Tężnia solankowa w Parku Bródnowskim: odetchnij pełną piersią na Targówku - na zdrowie!

209
Oceniony negatywnie
Pomysł na rok 2020
Lokalizacja Targówek
Autor pomysłu Anna Kuthan-Kudera
Koszt pomysłu
Koszt pomysłu
470 000 zł
Kategoria
  • przestrzeń publiczna
  • zieleń miejska
  • zdrowie
Poziom zgłaszanego projektu
dzielnicowy

Lokalizacja

Poziom zgłaszanego projektu:
dzielnicowy
Dzielnica:
Targówek
Lokalizacja projektu - ulica i nr / rejon ulic w Warszawie:
Park Bródnowski
Lokalizacja na mapie:

Dane projektu

Opis projektu
Projekt zakłada zakup i montaż tężni solankowej z rozpylaczem solanki wraz z małą infrastrukturą miejską w Parku Bródnowskim.
Solanka gromadzona jest w szczelnym zbiorniku, skąd pompowana jest do górnej części tężni i spływa po gałęziach do dolnego odpływu. Z dolnego odpływu solanka spływa do zbiornika i ponownie jest tłoczona do tężni. Cały proces odbywa się w obiegu zamkniętym. Na środku zamontowany zostanie tzw. 'grzybek/rozpylacz' jest to rodzaj inhalatora mechanicznego, który służy rozbijaniu solanki na aerozol, by zwiększyć stężenie solanki w powietrzu. Tężnia może być zadaszona. Obok ustawione zostaną ławki, aby korzystając z inhalacji wyjątkowym powietrzem, jednocześnie relaksować się. Projekt jest wzorowany na rodzaju tężni w Rybniku.
Mini uzdrowisko miejskie w formie konstrukcji z drewna i gałęzi tarniny, na które spływa solanka, wydzielająca mikroelementy zapewni przyjazny dla zdrowia mikroklimat dla mieszkańców Targówka i okolic.

Uzasadnienie realizacji projektu
Mikroklimat wytwarzany przez tężnię solankową będzie pozytywnie wpływał na zdrowie górnych dróg oddechowych, poprawę zdrowia wśród osób z alergiami oraz samopoczucie.
Jest on jednym z najprostszych sposobów prowadzenia profilaktyki zdrowotnej. Pozytywnie wpływa na górne drogi oddechowe, zatoki, samopoczucie. Jednocześnie tężnia będzie obiektem dla każdego mieszkańca, zachęcając do spędzenia czasu na świeżym powietrzu w otoczce wyjątkowego mikroklimatu. Beneficjentami projektu będą dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze.

Charakterystyka

Kategoria tematyczna projektu
Potencjalni odbiorcy projektu

Kosztorys

Kosztorys realizacji projektu
Koszt dokumentacji projektowej 52.000,00 zł
Koszt robót budowlanych wraz z przyłączami sieci elektrycznej i wodociągowej , utrzymanie roczne 418.000,00 zł
Koszt projektu 470.000,00 zł
Szacunkowy koszt realizacji projektu:
470 000,00 zł

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu

Uzasadnienie negatywnej oceny projektu
W projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie występuje tego typu obiekt. Mieszkańcy nie zgłaszali zapotrzebowania na tężnię solankową w Parku Bródnowskim podczas konsultacji społecznych w roku 2018, a wskaźnik procentowy powierzchni biologicznie czynnej uniemożliwia lokowanie dodatkowych elementów. W przypadku realizacji uzyskanie warunków zasilania w media oraz odbiory przez gestorów przekroczyłyby rok budżetowy.

Modyfikacje

09.06.2019 23:03
Autor projektu

Co sądzisz o tym pomyśle?

Dodaj komentarz
Komentarze (1)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany
  • Proponuję rozważyć nowsze rozwiązanie, tężnię solną. Tężnia solna działa na zasadzie suchego aerozolu solnego, nie potrzeba wody, tężnia więc może działać nawet i w zimie, gdy nasze drogi oddechowe najbardziej wymagają inhalacji. Na Woli jest taka tężnia solna, działa znakomicie.
    Tężnia solna cenowo jest zbliżona do tężni solankowej.
    Parametry zdrowotne tężni solnej są nieporównywalnie lepsze od tężni solankowej, ponadto tężnia solankowa musi być odpowiednio duża i lokalizowana w czystym powietrzu, by dawała jakiekolwiek efekty dla naszych dróg oddechowych (dlatego tężnie solankowe stawiane były wyłącznie jako duże obiekty w uzdrowiskach).
    Dr Palme  06.06.2019 19:09
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany