne środowiskowe oznaczanie kontaminantów atmosfery których integralnym składnikiem jest węgiel amorficzny (wszystkie PM-y) zapewni sensor rejestrujący oparty o mikrograwimetrię oscylacyjną obsługiwany między innymi przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska a stację zawierającą taki czujnik mamy zlokalizowaną na terenie naszej dzielnicy przy ulicy Wokalnej 1 na działce ewidencyjnej numer 7/5 z obrębu 11009. Jeżeli natomiast proponuje Pan paletę czujników które do oznaczania jakości powietrza wykorzystują pomiar nefelometryczny (co można wywnioskować po kwocie przeznaczonej na zmultiplikowany projekt), dostarczanych m.in. przez podmioty jak Airly, Look02, Smogtok czy Luftdaten, ich dane wynikowe znamion wiarygodności z pewnością nie wyczerpią gdyż poprawność działania tej klasy urządzeń jest ściśle uzależniona od stopnia wilgotności powietrza i rozproszonego w nim kondensatu wodnego który jest aerozolem. Reasumując, mgła będzie stanowić poważny czynnik zakłócający, podobnie jak sąsiedztwo kuchni czy łazienki (w szkołach) generując anomalie nawet na poziomie kilkuset procent i zarazem 2-3 rzędów wielkości. Czujniki nefelometryczne mogą pełnić jedynie funkcję edukacyjną a ich wskazania zyskują na precyzji dopiero gdy na higrometrach mamy szansę odczytać wartość 0%.

  Moja propozycja modyfikacji: wyeliminować zadanie pomiaru jakości powietrza ale za to zamieścić w treści projektu profesjonalną radiową stację pogodową z prawdziwego zdarzenia wyposażoną paletę sensorów telemetrycznych jak m.in. właśnie wspomniany przez Pana termometr, barometr, higrometr, dodatkowo wzbogaconą o pluwiometr, anemometr czaszowy, anemoskop, czujnik insolacji oraz oprogramowanie wyliczające punkt rosy. Warto aby stacja posiadała możliwość rozbudowy o sensor wilgotności liści, wilgotności gleby, temperatury gleby lub wody, indeksu temperatury/wilgotności powietrza/wiatru. Przykładem takiej stacji jest model Davis Instruments Vantage Pro 2 Plus DAV-6162EU.

  Z Wyrazami Szacunku,

  Piotrek
  Piotr Adam Ciara  10.06.2019 20:05
 • zgadzam się z Panem Piotrem, bo wygląda na to, że wie o czym mowa. I mam uwagę, ale nie do projektodawcy, tylko do osób oceniających projekty ... konsultujcie się z fachowcami, bo nikt nie jest alfą i omegą ... naprawdę warto - po to, żeby powstało coś wartościowego, co ma ręce i nogi - po to jesteście
  Syrena100  09.09.2019 22:07
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany